Prezident SAZ Peter Korčok o lete 2018: Berlín je naša priorita, chceme nadviazať na úspešný Zürich 2014

Letná atletická sezóna sa už rozbehla na plné obrátky a pre našu atletiku sa nezačala najhoršie – Matej Tóth je stále líder chodeckých svetových tabuliek 2018 na 50 km, Mária Katerinka Czaková sa dostala v rovnakej disciplíne žien do historickej svetovej desiatky a na 20 km na MS tímov v Tchaj-cchangu atakovala slovenský rekord na 20 km, nádejný trojskokan Tomáš Veszelka skočil v 1. kole ligy v Košiciach výborných 16,86 m. Pred augustovým vrcholom roka, európskym šampionátom v Berlíne, je to sľubný začiatok.

„Veľkosťou výpravy i úspechmi chceme v Berlíne nadviazať na ME 2014 v Zürichu, odkiaľ sme priviezli dve striebra a 22 bodov, čo znamenalo 17. miesto v hodnotení krajín. Úspešné vystúpenie môže celej našej atletike významne pomôcť. Berlín je naša priorita,“ zdôraznil na utorkovej tlačovej besede prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok.

Pred štyrmi rokmi v Zürichu, kde sa ME naposledy uskutočnili v plnom rozsahu disciplín s chôdzou aj maratónom, štartovalo rekordných 28 Slovákov. Šéfa zväzu poteší, ak sa tentoraz toto číslo prehupne cez 20, šéftréner zväzu Martin Pupiš dokonca hovorí o berlínskej dvadsaťpäťke, pričom by ho potešila účasť dvoch štafiet.

Predbežný cieľ výpravy je ambiciózny: jedna medailu a minimálne ďalšie tri umiestenia v prvej osmičke. V Zürichu získali striebro Tóth a kladivárka Martina Hrašnová, Dana Velďáková skončila v trojskoku šiesta, Lomnický a osemstovkár Jozef Repčík obsadili siedme priečky a ďalšia kladivárka Nikola Lomnická bola ôsma.

„Medailové ambície budú mať Matej Tóth, kladivár Marcel Lomnický bol piaty na olympiáde a veľmi by chcel už aj nejaký cenný kov, a verím, že sa vysoko, nie iba do finále prepracuje náš šprintérsky talent Ján Volko i ďalší,“ poznamenal Peter Korčok.

„Ak by sa zopakoval rok 2014 a na konci sezóny by nestačila na víťazstvo v ankete Atlét roka 2018 medaila z ME, bola by to paráda,“ skonštatoval Martin Pupiš.

Limit EA na ME v Berlíne splnilo doteraz 12 Slovákov, ďalší sa oň môžu usilovať do 29. júla.  SAZ vypísal aj vlastné limity (slabšie ako limity EA) pre atlétov vo veku do 25 rokov. V prípade splnenia takéhoto limitu môže byť pretekár navrhnutý do nominácie len v prípade, že v danej disciplíne nemá Slovensko iného atléta s limitom EA. Jeho účasť však musí odobriť technický delegát ME.

„Berlínske ME uvidia na obrazovkách aj slovenskí televízni diváci. Dohodli sme sa s RTVS na odvysielaní prenosov, čo nám významne pomôže spropagovať atletiku,“ poznamenal prezident SAZ.

Slovensko plánuje obsadiť všetky letné atletické vrcholy – okrem ME aj juniorské MS vo fínskom Tampere, ME do 18 rokov v maďarskom Györi a vedenia SAZ dúfa, že v mimoriadne náročnej kvalifikácii na októbrové OH mládeže v Buenos Aires uspeje aj niekto zo Slovákov.

Kvalifikáciou pre Európu na OH mládeže budú ME do 18 rokov v Györi. Možnosť nominovať sa nie je jednoduchá: dvojciferný počet kvalifikačných miesteniek pre Európu je len v 3 chlapčenských disciplínach (200 m, žrď, kladivo) a v 9 dievčenských (100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 100 m prek., výška, žrď, guľa, kladivo).

„Na mládežníckych vrcholoch roka by sme chceli aj v tejto sezóne nadviazať na medailové zisky z posledných rokov,“ želal si Martin Pupiš.

Slovenské mládežnícke reprezentačné tímy budú štartovať v tradičných medzištátnych stretnutiach – dorast 9. 6. v Slovinsku (miesto ešte stále nie je určené), juniori 16. 6. vo Vyškove na Morave a žiaci 29. 9. v maďarskom Györi.

„SAZ chystá na 29. jún aj 53. ročník mítingu P – T – S v Šamoríne. Disciplíny sme zostavili tak, aby sa doma predstavilo čo najviac našich popredných atlétov,“ informoval prezident SAZ Peter Korčok. „Letná sezóna u nás doma bude plná zmien a noviniek. Zavádzame napríklad nový súťažný softvér, ktorý bude dostupný pre ktorýkoľvek klub organizujúci súťaže. Snažíme sa o čo najväčšiu elektronizáciu poskytovaného servisu.“

Vedenie SAZ plánuje zatraktívniť aj domáce podujatia. Tie by mohli byť najmä pre druhý sled dobrý odrazový mostík smerom k budúcoročnej I. lige ME družstiev, kam Slovensko vlani postúpilo, a k Európskym hrám 2019 v Minsku, kde sa atletika predstaví v úplne novom formáte DNA – Dynamic New Athletics.

„V celej letnej sezóne sa budeme spoliehať na tradičné opory ako sú Matej Tóth, Marcel Lomnický, Ján Volko, Martina Hrašnová, Iveta Putalová, Alexandra Bezekovú. Verím, že úspešný návrat budeme vidieť v podaní Martina Kučeru a dobré výkony by mohli pridať aj ďalší ako Matúš Bubeník, Lukáš Beer, Lucia Vadlejch, Nikola Lomnická a nie je vylúčené prekvapenie od tých, čo už začali sezónu výbornými výkonmi ako Tomáš Veszelka či Mária Katerinka Czaková. Dúfam, že posledné slovo nepovedali ani sestry Velďákové či Jozef Repčk a som zvedavý aj na kladivárku Kaňuchovú či ďalších,“ vymenoval šéftréner zoznam tých, na ktorých sa bude slovenská atletika spoliehať v letnej sezóne 2018.

GABRIEL BOGDÁNYI

LIMITÁRI SAZ (S LIMITOM EA) NA ME 2018

MUŽI: Ján Volko (100 m/2017 a 200 m /2017), Tibor Sahajda (maratón/2017), Matej Tóth (20 km chôdza/2017 a 50 km chôdza/2018), Dušan Majdán (50 km chôdza/2018), Lukáš Beer (výška/2017 hala), Matúš Bubeník (výška/2018 hala), Tomáš Veszelka (trojskok/2017), Marcel Lomnický (kladivo/2018).

ŽENY: Alexandra Bezeková (200 m/2017, 400 m/2018 hala), Iveta Putalová (400 m/2018 hala), Mária Katerinka Czaková (20 km chôdza/2018 a 50 km chôdza/2018), Lucia Vadlejch (sedemboj/2017).

Texty k foto:

Prezident SAZ Peter Korčok a trojica špičkových atlétov (zľava) Ján Volko, Iveta Putalová, Martin Kučera na tlačovej besede v Bratislave. Celkom vpravo Volkov kondičný kouč Róbert Kresťanko.

FOTO JÁN LUKY

Trio opôr, na ktoré sa bude slovenská reprezentácia spoliehať aj v letnej sezóne 2018.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk