Pohľad šéftrénera mládeže SAZ Martina Illéša na XVIII. juniorské MS v Nairobi

Na šampionát sme odchádzali so želaním aspoň jedného postupu do semifinále, v ideálnom prípade do finále.  Realita bola napokon ešte radostnejšia: to, že naši mladí sa až dvakrát dostali do finále medzi osmičku najlepších – zásluhou Viktórie Forster – je naozaj výborný výsledok.

Jej šampionátový príbeh bol neskutočný. Štyri dni v akcii, dovedna šesť kvalitných behov a dvakrát postup až do bojov o medaily je niečo neskutočné. Konečné 6. miesto na 100 m, len 3 stotiny od medaily, je skvelé vystúpenie. Určite všetkých – ale atlétku a jej trénerku Katarínu Adlerovú – veľmi mrzí smola vo finále na 100 m prekážok, kde dokonca v jednej chvíli bojovala o medailu, no po chybe napokon nedobehla. Viktória by si však cenný kov určite za svoju bojovnosť zaslúžia.

Okrem dvoch postupov do finále dvakrát zabehla slovenský rekord na hladkej stovke za rekordným časom na 100 m prekážok zaostala iba o jedinú stotinu. Skvele načasovaná forma! Bolo vidieť, ako počas šampionátu dozrieva a všetko profesionálne zvláda. Je jasné, že ak všetko pôjde, ako má, je pred ňou veľká športová budúcnosť. 

Nesklamali ani chodkyne Terézia KurucováAlžbeta Ragasová, ktoré vzhľadom na ťažké podmienky v Nairobi (nadmorská výška 1800 m) dosiahli dobré výkony i kvalitné umiestnenia. Ukázalo sa, že Tereza, ktorú pripravuje Peter Mečiar, je veľký talent a už ako 16-ročná dokázala konkurovať o tri roky starším súperkám. Jej 15. miesto z 34 štartujúcich je prísľub do budúcnosti. Potešilo ma aj technické zlepšenie sa Betky Ragasovej, ktorá mala na júlových MEJ v Tallinne  problémy so štýlom, avšak s trénerom Jožkom Pavelkom na tom popracovali a aj z tohto pohľadu bol šampionát pre ňu úspešný.

Andrea Švecová trocha doplatila na veľmi rýchly úvod, keď v rozbehu bežala do štvrtej prekážky s najlepšími, a aj preto je v závere evidentne chýbali sily. Prekážkarky dosiahli v rozbehoch slabšie výkony ako boli ich osobné rekordy. Predpokladám, že to mohlo byť aj skorým ranným štartom. Andrea skončila celkovo 17.,  čo sa na MSJ počíta. Verím, že táto skúsenosť ju naštartuje a pod vedením otca a kouča v jednej osobe Jozefa Šveca na budúci rok si na MSJ v Cali toto umiestnenie vylepší. 

Taktiež guliari vrhali v rannej kvalifikácii – nevynímajúc nášho ešte ani nie 18-ročného Karla Šulu ml. – výrazne menej ako boli ich maximá. Na postup do finále stačilo 17,84 m, čo určite bolo v silách nášho reprezentanta . Je to ešte mladý, ambiciózny pretekár, a preto verím, že pod trénerskou taktovkou svojho otca, bývalého výborného guliara Karla Šulu st., mu na budúci rok vysnívané finále na MSJ už neunikne. 

Z pätice slovenských účastníkov MSJ 2021 v Nairobi sú dvaja juniormi len prvý rok (Švecová, Šula ml.), a preto majú šancu kvalifikovať sa aj na budúcoročný juniorský svetový šampionát v kolumbijskom Cali a svoje tohtoročné umiestnenia vylepšiť. Takúto možnosť bude mať aj najmladšia členka výpravy, 16-ročná Terézia Kurucová, ktorá je ešte len prvý rok dorastenka (!) a v juniorskej kategórii bude súťažiť ďalšie tri roky. Okrem MSJ 2022 bude mať šancu ukázať svoje schopnosti aj na ME 2022 do 18 rokov v izraelskom Jeruzaleme. 

Juniorské MS v kenskom Nairobi boli pre nás všetkých nová a nezabudnuteľná skúsenosť. Vidieť život tunajších ľudí, biedu a chudobu na uliciach, ktorými sme denno-denne niekoľkokrát prechádzali autobusom v sprievode policajnej eskorty, nás donúti vážiť si, čo na Slovensku máme. Na jednej strane sme videli hotelový luxus a úžasný 65-tisícový štadión Kasarani, na druhej strane biedu a veľkú chudobu… 

PREHĽAD VÝSLEDKOV SLOVÁKOV NA JUNIORSKÝCH MS (U20) V NAIROBI (18. – 22. 8. 2021)

JUNIORKY

100 m (36 štartujúcich) – finále: 6. Viktória Forster 11,54 – vyrovnaný juniorský rekord SR (3. v III. rozbehu 11,75, 3. v II. semifinále 11,54 – juniorský rekord SR)

100 m prek. (33 štartujúcich) – finále: diskvalifikovaná Viktória Forster (2. v III. rozbehu 13,75, 2. v II. semifinále 13,59)

400 m prek. (20 štartujúcich) – II. rozbeh: 7. Andrea Švecová 1:02,60 (celkovo 17. miesto)

10 000 m chôdza (34 štartujúcich) – finále: 15. Terézia Kurucová 51:33,80 – osobný rekord, 18. Alžbeta Ragasová 52:34,58

JUNIORI

guľa (20 štartujúcich) – kvalifikácia (B-skupina): 9. Karel Šula ml. 16,90 (celkovo 17. miesto)

BODOVANIE KRAJÍN (1. – 8. MIESTO): 1. Keňa 128, 2. Etiópia 111, 3. Jamajka 100, 4. JAR 92, 5. Francúzsko 83, 6. Nigéria 73,… 51. Slovensko 3 (štartovalo 119 krajín).

Text k foto:

Slovenská výprava na juniorských MS v Nairobi, na druhej snímke šéftréner mládeže SAZ Martin Illéš a najúspešnejšia členka výpravy, šprintérka/prekážkarka Viktória Forster.

FOTO SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk