Matej Tóth nachodil v tréningu rekordných 760 km, schudol 10 kíl a na MS chce opäť potešiť Slovensko

„Môj prvoradý cieľ je dôjsť do cieľa, ďalší splniť limit 3:50 h na olympijské hry v Tokiu a tretí bojovať o každé miestečko, aby som svojím výsledkom mohol potešiť celé Slovensko,“ vravel Matej Tóth necelé tri týždne pred štrnástou chodeckou päťdesiatkou v kariére, ktorú absolvuje v sobotu 28. septembra o 23.30 h miestneho času na atletickom svetovom šampionáte v katarskej Dauhe.

Na jar to s ním však nevyzeralo vôbec ružovo. Pre opakované zranenie zadného stehenného svalu, keď ho po zimných patáliách s ľavým trápil pre zmenu pravý, dokonca hrozila Matejova absencia na MS. V posledných troch mesiacoch však nastal radikálny obrat. Jeho príprava nabrala grády a olympijský šampión je opäť v niekdajšej pohode –  s reálnou šancou zabojovať o cennú medailu.

„Príprava dopadla nad očakávanie, cítim sa vynikajúco. Tri mesiace trénujem bez akýchkoľvek komplikácií. V poslednom štvortýždňovom tréningovom cykle som nachodil rekordných 760 km, v ňom som dva týždne za sebou dosiahol ďalšie rekordné čísla – 216 a 217 km, čo sú neskutočné čísla. S trénerom Maťom Spišiakom sme ostali verní osvedčenej príprave, jeho kostra bola podobná ako v minulosti. Keďže v Dauhe nás čakajú náročné podmienky, zamerali sme sa viac na objem. Nemyslím si, že sa na MS pôjde v horúčave extrémne rýchlo. Aj z objemu sa dá pripraviť na veľmi kvalitné preteky,“ vysvetľoval 36-ročný chodec banskobystrickej Dukly. „Keď som pred štyrmi rokmi dosiahol osobný rekord 3:34:38 h, šiel som v tempe 4:18 min na kilometer, no teraz, pri všetkej úcte k všetkým súperom, odhadujem, že na medailu a možno i na titul postačí aj tempo 4:30, čo je v prepočte výsledný čas okolo 3:45 h.“

Tóth trénuje bez zdravotných obmedzení od konca mája. V júni sa pripravoval v Banskej Bystrici, potom absolvoval sústredenie v Chorvátsku, kde s ním bola aj manželka a dve dcérky. Nasledovali tradičné dva týždne objemovej prípravy na Štrbskom Plese, krátky pobyt mimo ruchu – opäť s rodinkou – pri Neziderskom jazere v Rakúsku, a potom kľúčové vysokohorské sústredenie v talianskom Livigne od 12. augusta do 1. septembra spolu s najlepšou slovenskou chodkyňou na 50 km Máriou Katerinka Czakovou a nádejným Dominikom Černým.

„V Livigne som absolvoval extrémne náročné tréningové týždne, avšak s výbornou odozvou organizmu. Aj po návrate sa mi trénovalo dobre, mám za sebou ďalšiu kvalitnú prípravu,“ líčil olympijský šampión. „Dôležité je, že sa necítim unavený. Kilometre absolvované v talianskych horách, kde sme už tradične našli skvelé podmienky, naznačujú kvalitnú formu.“

To, že „maká ako šrób“, vidieť i na Matejovej vyšportovanej postave. Bez okolkov priznal, že od mája, keď sa po zranení znova naplno pustil do chodeckej prípravy, „zhodil“ doposiaľ až desať kíl!

Už najbližší pondelok odlieta na Cyprus, kde pod vedením kouča Mateja Spišiaka absolvuje záverečné dvojtýždňové vylaďovanie na svoje siedme majstrovstvá sveta. Jeho najväčší úspech na tomto podujatí je zlato z Pekingu 2015, kde vyhral úplne suverénne systémom štart – cieľ, pričom si stihol „odskočiť“ aj na WC…

V Dauhe však Tótha a spol. čaká špecifická súťaž, akú ešte on, no ani nik z jeho súperov nezažil. Nielenže sa bude musieť popasovať s náročnými klimatickými podmienkami (horúčava), ale aj s nezvyčajnou hodinou štartu. Päťdesiatkári sa vydajú na trať o 23.30 h miestneho času. Najlepší dôjdu do cieľa okolo štvrť na štyri ráno!

„Adaptáciu na ťažké podmienky i nočnú súťaž sme už začali, no na Cypre všetko ešte len vyvrcholí. Napríklad teraz mám druhú fázu tréningu až okolo ôsmej večer. Pripravujem sa v banskobystrickej plavárni, kde simulujeme prostredie podobné podmienkam v Dauhe – 30 stupňov a 60- až 70-percentná vlhkosť vzduch. Na Cypre už budem mať nastavený obrátený režim tak, aby som naplno fungoval o pol dvanástej večer katarského času. Napríklad raňajkovať budem až o 17.00, o tri hodiny neskôr ma čaká hlavný tréning, o polnoci obed a o tretej nadránom, keď by už mohol byť v Dauhe cieľ, sa budem snažiť zaspávať. Bude to náročné, ale zároveň je to pre mňa nová skúsenosť i nová výzva. A tie mám ja rád…,“ usmieval sa olympijský šampión.

Posledné preteky, striebornú päťdesiatku, absolvoval Matej Tóth vlani 7. augusta na ME v Berlíne. Odvtedy nesúťažil. V deň štartu v Dauhe to bude jeden celý rok, jeden mesiac a tri týždne… Nebude to preňho hendikep? „Radšej sa na preteky tešiť a byť plný energie, ako byť unavený z predošlých. Hoci viem, že to bude náročné, takúto súťažnú pauzu vnímam skôr ako výhodu,“ odvetil jednoznačne. „O úspechu či neúspechu bude rozhodovať veľa premenných, ale som pripravený na MS potešiť slovenských športových fanúšikov.“

Na MS v Dauhe sa črtá generačný súboj starí verzus mladí: Slovák Tóth, Francúz Diniz verzus Japonci Číňania, Nór Haukenes či Bielorus Dziubin. Podľa Mateja budú mať výhodu tí, čo majú najviac skúseností: „Čím ťažšie podmienky, tým väčšia výhoda pre chodcov so skúsenosťami. Tvrdil som to aj pred olympiádou Riu, kde som zďaleka nebol pripravený najlepšie. Ak by nás vtedy postavili na testovacie pásy, z pohľadu fyzickej kondície skončím štvrtý – piaty. Vďaka skúsenostiam, taktike, schopnosti správne zareagovať na vývoj pretekov a stav organizmu, som však vyhral. Niečo podobné očakávam aj v Dauhe. Mladí Japonci a Číňania to budú mať náročné, ale ich výhoda zasa bude časový posun. Bude to veľmi zaujímavé…“

Z Matejových slov cítiť veľké odhodlanie dosiahnuť ďalší zaujímavý výsledok v jeho kariére. Chôdza a s ňou spojené náročné tréningy mu znova chutia, na súboj o svetové medaily sa vyslovene teší.

„Dôležité bude psychicky sa pripraviť na to, že to nepôjde ľahko, že reakcia organizmu na špecifické podmienky bude iná ako očakávame. Správne nastaviť hlavu a myseľ preto bude tiež nesmierne dôležité. Dávam si, ako vždy, postupné ciele. Nejdem vyhlasovať, že beriem len zlato a všetko ostatné je zlé,“ prízvukoval Matej Tóth. „Prvý cieľ je dôjsť do cieľa, čo, vzhľadom na ťažké podmienky, nebude nič jednoduché. Druhý cieľ je splniť limit 3:50 h na olympiádu v Toku 2020, aby som už mal pokoj v príprave. Tretí cieľ je bojovať o každé miestečko a splniť si vytúžený cieľ – nehovorím o zlate ani medaile – aby som z Dauhy odchádzal s tým, že som do toho dal všetko a dosiahol umiestenie, ktorým poteším slovenských športových fanúšikov.“

GABRIEL BOGDÁNYI

V ŠAMT ŠPORTOVALO TAKMER 2000 DETÍ

Matej Tóth si popri náročnej športovej príprave nachádza čas aj na to, aby sa venoval športovej akadémii, ktorá nesie jeho meno. Tá vstupuje už do tretieho roku svojej činnosti. V uplynulom školskom roku v nej pravidelne športovalo vyše 1800 detí z 97 materských a základných škôl. „V novom školskom roku sa nám prihlásilo už 106 škôl a veríme, že prekročíme počet 2500 detí,“ dúfa Mária Bedleková, riaditeľka O2 Športovej akadémie Mateja Tótha (ŠAMT). Novinkou je, že akadémia sa dohodla na oficiálnej spolupráci už aj so Slovenským olympijským a športovým výborom.

Texty k foto:

Usmiaty Matej Tóth na stredajšom stretnutí s médiami.

FOTO JÁN LUKY

Matej Tóth

FOTO JÁN LUKY

Matej Tóth na stredajšej tlačovej besede, po jeho ľavej ruke prezident SOŠV Anton Siekel, po pravej manažérka marketingovej komunikácie spoločnosti O2 Michaela Sakálová, riaditeľka akadémie Mária Bedleková a Matej brat Michal.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk