Černému a Burzalovej prekazil plány covid, idú len 20 km, Forster sa pokúsi o reparát

Cez víkend sa na európskom atletickom šampionáte predstavia poslední traja slovenskí reprezentanti. V sobotu predpoludním sa na štart pretekov na 20 km postavia Dominik Černý a Hana Burzalová, večer zakľakne do blokov prekážkarka na 100 m Viktória Forster.

CHODCI MUSELI ZĽAVIŤ Z AMBÍCIÍ

Chodci na 35 km predviedli na dvojkilometrovom okruhu medzi Odeonsplatz a Professor-Huber-Platz v centre Mníchova parádne výkony: Úradník skončil šiesty, Morvay hneď za ním, Hačundová obsadila v súťaži žien 14. priečku v osobnom rekorde. Čo dokážu dvadsiatkári? V sobotu ráno čaká o 8.30 h premiéra na ME Dominika Černého a o 10.15 h Hanu Burzalovú.

Pred mesiacom na MS v americkom Eugene zašliapali svoje životné preteky na 35 km, avšak po návrate domov skolil oboch koronavírus. Aj preto sa po diskusii s trénerom Romanom Benčíkom rozhodli získať po chorobe viac času na prípravu, vynechať mníchovskú tridsaťpäťku a zamerať sa len na 20 km. Napriek tomu  má ich situácia k optimálnemu stavu ďaleko.

„Po problémoch s covidom sa Dominik dostal do normálu  rýchlejšie ako Hanka a jeho aktuálna výkonnosť je lepšia, ale aj tak je to ďaleko za optimom. Aj tak si však myslím, že  má šancu zabojovať o solídny výsledok, čo by znamenalo umiestenie do 16. miesta. Hanku trápili následky choroby podstatne dlhšie. V jej prípade, bohužiaľ, pôjde asi iba o dôstojné absolvovanie európskeho šampionátu bez väčších ambícií. Mrzí nás to, lebo ďalší naši chodci Úradník a Hačundová, ktorí v sezóne absolvovali podobný program – aj so štartom na MS – v Mníchove potvrdili, že sa dalo všetko úspešne zvládnuť,“ poznamenal Roman Benčík, osobný tréner Černého i Burzalovej a zároveň chodecký šéftréner SAZ.

Dvadsaťštyriročný Dominik Černý si na svetovom šampionáte na 35 km výrazne zlepšil osobný rekord, preto ho dvojnásobne mrzelo, že pre COVID-19 musel túto disciplínu na ME vypustiť z programu.

„S trénermi sme usúdili, že v mojej situácii je dvadsiatka lepšia voľba, lebo na 35 km by som sa nestihol kvalitne zregenerovať a nabrať nové sily. Navyše, na 20 km mám spomedzi prihlásených lepšie postavenie podľa sezónnych maxím,“ pripomenul Černý, v roku 2016 dvanásty junior na tímových MS v Ríme. „V krátkej príprave na ME sme sa zamerali viac na rozvoj rýchlosti a tempovej vytrvalosti. Vzhľadom na covid sa mi ťažko stanovuje cieľ, ale miesto v prvej dvadsiatke je reálne. Kľúčové bude na začiatku neprepáliť tempo a v druhej polovici pretekov buď ho aspoň udržať alebo ešte zrýchľovať. Toto však bude závisieť aj od počasia. V ideálnom prípade, ak by som bol zdravý a štartoval na tridsaťpäťke, veril by som si na umiestenie v top 15.“

V chôdzi na 20 km štartuje 30 mužov z 13 krajín, Černý z nich má na konte 15. najlepší výkon v roku 2022 – 1:24:00 h.

Hana Burzalová, odchovankyňa dubnického kouča Jozefa Pavelku, na júlových MS pokorila trojhodinovú hranicu na 35 km (2:59:32 h ) a utvorila slovenský rekord do 23 rokov. Životnú formu chcela pretaviť do špičkového výsledku aj na ME.

„Mala som vysoké ambície, verila som v popredné ambície i v zlepšenie osobákov 1:39:58 na dvadsiatke i 3:59:32 na tridsaťpäťke. Žiaľ, covid ma výrazne zasiahol, preto som mala zopár dní úplného voľna, a potom len ľahký tréning. Už aj pri bežnom pohybe som mala vysoký pulz, čo naznačovalo, že to nie je v poriadku. Pozitívne však vnímam, že zo dňa na deň sa môj stav zlepšuje, čo sa prejavuje aj na tréningoch. Verím, že telo bude v sobotu spolupracovať a predvediem, čo najlepší výkon,“ nádejala sa 21-ročná Burzalová.

Z 24 chodkýň zo 14 krajín v štartovke mníchovskej dvadsiatky patrí zverenke dua Roman Benčík – Ľuboš Machník na základe osobných rekordov 23. miesto. Hlavu si však nezaťažuje nijakými konkrétnymi cieľmi.

„Na štart sa veľmi teším, ale nemám konkrétne očakávania. Len chcem podať maximálny výkon zodpovedajúci mojej  aktuálnej situácii. Dôležité bude mať v norme pulzovú frekvenciu srdca. Ak ma to pustí, pôjdem. Ak nie, budem rešpektovať, čo mi telo dovolí. Posledné tréningy naznačujú, že môj organizmus sa s covidom vyrovnáva dobre. Zároveň však viem, že v plnom zdraví by som mala formu niekde úplne inde,“ dodala Hana Burzalová.

VIKTÓRIA DOSTALA POCHVALU OD ZNÁMEHO KOUČA

Vlaňajšia dvojnásobná finalistka juniorských MS v Nairobi Viktória Forster si už na Olympijskom štadióne v Mníchove odbila premiéru na seniorských ME. V úvodný deň šampionátu absolvovala rozbeh na 100 m. Dobehla ôsma za 11,72, čo, samozrejme, na postup nemohlo stačiť.

V sobotných rozbehoch na 100 m prekážok (o 20.43) by talentová zverenka Kataríny Adlerovej nie najlepší dojem z hladkej stovky rada zmazala. „Kľúčové bude zachovať si chladnú hlavu a isť na maximum toho, čo mám natrénované. Ak sa priblížim k môjmu osobáku 13,12, bude šanca na postup do semifinále,“ odhadovala 20-ročná breznianska rodáčka. „Musím sa dokonale sústrediť, lebo prekážky dokážu byť zradné.

Forster bežala v tomto roku 13 prekážkarských stoviek, dvakrát zlepšila rekord SR do 23 rokov – 26. mája v St. Pöltene na 13,20 a 18. júna vo fínskom Kuortane na 13,12.

Ak by v Mníchove dosiahla v rozbehu podobný výkon, mohlo by to stačiť na postup medzi 24 najlepších. Prekážkarky budú bojovať o 12 voľných miesteniek, ďalších 12 dievčat podľa tabuľkového postavenia nasadili priamo do semifinále.

Viki sa podarilo v tejto sezóne na pretekoch prekážky aj pokaziť, ale viackrát ich zvládla veľmi dobre a verím, že to takto bude aj v rozbehu na ME. Výsledok z hladkej stovky už nerieši, chce byť stopercentne sústredená na ďalší štart,“ podotkla trénerka Katarína Adlerová. „Časy na stredajšom prekážkovom tréningu naznačovali, že by mohla bežať rýchlo. Dúfam, že sa jej to podarí. Postup do semifinále by ma potešil. Šanca bude o to vyššia, o čo lepšie odštartuje a ako zvládne prebehy úvodných prekážok.“

Raketu z Hronca, ako Viktóriu občas volajú, za stredajší tréning pochválil známy poľský tréner Jaroslaw Skrzyszoswki, otec a kouč minuloročnej majsterky Európy do 23 rokov a piatej z halových ME 2021 v Toruni Pii Skrzyszowskej.

Viktória Forster sa v sobotu predstaví v III. rozbehu na 100 m prekážok (20.59) vo štvrtej dráhe, jej súperky budú Di Lazzarová z Talianska, Chorvátka Lončareková, Benachová zo Španielska, Luxemburčanka Rauschová, Švajčiarka Zbärenová, Roothová z Nórska a Portugalčanka Barbosová. Do semifinále postúpia priamo prvé tri z každého z troch rozbehov plus ďalšie tri prekážkarky s najlepšími časmi. Priamo do semifinále je nasadených 12 atlétok.

Texty k foto:

Viktória Forster v rozbehu na na 100 m na ME v Mníchove, Dominik Černý na pretekoch v Poděbardoch, kde si na 20 km zašliapal osobák 1:24:00 h, Hana Burzalová v súťaži na 35 km na MS v Eugene.

FOTO PAVOL UHRIN, SOŇA MALÉTEROVÁ, SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk