Redukcia DL rozhnevala atlétov, Perkovičová: Rozhodnutia diktujú manažéri a biznismeni

Na vedenie Svetovej atletiky (World Athletics, predtým IAAF) sa valí jedna vlna kritiky za druhou. Rozhodnutie vyradiť z programu Diamantovej ligy 2020 šprint na 200 m, beh na 3000 m prekážok, trojskok a hod diskom pobúrilo takmer celú svetovú atletickú komunitu.

Diskárske hviezdy – súčasné i minulé – poslali z iniciatívy úradujúceho svetového šampióna Švéda  Daniela Stahla a jeho islandského kouča Vesteinna Hafsteinssona prezidentovi Svetovej atletiky Sebastianovi Coeovi otvorený list. Poukazujú v ňom na históriu svojej disciplíny, vplyv rozhodnutia o jej vyradení z DL vo vzťahu k perspektívam svetovej atletiky, poukazujú na minimálne možnosti atlétov a ich trénerov ovplyvňovať svoj vlastný šport a kariéru a takisto navrhujú riešenie situácie.

Na stranu nespokojných atlétov, v tomto prípade diskárov, sa pridal i prezident Švédskej atletickej federácie Johan Storakers: „Rozhodnutie týkajúce sa výberu disciplín do Diamantovej ligy nás veľmi znepokojilo. Vyradenie niektorých nie je v súlade s víziami Svetovej atletiky a bude mať negatívny dopad na náš šport. Nemyslíme si, že takéto rozhodnutia zvýšia atraktivitu atletiky z hľadiska marketingu a z pohľadu verejnosti,“ vyhlásil Storakers.

Pod otvorený list Sebastianovi Coeovi (nájdete ho kliknutím na link: http://www.friidrott.se/docs/DiamondLeagueResponse.pdf) sa podpísali diskári Daniel Stahl, Fedrick Dacres, Lukas Weisshaidinger, Matt Denny, Ehsan Hadadi, Simon Pettersson, Ola Stunes Isene, Sam Mattis, Andrius Gudžius, Traves Smikle, Piotr Malachowski, Martin Kupper, taktiež tréneri a manažéri, mnohí z nich bývalí výborní vrhači Vesteinn Hafsteinsson, Shaun Pickering, Hans Uurike, Julian Robinson, Ben Thompson, Mac Wilkins, Lars Ola Sundt, Dane Miller, Gerd Kanter, Rene Sack a ešte stále svetový rekordér Jürgen Schult.

Mimoriadne ostro proti verdiktu zredukovať disciplíny v programe Diamantovej ligy vystúpila Sandra Perkovičová, 2-násobná olympijská víťazka i majsterka sveta, 5-násobná majsterka Európy a 6-násobná celková víťazka hodu diskom v DL.

„Diamantová liga stráca svoju hodnotu. V predošlých rokoch sa v nej udiali mnohé zmeny. Diktovali ich ľudia, ktorí nemajú nič spoločné s ozajstným športom – manažéri a biznismeni,“ citoval Chorvátku športový denník Sportske Novosti. „ Dianie v poslednom období naznačovalo, že sa to skončí takto. Nejde len o hod diskom či ďalšie vyradené, no zaujímavé disciplíny. Takýmito neustálymi zmenami klesá hodnota i prestíž celej Diamantovej ligy.“

Do šíku tvrdých kritikov „vykuchať“ Diamantovú ligu sa postavil taktiež Jonathan Edwards, olympijský víťaz, majster sveta a stále svetový rekordér v trojskoku. „Toto rozhodnutie prináša veľa negatívnych vecí,“ citovala agentúra Reuters 53-ročného Brita, ktorý sa v súčasnosti živí aj ako televízny komentátor. „Usain Bolt ukázal, že atletika nie je len o podujatiach, ale aj o osobnostiach. Preto je absolútne nepochopiteľné, že Svetová atletika svojím rozhodnutím odstavila z najprestížnejšieho seriálu mítingov jednu zo svojich veľkých hviezd Christiana Taylora.“

Za stípliarsku komunitu pridala nespokojný hlas 29-ročná Američanka Emma Coburnová, ktorá v Diamantovej lige zvádzala vyrovnané a zaujímavé duely s Keňankami. „Redukovanie počtu disciplín nie je riešenie, aby boli televízne prenosy atraktívnejšie,“ napísala majsterka sveta 2017 a bronzová z olympiády v Riu na svojom twitterovom konte. „My súťažíme, v istom zmysle robíme šou. Preteky sú vždy vzrušujúce, vy to musíte pretaviť do iných oblastí. Myslím si, že naša snaha propagovať Diamantovú ligu pre vás nič neznamená.“

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Signatármi otvoreného listu S. Coeovi sú aj všetci traja medailisti z MS 2019 v Dauhe v hode diskom (zľava) strieborný Fedrick Dacres, zlatý Daniel Stahl, a bronzový Lukas Weisshaidinger.

FOTO SITA/AP

“Atletiku ovládajú manažéri a biznismeni,” hnevá sa olympijská víťazka, majsterka sveta i Európy v hode diskom Sandra Perkovičová.

FOTO SITA/AP

Rozhodnutie vyradiť štyri disciplíny z Diamantovej ligy kritizuje i americká stípliarka Emma Coburnová.

FOTO SITA/AP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk