Prvý slovenský atletický víťaz bol chodec Jozef Pribilinec, zlato získal pred 30 rokmi

Dvadsiateho tretieho septembra pred 30 rokmi slávila slovenská atletika prvé olympijské zlato – vďaka fenomenálnemu chodcovi Jozefovi Pribilincovi. Na hrách v juhokórejskom Soule 1988 vyhral preteky na 20 km v olympijskom rekorde 1:19:57 h pred Ronaldom Weigelom z bývalej Nemeckej demokratickej republiky.

Tri desaťročia od historického okamihu si v sobotu na Králikoch pri Banskej Bystrici pripomenuli hlavní aktéri tejto pozoruhodnej udalosti Jozef Pribilinec, jeho kouč Juraj Benčík a spolu s nimi ďalšie tri desiatky dôležitých ľudí, ktorí im pomohli na neľahkej ceste na športový Olymp.

Na sobotnom milom stretnutí nechýbali bývalí chodeckí reprezentanti Pavlovia Blažek, Szikora či Jati, ktorí si s Pribilincom odkrútili na spoločných tréningoch či sústredeniach tisíce kilometrov, z mladšej generácie chodcov prišiel Štefan Malík, na krásne časy si zaspomínal aj niekdajší Benčíkov trénerský asistent Miroslav Klus či zakladateľ chôdze na Slovensku Jozef Burcl. Nechýbali ani prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok a súčasný šéf banskobystrickej Dukly Roman Benčík.

Chodecká partia sa výborne zabavila pri dokumentárnom filme „Benčíkovci“, ktorý v 80. rokoch natočil Peter Púchy a prezentoval v ňom cestu členov tréningovej skupiny Juraja Benčíka do absolútnej svetovej chodeckej špičky . Keď sa však objavili momentky zo záverečných metrov Pribilincovej soulskej dvadsiatky, predošlé salvy smiechu a vtipné komentáre vystriedalo hrobové ticho. A keď Jozef preťal cieľ, zaznel obrovský spontánny potlesk podfarbený emotívnou oficiálnou pesničkou OH 1988 v Soule s názvom „Hand in Hand“ od skupiny Koreana .

„Nevnímam život nostalgicky, ale keď som teraz po dlhom čase videl zábery zo Soulu, behali mi po tele zimomriavky. Ja som si však už svoj diel slávy užil, teraz je rad na Maťovi Tóthovi. Veľmi som sa tešil, keď na olympiáde v Riu zvíťazil,“ podotkol skromne Jozef Pribilinec, ktorý od Petra Korčoka dostal pri príležitosti okrúhleho výročia soulského triumfu nielen ďakovný diplom SAZ, ale aj reprezentačný výstroj. „Teraz aby som sa prihlásil na nejaký šampionát veteránov,“ podotkol s úsmevom Pribilinec. Päťdesiatosemročný olympijský šampión sa vôbec netají tým, že sa stále udržiava v kondícii, čo vidieť aj na jeho vyšportovanej figúre.

„Jozefovo zlato v Soule bol dôležitý míľnik, lebo inšpirovalo ďalšie generácie chodcov i atlétov. Aj Mateja Tótha, ktorý, keď sa ho pýtali na jeho vzor, neustále opakoval – Jozef Pribilinec,“ pripomenul tréner Juraj Benčík a hlavný organizátor spomienkového stretnutia.

Matej Tóth, ktorý tiež zavítal na Králiky na oslavu okrúhleho výročia Pribilincovho triumfu, Benčíkove slová potvrdil: „Jozefove posledné metre soulskej dvadsiatky som videl v prvopočiatkoch kariéry ikskrát. Môj prvý tréner Peter Mečiar nám ich v Nitre púšťal dookola. Pamätné chvíle zo Soulu som mal v hlave na každom tréningu.“

Takisto Peter Korčok, 10. na MS 2005 a trojnásobný olympionik (14. v Aténach 2004 na 50 km), priznal, že s chôdzou začal koketovať v období, keď ako 14-ročný tínedžer videl Pribilincov zlatý soulský finiš v televízii.

Kouč Juraj Benčík sa v príhovore poďakoval svojmu niekdajšiemu slávnemu zverencovi za pevnú vôľu, odolnosť a pracovitosť, vďaka ktorej sa naplnili túžby a sny generácie okolo Jožka Burcla, ktorá v 60. rokoch minulého storočia položila základy slovenskej chôdze.

„Po návrate zo zlatého Soulu Jozefa i mňa zastavovali na ulici úplne neznámi ľudia a ďakovali nám za fantastický zážitok. To bolo najkrajšia odmena,“ nadchýnal sa Benčík. Na oslave jubilea vyzdvihol fakt, že pod piatimi kruhmi štartovalo až 22 slovenských chodcov, čím sa u nás nemôže pochváliť nijaká iná atletická disciplína.

Pri spomínaní na historických úspech Pribilinec otvorene priznal, čo už dávno nie je tajomstvo. „Náš vzťah s trénerom nebol vždy ideálny a idylický. Keby ste vedeli, koľkokrát som Ďura v duchu preklial… Ráno otvoríte oči, a koho vidíte – Benčíka. Večer si idete ľahnúť a – znova Benčík. Lenže všetci sme veľmi dobre vedeli, že nás vedie k jednému cieľu – kvalitne odrobenej práci korunovanej úspechmi. Aj napriek konfliktným situáciám v minulosti sme doteraz ostali dobrí priatelia. A myslím si, že stále platí: bez konfliktu niet pokroku!“

Ešte jeden postreh: kouč Benčík prezradil, že v období najväčšej slávy trávili najlepší chodci z bývalého Československa až 280 dní v roku na rôznych sústredeniach doma a v zahraničí. Niet sa čo čudovať, že občas vypukla ponorková choroba…

Čo charakterizovalo Jozefa Pribilinca? „Veľká túžba po víťazstve, nerád prehrával,“ odvetil bez rozmýšľania Juraj Benčík.

Aj preto sa stal pred 30 rokmi v Soule olympijským víťazom. Prvým slovenským atletickým.

GABRIEL BOGDÁNYI

ČO POTREBUJE ŠPORTOVEC, ABY BOL ÚSPEŠNÝ? RECEPT PONÚKA JOZEF PRIBILINEC

„Talent a pracovitosť na tréningoch nestačí. Potrebujete aj dobrú psychiku, ktorá v športe urobí zázraky. Ak ste dobrý psychológ, súpera môžete zdolať už pred pretekmi, prípadne ho taktickým divadielkom vyviesť z miery počas nich. Taktiež musíte mať šťastie –  keď sa vám roztrhne v trenírkach guma, alebo vám padne kamienok do tenisiek, je koniec, aj keď ste talent, poctivec či dobrý psychológ. Stále to však nie je všetko. Ak ide športovec naplno, svoj fyzický fond využíva približne na 80 percent. Zvyšok je rezerva, na ktorú ľudský organizmus siahne len v hraničných situáciách. Napríklad pri záchrane svojho dieťaťa, vtedy dokáže ísť za hranicu svojich možností. Ak športovec, ktorý ide na maximum, využije z tejto životnej rezervy pri svojom výkone ešte navyše pol percenta či percento, vtedy má obrovskú šancu zvíťaziť.“

KTO JE JOZEF PRIBILINEC

Narodil sa 6. júla 1960 v Kremnici, pochádza z dedinky Kopernica v okrese Žiar nad Hronom.

Pôvodne sa venoval behu na lyžiach, ale potom bez prípravy a v kopačkách vyhral chôdzu na slovenských rezortných hrách v Žiline i na celoštátnej čs. učňovskej olympiáde vo Vítkoviciach.

Po poldruharočnom tréningu sa v Bydgoszczi stal juniorským majstrom Európy 1979.

Seniorskú premiéru na 20 km na OH 1980 v Moskve však pretrpel, s úpalom došiel až dvadsiaty (1:42:52,4).

Je jediný slovenský olympijský šampión v 20. storočí, no najskôr zažil striebornú éru: dopochodoval druhý na 20 km na ME 1982 v Aténach, MS  Helsinkách 1983 i Ríme 1987, takisto na halových MS 1987 v Indianapolise na 5000 m.

V roku 1983 na Svetovom pohári v Bergene vyhral preteky na 20 km vo svetovom rekorde 1:19:30 h.

Zlato získal na stuttgartských ME 1986 na 20 km, na halových ME v Liévine 1987 i Budapešti 1988 na 5000 m.

Dvakrát ho vyhlásili za najlepšieho športovca bývalého Československa (1986, 1988), získal Zlaté kruhy SOV (2000) a v roku 2013 ho uviedli do Siene slávy slovenskej atletiky.

Texty k foto:

Prezident SAZ Peter Korčok venoval pri príležitosti 30. výročia jeho triumfu na OH v Soule reprezentačný výstroj.

Na Králiky na chodecké spomínanie na Pribilincovo olympijské zlato zavítal aj jeho nasledovník, olympijský víťaz z Ria de Janeiro 2016 Matej Tóth.

Jozef Pribilinec dostal pri príležitosti jubilea od SAZ ďakovný diplom.

A na druhý deň po oslavách nasledovalo varenie guláša (zľava): Pavol Jati, Pavol Szikora, Juraj Benčík a Jozef Szabó.

FOTO GABRIEL BOGDÁNYI

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk