Ján Volko: Finálová šesťdesiatka bola moja najlepšia v sezóne, dáva mi nádej na dobrý výsledok na halových ME v Toruni

Slovenský šprintérsky rekordér Ján Volko si vo finále spokojne odfúkol. Konečne! – preblesklo mu mysľou. Piaty slovenský titul na 60 m v hale ozdobil rekordom šampionátu i haly, no čo je podstatnejšie, dva týždne pred halovými ME v Toruni, kde bude obhajovať glasgowské zlato z roku 2019, posunul svoje sezónne maximum na výborných 6,61 sekundy. Po predošlých štyroch časom 6,67 – dvoch vo francúzskom Liévine a dvoch bratislavských na Eláne a v rozbehu na majstrovstvách Slovenska.

„Predšampionátový cieľ bol bežať rýchlejšie ako 6,67. V rozbehu to nebolo zlé, ale vo finále som už som piatykrát netúžil po rovnakom čase,“ podotkol s úsmevom zverenec trénerskej dvojice Naďa Bendová – Róbert Kresťanko. „Veľmi som už chcel zabehnúť lepší výkon, čo sa mi, našťastie aj vďaka značnej pomoci súperov, podarilo. Tomáš Matuščák so Šimonom Bujnom ma dobre tlačili, musel som zabrať a poriadne sa do toho oprieť. Teší ma, že môj záver bol tentoraz dynaickejší ako na predchádzajúcich pretekoch. Môj čas je veľmi dobrý, teším sa z neho. Jednoznačne to bola moja najlepšia šesťdesiatka v sezóne.“

Po zahraničných štartoch v Rakúsku, Česku, Francúzsku a na mítingu Elán potvrdil v sobotu 24-ročný bratislavský rodák na slovenskom šampionáte svoje neohrozené postavenie domácej šprintérskej jednotky. Tak rýchlo ako on na našom území ešte nikdy v histórii šesťdesiatku nezabehol… Možno aj vďaka tomu, že po sérii zahraničných štartov mal viac týždeň na oddych a pokojnú prípravu.

„V predošlých dňoch som mal náročný program, jeden a pol týždňa som súťažil a jednoducho už bolo potrebné oddýchnuť si a trochu si aj zatrénovať. Zdá sa, že mi to pomohlo, a verím, že forma mi bude teraz stúpať. Všetko je v príprave nastavené správne, moja výkonnosť ide nahor. Verím, že to takto pôjde až po halové ME v Toruni,“ nádejal sa Volko.
Generálkou na kontinentálny šampionát mal byť preňho stredajší míting v Madride so zlatým štatútom podujatia World Athletics Indoor Tour. Napokon však zmenil plány a nikam nejde. S trénermi dôkladne rozobrali situáciu a zvážili všetky možné riziká. Namiesto španielskej metropoly tak mal generálku na Toruň v slovenskej.

„Rozhodli sme sa do Madridu necestovať, keďže dostať sa tam v súčasnej situácii je pomerne komplikované, nenašli sme vyhovujúce spojenie. Museli by sme až štyri hodiny čakať na letisku. Celkovo by cesta do Španielska bolo v súčasnej dobe riziko, ktoré si dva týždne pred halovými majstrovstvami Európy nemôžeme dovoliť. Ak by som sa nakazil koronavírusom, z toho by som sa už do začiatku šampionátu nestihol vylízať. Aj preto sme štart v Madride zrušili,“ objasňoval Ján Volko. „Náhradná bratislavská generálka mi vyšla, mám z výkonom na slovenskom šampionáte dobrý pocit a aj vďaka času 6,61 môžem v Toruni viac veriť v kvalitný výsledok.“

Dvojnásobný slovenský Atlét roka (2017, 2019) má do vrcholu halovej sezóny ešte dva týždne na prípravu. Trénovať by mal v Bratislave a potom aj v izolácii v Osrblí, odkiaľ by chcel na špeciálne tréningy dochádzať do haly v Banskej Bystrici.

„Teraz to bude primárne o oddychu. Na tréningoch budeme behať už menej úsekov a len málo v maximálnej kvalite. Budeme dbať na regeneráciu a prevenciu. Dáme si pozor na všetky možné riziká súčasnej doby Verím, že sa to vyplatí a kvalitne sa pripravím na halové ME.“

Šesťdesiatka na halových ME v Toruni, ktoré sa uskutočnia v uzavretej „bubline“ za prísnych bezpečnostných a protipandemických opatrení, sa uskutoční v sobotu 6. marca. Rozbehy sú na programe o 10.20 h, semifinále o 12.50 h a rozhodujúci finálový duel o medaily je naplánovaný na 20.58 h.

VOLKOVA HALOVÁ SEZÓNA 2021 NA 60 METROV

6,71 Viedeň (30. 1.) – 1. v I. behu (I. séria)

6,68 Viedeň (30. 1.) – 1. v I. behu (II. séria)

6,69 Ostrava (3. 2.) – 1. v I. rozbehu

6,69 Ostrava (3. 2.) – 5. vo finále

6,75 Metz (6. 2.) – 4. v II. rozbehu

6,71 Metz (6. 2.) – 5. vo finále

6,67 Liévin (9. 2.) – 5. v I. rozbehu

6,67 Liévin (9. 2.) – 7. vo finále

6,69 Bratislava (14. 2./Elán) – 1. v I. behu (I. séria)

6,67 Bratislava (14. 2./Elán) – 1. v I. behu (II. séria)

6,67 Bratislava (20. 2./M-SR) – 1. v rozbehu

6,61 Bratislava (20. 2./M-SR) – 1. vo finále

VOLKOVE SLOVENSKÉ HALOVÉ MEDAILY NA 60 METROV

2015 STRIEBRO 6,85

2016 STRIEBRO 6,82

2017 ZLATO 6,67

2018 ZLATO 6,65

2019 ZLATO 6,62

2020 ZLATO 6,71

2021 ZLATO 6,61

FOTO PAVOL UHRIN a JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk