Pri ikonickom Dóme sv. Alžbety v Košiciach si zaskáče aj vicemajsterka sveta z Jamajky

Kto bude skákať a šprintovať v stredu 5. septembra na 3. ročníku netradičného mítingu JBL Jump Fest na Alžbetinej ulici pri gotickom Dóme sv. Alžbety v srdci Košíc? Organizátori prezradili prvé mená, zatiaľ len pre ženské skokanské súťaže, ale diváci sa majú na čo tešiť.

Do Košíc zavíta halová vicemajsterka sveta z Birminghamu 2018 v trojskoku Kimberly Williamsová, v tohtoročnom svetovom renkingu päťka výkonom 14,64 m. Dvadsaťdeväťročnú Jamajčanku, ktorá sa pokúsi prekonať rekord košického podujatia 14,08 m patriaci od premiérového ročníka Dane Velďákovej, zdobia aj ďalšie úspechy. Dvakrát vyhrala Hry Commonwealthu (2014, 2018), má bronz z halových MS 2014, je trojnásobná finalistka MS (4., 5., 10.), na olympiáde v Londýne 2012 skončila šiesta a v Riu 2016 siedma. Williamsovej súperkami budú víťazka trojskoku v predošlých dvoch ročníkochJBL Jump Fest-u Dana Velďáková a Lotyška Mara Grivová (os. rekord 13,81 m), bronzová zo Svetovej univerziády 2017.

Grivovú uvidia diváci aj v diaľke, avšak nie Maru, ale jej staršiu sestru Laumu. Vlani v Košiciach zvíťazila a utvorila rekord podujatia 652 cm. Lauma Grivová (os. rekord 686 cm) je finalistka MS 2017 v Londýne, kde skončila jedenásta. Výbornú atmosféru košického „uličného“ mítingu pozná aj Alina Rotaruová (os. rekord 678 cm), tretia pred dvoma rokmi. Dvadsaťpäťročná Rumunka je medailistka z viacerých mládežníckych šampionátov (1. na MS 2009 do 18 rokov, 2. na OH mládeže 2010, 2. na MEJ 2011, 3. na ME 2015 do 23 rokov) a vlani vyhrala Svetovú univerziádu na Taiwane. Treťou diaľkarkou do partie bude domáca Jana Velďáková, ktorá sa spolu so sestrou Danou opäť aktívne zapojila do prípravy pretekov.

Ďalšie štyri disciplíny JBL Jump Fest-u sú mužské: diaľka, trojskok (s finalistom ME v Berlíne Tomášom Veszelkom), hladký šprint na 50 yardov (s najrýchlejším Slovákom a halovým vicemajstrom Európy Jánom Volkom) a novinka, prekážkový šprint na 50 yardov. Mená zahraničných účastníkov súťaží mužov oznámia organizátori neskôr.

Atletickí fanúšikovia uvidia 5. septembra v približne dvojhodinovom programe (16.00 – 18.00)  priamo na Alžbetinej ulici v Košiciach a aj na livestreame na facebookovom profile podujatia dovedna 72 skokanských pokusov a štyri šprinty.

Súbojom elitných atlétov budú predchádzať mládežnícke preteky. Od 9.00 h bude na programe šprintérsko-skokanský dvojboj (50 y a diaľka) pre žiakov 2. až 7. ročníkov základných škôl a od 14.40 h si budú môcť svoju rýchlosť na tratiach 30 m až 50 yardov vyskúšať najmenší adepti atletiky – šesťroční a mladší. Záujemcovia o štart na mládežníckej časti JBL Jump Fest-u sa môžu prihlásiť do utorka 4. 9. 2018 do 12.00 h mailom na jumpfest@atletikakosice.sk.

„Unikátny skokanský sektor a šprintérsku rovinku si však bude môcť vyskúšať verejnosť, takisto ako detský sektor pre skok do výšky budú k dispozícii deň pred pretekmi 4. septembra od 16.00 h. Najmenším sa budú venovať odchovankyne košickej atletiky Danka a Janka Velďákové. Potom od 17.00 h je naplánovaný tréning hviezd podujatia a po ňom bude ešte priestor na získanie autogramu či spoločnú fotografiu,“ načrtol aktivity pre fanúšikov jeden z hlavných organizátorov JBL Jump Fest-u Stanislav Návesňák z občianskeho združenia Atletika Košice, ktoré toto podujatie organizuje spolu s mestom Košice a spoločnosťou DSI Slovakia, s. r. o.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Aj takéto krásne zábery ponúka „uličný“ atletický míting v srdci Košíc.

FOTO ATLETIKA KOŠICE o. z.

Skokanské dvojičky Dana a Jana Velďáková neodmysliteľne patria k JBL Jump Fest-u: pomáhajú preteky organizovať a zároveň aj súťažia.

FOTO ATLETIKA KOŠICE o. z.

Trojskokan Tomáš Veszelka (v debate s koučom Radoslavom Dubovským) skončil v premiérovom ročníku tretí, teraz by svoje umiestenie rád vylepšil.

FOTO ATLETIKA KOŠICE o. z.

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk