Gajanová chce dobrú prípravu pretaviť do kvalitných výkonov, počíta aj so štartom v hale

Väčšina popredných slovenských atlétov strávila uplynulé týždne v zahraničí a na prípravu si zvolila priaznivejšie podnebie. Našli sa aj výnimky, ktoré prvé týždne a mesiace zimnej prípravy absolvovali v domácich podmienkach. Medzi ne patrí Gabriela Gajanová, ktorá sa však tiež chystá za teplom – ale až v novom roku.

Ešte predtým si našla čas a pre portál atletika.sk zhodnotila špecifický (nielen v atletike) rok 2020 a priblížila svoje ďalšie plány. „Rok 2020 bol takisto ako pre ostatných atlétov zvláštny aj pre mňa. Na jar sme museli zrušiť zahraničné sústredenie, pripravovala som sa doma v Bobrovci a aj Martine, kam som opäť dochádzala na tréningy trikrát do týždňa autom. Príprava pre nedostačujúcu regeneráciu nebola taká kvalitná ako by som si predstavovala. V porovnaní s predchádzajúcim som sezónu začala neskôr, absolvovala som aj oveľa menej pretekov. Spočiatku som sa akosi nevedela rozbehnúť, ale postupne sa to zlepšovalo,“ obzrela sa 21-ročná Gabika Gajanová za uplynulým dvanásťmesačným obdobím.

Napriek koronavírusovému roku dosiahla niekoľko viac ako solídnych výsledkov. Vyhrala beh na 800 m na mítingu P-T-S v Šamoríne v treťom najlepšom čase kariéry (2:01,26), bola šiesta na Zlatej tretre v Ostrave (2:01,67), v ojedinelom halovom štarte zabehla na M-SR v Bratislave 1500 m za 4:25,88 min, čím sa zaradila na 3. priečku v historických tabuľkách SR. Okrem toho získala na letných M-SR v Trnave titul na 800 m (2:03,16) a bola druhá na 400 m (54,82), národnou šampiónkou sa stala aj na M-SR kategórie do 23 rokov v Bratislave na 400 i 800 m.

„Za moje najvydarenejšie preteky v roku 2020 považujem osemstovku na mítingu P-T-S v Šamoríne, ale som rada aj za výsledky v na ostravskej Zlatej tretre a majstrovstvách Slovenska v Trnave,“ poznamenala talentovaná Bobrovčanka, členka Národného športového centra v Bratislave.

Atlétka AK ZŤS Martin sa na nadchádzajúcu sezónu – verme, že olympijskú – pripravuje už dva mesiace. „Zimnú prípravu som začala týždenným sústredením v Tatrách ešte koncom októbra. Úvod je klasický ako v predchádzajúcich sezónach. Začíname voľnými klusmi, tempovými úsekmi, silovým tréningom v posilňovni. V tejto fáze prípravy ide najmä o objem, s kilometrážou sme išli vyššie, behám veľa úsekov v pomalšom tempe. Snažím sa vybudovať si dobrý základ,“ prezradila Gajanová, ktorá v tréningoch využíva najmä domáce podmienky vrátane nového atletického štadióna v Martine. „Pripravujem sa prevažne pod dohľadom trénera Pavla Slouku. Chodíme aj na veľkú dráhu martinského štadióna, na ktorej sa trénuje super,“ pokračovala účastníčka MS 2019 v katarskej Dauhe, ktorej sa obmedzenia v súvislosti s pandémiou koronavírusu dotýkajú najmä v oblasti regenerácie: „Chýba mi najmä kvalitná regenerácia a aj bazény či wellness sú v súčasnosti zatvorené.“

Pred rokom mala v tomto čase za sebou sústredenie na pobreží Atlantického oceána v Portugalsku a ďalšie ju čakalo na Kanárskych ostrovoch. Situácia vo svete vinou ochorenia COVID-19 komplikuje výrazne život aj športovcom, ktorí hľadajú najlepšie možnosti na prípravu. Do tepla chce zamieriť so svojím trénerom aj slovenská osemstovskárska jednotka. „Na sústredenie plánujeme ísť v polovici januára, ale ešte stále nie sme na sto percent rozhodnutí, kam to bude. Uvidíme, ako sa bude vyvíjať situácia,“ podotkla Gajanová, ktorá trénuje najčastejšie s Filipom Revajom a aj s Adamom Ulbrichtom.

Uplynulú zimnú sezónu si spestrila aj súťažným štartom v hale na slovenskom šampionáte v bratislavskej hale Elán, kde v novom osobnom rekorde získala titul na 1500 m. „Zatiaľ sa pripravujeme tak, že by sme chceli vyskúšať aj halu. To všetko však bude závisieť od toho, ako dopadne príprava v nasledujúcich týždňoch. Skôr to vyzerá tak, že by som aj v hale bežala osemstovku,“ bronzová medailistka z ME 2016 do 18 rokov a MEJ 2017, ktorá zatiaľ ešte nepokorila dvojminútovú hranicu na 800 m. Pred rokom a pol sa k nej v Prahe na Odložilovom memoriáli výrazne priblížila výkonom 2:00,58 min. Pri otázke ohľadom výkonnostných mét však nádejná slovenská bežkyňa na stredné trate nehovorí o konkrétnych časoch. „Ciele, ktoré sme si s trénerom Sloukom stanovili, sa budeme snažiť splniť krok po kroku,“ podotkla.

Gabriela Gajanová je v príprave zatiaľ zdravotne fit a trénuje bez obmedzení. Ani počas vianočných sviatkov a v závere kalendárneho roka jej nehrozí úplný oddych. „Trénovať budem určite, doma to budú skôr voľnejšie tréningy, ale taktiež budem chodiť aj do Martina na tempové úseky,“ prezradila.

Gajanová sa opäť dostala najlepšej desiatky v ankete SAZ Atlét roka. Pred rokom bola štvrtá, teraz ju hlasujúci zaradili na 6. priečku. „Prekvapilo ma to, keďže som tento rok nemala veľa pretekov a bežala som len dvakrát pod 2:02 min. Veľmi si to vážim a ďakujem za hlasy,“ odkázala 21-ročná atlétka.

V budúcom roku sa v súvislosti s Gajanovou viažu očakávania k majstrovstvám Európy do 23 rokov v nórskom Bergene, kde by vzhľadom na svoju výkonnosť (3. v tohtoročných európskych tabuľkách do 23 rokov) mala patriť medzi uchádzačky o medailovú pozíciu. Cenný kov jej v lete v roku 2019 na ME „23“ vo švédskom Gävle tesne unikla, skončila štvrtá. Talentovaná Slovenka je takisto vážna kandidátka štartu na OH 2021 v japonskom Tokiu.

„Cieľ je absolvovať čo najkvalitnejšiu prípravu, a potom to, čo natrénujem, pretaviť následne do kvalitných výkonov,“ želala si Gabriela Gajanová.

ĽUBOŠ BOGDÁNYI, GB

GABRIELA GAJANOVÁ V TABUĽKÁCH 2020

EURÓPSKE/ ŽENY DO 23 ROKOV

3. na 800 m (2:01,26)

EURÓPSKE/ŽENY

20. na 800 m (2:01,26)

16. na 1000 m (2:42,7)

SVETOVÉ/ŽENY

38. na 800 m (2:01,26)

26. na 1000 m (2:42,7)

KVALIFIKAČNÝ REBRÍČEK NA OH 2021

800 m: 45. miesto (postupuje 48)

Texty k foto:

Gabriela Gajanová na tréningu s Filipom Revajom na novom 400-metrovom martinskom ovále, v posilňovni s trénerom Pavlom Sloukom a na ďalšom, menšom martinskom tartanovom ovále.

FOTO ARCHÍV (gg)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk