Rýchla štvorstovka a Charfreitagov strieborný návrat

Ozdobou druhého dňa republikového šampionátu bolo finále štvorstovky. A to dokázalo, že konkurencia na Slovensku v tejto disciplíne rastie. Mladé talenty zacítili možnosť postupu slovenskej štafety 4 x 400 metrov a o osobné rekordy tak nie je od začiatku sezóny núdza. Favorit a držiteľ slovenského sezónneho maxima Šimon Bujna preto nemal dopredu nič isté. A o slovenský titul bojoval doslova do posledných metrov. Pred druhým Patrikom Dömötörom finišoval  v najlepšom výkone sezóny 46,60. „Mám taký pocit, že takto kvalitná štvorstovka sa na majstrovstvách Slovenska nebežala už poriadne dlho. A to opäť potvrdzuje, že to bol dobrý nápad s tou štafetou a jej postupom do Mníchova. Všetkým nám to pomáha, pretože všetci sa tam chcú dostať,“ povedal krátko po dobehu Šimon Bujna. Druhý Patrik Dömötör mal zo soboty v nohách nielen štvorstovkový rozbeh v ktorom bežal s vypusteným záverom 48,12 a okrem toho získal bronz na prekážkovej štvorstovke, no na nedeľu mu zostalo viditeľne dosť síl. Na lídra Šimona Bujnu sa do posledných metrov doťahoval a nakoniec si časom 46,82 výrazne vylepšil osobné maximum a zaslúžene získal striebornú medailu. „Tesne pred štartom ma poštípal ovad, ale kto vie, možno práve to mi pomohlo,“ smial sa spokojný Patrik Dömötör. S výsledným časom bol maximálne spokojný, no už v sobotu po rozbehu cítil, že ak vyjde počasie, tak to môže byť dobré. A keďže štvorstovkárom fúkalo do chrbta v protiľahlej rovinke, tak sa na vietor tentoraz nesťažovali. „Naozaj som prekvapený ako ľahko to išlo. A v závere som vôbec nestuhol. Nuž, to bude asi tá forma,“ konštatoval dobre naladený Dömötör. Sezónne maximum si časom 47,24 zlepšil aj tretí Oliver Murcko a finišoval  len stotinku pred štvrtým Miroslavom Marčekom, ktorý si  taktiež dobehol pre osobný rekord  47,25 . Vo finále padli okrem dvoch sezónnych maxím aj štyri osobné rekordy a ešte aj piaty Roman Haraslin sa dostal pod 48 sekúnd (47.86). A to už dáva naozaj dobré šance na postup slovenskej štafety na majstrovstvá Európy v Mníchove. Dobre motivovaná partia štvorstovkárov sa stretne už najbližšiu stredu 26. júna opäť v Trnave. A ak by dokázali zlepšiť svoj májový slovenský rekord 3:05,72 ich cesta do Mníchova by mala byť potvrdená. 

V nedeľu sa na prekážkovej stovke predstavila aj Viktória Forster. No bez účasti Stanislavy Škvarkovej a nepríjemnom protivetre síce s prehľadom triumfovala, avšak časom 13,36 sa k svojmu nedávnemu slovenskému rekordu do 23 rokov, ktorý vo Fínsku prepísala na hodnotu 13,12 tentoraz nepriblížila. „Škoda toho protivetra a navyše som aj zakopla o poslednú prekážku, čo ma tiež mrzí. Ale vzhľadom k tomu všetkému som v podstate spokojná,“ skonštatovala Viktória Forster

Iba čiastočne spokojný bol aj šprintér Ján Volko. V sobotu na stovke ukázal, že je po krátkom výpadku opäť v dobrej forme. V rozbehu na dvojstovke sa síce ešte šetril, čoho výsledkom  bolo postupové prvé miesto za čas 22,52. Vo finále však  šprintérom fúkal protivietor -1,1 m/s, a s tým sa  musel každý z atlétov vyrovnať tak ako vedel. Volko tak síce s prehľadom triumfoval, no musel sa uspokojiť s časom 21,04. „Tá siedma dráha určite nepatrí k mojim obľúbeným, ale na to sa vyhovárať určite nebudem. Bežal som si svoj beh, ibaže ten protivietor spravil svoje. Takže to nebol žiaden úžasný výkon. Ale teším sa, že to noha zvládla a čo som do rankingu zapísal to tam je a ideme ďalej,“ poznamenal Ján Volko. Vietor potrápil aj Gabrielu Gajanovú v behu na 800 metrov žien. V sólo pretekoch síce obhájila zlato, no s časom 2:07,37 spokojná nebola. „Rozbehla som to dobre a aj pocitovo to bolo fajn. Akonáhle som však prišla do cieľovej rovinky, tak ma prekvapil celkom silný protivietor,“ povedala Gabriela Gajanová.

V kladivárskom kruhu sa po piatich rokoch predstavil aj bývalý majster Európy a bronzový zo svetového šampionátu v roku 2007 Libor Charfreitag. A na majstrovstvách  Slovenska v Trnave nebol ani zďaleka len do počtu. Dnes už člen atletickej siene slávy začal opatrne, no nakoniec svoj výkon dokázal vygradovať a pri neúčasti svojho zraneného zverenca Marcela Lomnického, ktorý sa iba prizeral s tribúny, získal výkonom 57,66 dokonca striebornú medailu, keď zlato bral za 64,10 Karol Kočoš. „Tieto preteky som si naozaj užíval. Trošku som chalanov popreháňal a myslím, že to bolo fajn. Prišiel som len preto, že to je doma v Trnave. Navyše možno budem pretekať za klub tak nech trošku si potrénujem a túto súťaž som tiež bral ako tréning,“ vysvetlil svoju účasť majster Európy z roku 2010 a bronzový zo svetového šampionátu 2007 z Osaky Libor Charfreitag. Pre mladších kolegov to navyše bola veľmi dobrá motivácia. „Dokázal sa vrátiť v podstate po piatich rokoch bez hádzania a stále celkom pekný výkon a neviem, chcel by som sa toho dožiť, že by som si aj na v 45-ke zahádzal na majstrovstvách Slovenska a mal medailu,“ uznanlivo dodal Karol Končoš.

Kompletné výsledky majstrovstiev Slovenska nájdete tu: https://statistika.atletika.sk/vysledky/2897/

(SAZ)(foto Peter Macko)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk