Zuzana Costin (Malíková): Z úspešnej chodkyne uznávaná medzinárodná rozhodkyňa

V slovenskej nominácii na nedávne ME sa ocitlo 21 atlétov a atlétok. V Berlíne ich však pôsobilo až 22 – okrem aktívnych aj jedna bývalá. Niekdajšiu špičkovú chodkyňu, olympioničku a bývalú slovenskú rekordérku na 20 km, v súčasnosti už medzinárodnú rozhodkyňu Zuzanu Malíkovú Európska atletika (EA) vybrala do odvolacej jury šampionátu.

V Berlíne ste pôsobili ako členka odvolacej jury šampionátu. Aká bola presná náplň vašej funkcie?

„Ak atlét alebo výprava nesúhlasili s verdiktom rozhodcu, podali protest. Hlavný rozhodca danej disciplíny potom na základe dostupných dôkazov vydal rozhodnutie. Ak sa pretekár či tím s týmto verdiktom nestotožnil, mal ešte šancu odvolať sa. V takom prípade nastúpila odvolacia jury, ktorá po preštudovaní všetkých možných dôkazov prijala finálne rozhodnutie a proti nemu už neexistovala možnosť odvolať sa.“

Ako ste sa do takejto dôležitej pozície dostali?

„Ešte vlani v septembri som absolvovala školenie medzinárodných atletických rozhodcov, úspešne som zvládla skúšky a zaradili ma do panelu medzinárodných arbitrov. Z neho potom Európska atletika vyberala rozhodcov pre berlínske ME a usmialo sa šťastie aj na mňa.“

Koľkí ste pracovali v odvolacej jury?

„Traja – okrem mňa Talianka Anna Riccardiová a Belgičan Didier Foulon. V prípade, že sa riešil protest z krajiny, z ktorej pochádzal niekto z nás, buď ho nahradil ako tretí člen technický delegát šampionátu alebo niekto z medzinárodných arbitrov, ktorý bol v danom momente k dispozícii.“

Takže protestom slovenskej výpravy proti  diskvalifikácii sedembojárky Lucie Vadlejch v behu na 800 m za to, že údajne stúpila pätou na čiaru ohraničujúcu vymedzenú dráhu, ste sa vy osobne nezaoberali…

„Nie! V momente, keď slovenská výprava podala protest, vylúčili ma z akejkoľvek komunikácie ohľadne tohto prípadu až do jeho uzavretia. Moje miesto v jury vtedy zaujal iný medzinárodný rozhodca.“

Čo si o tomto prípade myslíte, nebola diskvalifikácia priveľmi prísna? Lucia sa totiž ako jediná v tomto behu tlačila v jednej dráhe s ďalšou sedembojárkou…  

„Po skončení šampionátu sa videorozhodca, ktorý prípad posudzoval, vyjadril, že práve táto diskvalifikácia bola preňho najťažšie rozhodnutie na celom podujatí. S poľutovaním tvrdil, že nevedel nájsť nič, na základe čoho by mohol ospravedlniť porušenie pravidiel.“

Akú najvážnejšiu vec počas ME v Berlíne ste museli ako odvolacia jury riešiť?

„Nedá sa povedať, či bolo niečo vážne a iná vec menej vážna. Vždy totiž ide o konkrétneho atléta, ktorý sa na šampionát chystá celý rok, a preto považujem každý prípad, o ktorom sme rozhodovali, za vážny a posudzovali sme ho s veľkou zodpovednosťou.“

Čo vravíte na úspešný návrat Mateja Tótha, ktorý po vlaňajších peripetiách a nezmyselnom obvinení z porušenia antidopingových pravidiel, získal v Berlíne na 50 km striebro?

„Maťovo druhé miesto je fantastické. Dosiahol ho v mimoriadne náročných podmienkach. Klobúk dolu pred ním, že si po toľkých ťahaniciach a dlhej súťažnej pauze na medzinárodnej scéne udržal mentalitu šampióna.“

Berlínska chodecká päťdesiatka sa išla vo veľkej horúčave, ortuť teplomera sa na slnku blížila k 40°C. Z pohľadu medzinárodnej chodeckej rozhodkyne – nebol hazard so zdravím pretekárov?

„Päťdesiatka je často na hrane už aj bez podobnej horúčavy ako v Berlíne. Možno práve preto je stále veľkým lákadlom a výzvou pre mnohých chodcov…“

Čo v doterajšej rozhodcovskej kariére považujete za svoj najväčší úspech?

„V pozícii medzinárodného atletického rozhodcu je to jednoznačne členstvo v odvolacej jury na ME 2018 v Berlíne a v pozícii medzinárodnej chodeckej rozhodkyne to bol minuloročný Európsky pohár v Poděbradoch.“

Aké sú vaše ambície v rozhodcovskej sfére?

„Cieľ väčšiny športovcov je zažiť olympijskú atmosféru. Mne sa to podarilo, no rada by som niečo podobné zažila aj ako rozhodkyňa. Ak by ma nominovali na olympiádu, bola by to pre mňa obrovská pocta.“

Neľutujete, že ste pomerne skoro – nemali ste ani 28 rokov – ukončili chodeckú kariéru?

„Nie, neľutujem. Telo by ešte záťaž zvládlo, ale moja hlava už nechcela. Na pretekoch som nevedela pretaviť to, čo som natrénovala. Aktívne som súťažil 21 rokov, z toho 13 na medzinárodnej úrovni. Rozhodnutie ukončiť kariéru sa nerodilo ľahko, ale aj s odstupom času si myslím, že bolo správne.“

Po skončení kariéry ste sa usadili v Írsku, odkiaľ máte manžela, bývalého chodca Jamieho Costina. Ako sa vám tam darí, čím sa živíte? Chodíte často na Slovensko? 

„Už šesť rokov prevádzkujem vlastnú fyzioterapeutickú prax a popri nej pomáham manželovi s administratívou pri prevádzkovaní rodinnej farmy. Na Slovensko sa vraciam viackrát v roku, vždy v lete a domov prichádzam aj na každé druhé Vianoce. Zvyšné návštevy sa snažím kombinovať s rodinnými udalosťami alebo so súťažami na Slovensku ako Dudinská päťdesiatka, Záhorácka dvadsiatka či vlaňajšie ME v krose v Šamoríne.“

Slovenský atletický zväz by chcel vaše skúsenosti využiť na školenie rozhodcov. Pomôžete, ak príde konkrétna ponuka? Viete si predstaviť aj inú prácu pre SAZ?

„Už od skončenia kariéry v roku 2011sa snažím pomáhať v rámci svojich možností ako rozhodkyňa alebo pri organizácii významných podujatí ako bol Európsky pohár 2013 v chôdzi, už spomenuté vlaňajšie ME v krose či každoročne pri Dudinskej päťdesiatke. Vlani som spolupracovala so zväzom pri preklade nových atletických pravidiel. Samozrejme, ak bude o moje služby záujem, pomôžem aj v budúcnosti.“

GABRIEL BOGDÁNYI

KTO JE ZUZANA COSTIN (MALÍKOVÁ)

Novozámocká rodáčka (2. 8. 1983) Zuzana Malíková, ktorá v celej kariére reprezentovala len jediný oddiel Lokomotívu Šurany, bola obrovský chodecký talent. Pochádza z chodeckej dynastie Malíkovcov, jej otec a tréner Jozef je najstarší z pätice bratov zo Šurian (za ním nasledovali Juraj, Ondrej, Štefan/účastník OH 1996 a 2000, Peter/účastník MS 1995). Ako juniorka bojovala na 10 000 m o popredné umiestnenia na MS i ME v tejto vekovej kategórii. V roku 2000 skončila na MSJ ôsma, o rok neskôr na MEJ šiesta a na MSJ 2002 v jamajskom Kingstone piata. Ešte predtým na MS 1999 do 18 rokov skončila na 5000 m siedma. Na ME do 23 rokov bola na 20 km piata (2005) a siedma (2003). Na seniorských podujatiach sa jej najviac darilo na ME 2006 v Göteborgu, kde na 20 km dvadsiatke obsadila 13. miesto vo vtedy platnom slovenskom rekorde 1:32:14 h. Štartovala na dvoch olympijských hrách, v premiére pod piatimi kruhmi v roku 2004 v Aténach prišla do cieľa na 22. mieste. Na MS skončila najlepšie 18. v roku 2007 v Osake. V zbierke úspechov má aj dve šieste priečky zo Svetových univerziád (2005 Izmir a 2007 Bangkok) a bronz z tímovej súťaže žien v Európskom pohári 2009 v Metz. Ukončila štúdium telesnej výchovy a biológie na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Texty k foto:

Vľavo Zuzana Costin (Malíková) na ME 20128 v Berlíne s kolegami z odvolacej jury šampionátu.

FOTO ARCHÍV (zcm)

Po skončení chodeckej kariéry sa Zuzana usadila v Írsku, na snímke so synom Tiarnachom.

FOTO ARCHÍV (zcm)

Zuzanin manžel Jamie Costin bol kedysi írsky rekordér v chôdzi na 50 km, na snímke s ich spoločným synom Tiarnachom.

FOTO ARCHÍV (zcm)

Posledné metre Zuzaninej olympijskej dvadsiatky v pekinskom lejaku v roku 2008.

FOTO SITA/JÁN SÚKUP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk