Prekážkarka na 100 m Stanka Škvarková v premiére na MS o štyri priečky vyššie, ako naznačovali sezónne maximá

Stanislava Škvarková obsadila v úvodnom rozbehu na 100 m prekážok na 17. svetovom šampionáte v katarskej Dauhe 6. miesto časom 13,44 sekundy, ktorým – Francúzka Ndamová preteky nedokončila – dosiahla o jedno miestečko lepšie umiestenie ako naznačovali papierové predpoklady, keďže podľa očakávania predstihla Monagiovú z Papuy Novej Guiney.

Stanka skončila celkovo na 31. mieste z 38 prekážkarok, pričom na konte mala 35. najlepšie sezónne a až 36. najlepšie osobné maximum. Za atlétkou banskobystrickej Dukly sa ocitli v konečnom účtovaní Francúzka Valettová (13,47), Georgeová z Kanady (13,49), ďalšia Francúzka Quenotová (13,51), už spomenutá Monagiová (14,00), Velihanovová z Turkménska (14,79), Ndamová z Francúzska preteky nedokončila a olympijskú víťazku z Ria 2016 Američanku Briannu McNealovú diskvalifikovali pre predčasný štart.

Slovenská jednotka solídne odštartovala (reakcia 0,177 s), po šiestu-siedmu prekážku sa držala dobre, no v závere už na najlepšie nestačila. Do semifinále postúpili priamo prvé štyri prekážkarky, ďalej išli ešte aj štyri s najlepšími časmi. Dvadsaťtriročná atlétka banskobystrickej Dukly – do 14. septembra Lajčáková, keďže v ten deň sa vydala za svojho kouča Michala Škvarku – ešte chvíľku živila nádej na postup s časom. Po úvodných dvoch rozbehoch bola tretia najlepšia, no v treťom ju predstihli ďalšie dve súperky a šampionát sa pre ňu definitívne skončil.

„V kútiku duše som verila, že zabehnem lepší výkon a ešte aj vo chvíli, keď som na ukazovateli zbadala Aliovej víťazných 12,59, som si myslela, že môj bude okolo 13,20,“ komentovala Škvarková svoju premiéru na atletických MS, na ktoré sa dostala až po dodatočnom pozvaní od IAAF. „Prekvapilo ma, že na postup stačilo aj 13,08, predpokladala som, že bude potrebné dosiahnuť čas pod 13 sekúnd. S mojím behom nie som úplne spokojná, technicky som nezvládala prekážky, ako by som si predstavovala. Je to však asi dôsledok toho, že som takmer dva týždne netrénovala, keďže mi najprv z IAAF oznámili, že do Dauhy ma nepozvú.“

Siedma z júlovej Svetovej univerziády 2019 v Neapole dosiahla v jubilejnom 20. behu na 100 m prekážok v sezóne svoj ôsmy najlepší tohtoročný čas.

„V konečnom dôsledku 13,44 nie je zlý výkon, no oveľa väčšiu radosť mám zo štartovej reakcie 0,177 sekundy, čo je asi môj osobný rekord. Účasť na MS a 31. miesto nie je zlá bodka za sezónou, hoci v prvej chvíli som bola z času trochu smutná. Získala som cennú skúsenosť i motiváciu do ďalšej práce, aby som sa naučila stabilne behať okolo 13 sekúnd, čo by znamenalo, že držím s najlepšími krok.“

Tréner Michal Škvarka: “Stankin beh nebol dokonalý, ale teší ma štartová reakcia, akú nepredviedla v celej sezóne a možno ani v celej keriére. Prvá polovica vyzerala veľmi dobre, v druhej už jej došli sily, na čo mal vplyv aj tréningový výpadok pred MS. Po dvoch týždňoch voľna, keďže najprv nás na MS nepozvali, nemohla bežať v tréningu prekážky hneď naplno, aby sa nezranila. Vzhľadom na spomenuté okolnosti, myslím si, sa už nedalo pripraviť lepšie.”

GABRIEL BOGDÁNYI, FOTO PAVOL UHRIN

FAKTY Z DAUHY

ŽENY

100 m prek. – I. rozbeh: Aliová (USA) 12,59, Tapperová (Jam.) 12,78, Ofiliová (V. Brit.) 12,97, Romerová (Venez.) 13,14, Teradová (Jap.) 13,20, Stanislava Škvarková (SR) 13,44, Monagiová (Papua Nová Guinea) 14,00, Ndamová (Fr.) nedokončila

100 m prek. – rozbehy (najlepšie časy): Amusanová (Nig.) 12,48, D. Williamsová (Jam.) 12,51, K. Harrisonová (USA) 12,55, Aliová (USA) 12,59, J. Brownová (Jam.) 12,61, Vargasová (Kostar.) 12,68,… 31. Stanislava Lajčáková (SR) 13,44 (z 38 štartujúcich)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk