Dušková sa na kros chystá v JAR, tréner Lopuchovský: S Eleninou prípravou som veľmi spokojný

Desiata tisícpäťstovkárka z juniorských ME 2019 v Borase Elena Dušková sa na budúcotýždňový európsky šampionát v krose v Lisabone pripravuje pod vedením kouča Marcela Lopuchovského od polovice novembra v juhoafrickom Potchefstroome v nadmorskej výške 1340 metrov.

„Všetko ide podľa plánov, našli sme tu ako obvykle výborné tréningové podmienky – skvelé ubytovanie, možnosti na posilňovanie či regeneráciu a štadióny – aj s trávnatým povrchom. Keďže do Potchefstroomu chodíme už zopár rokov, vybudovali sme si dobré zázemie,“ podotkol tréner Lopuchovský.

Pre 18-ročnú talentovanú bežkyňu Interu-SC Bratislava bude kontinentálny krosový šampionát v lisabonskom Bela Vista parku druhý v kariére. Vlani v premiére v holandskom Tilburgu – mala len sedemnásť a súperila s o dva rokmi staršími súperkami – skončila v pretekoch junioriek na 70. mieste.

„S Eleninou prípravou na ME v krose som zatiaľ maximálne spokojný,“ skonštatoval Duškovej kouč. „Elena mala na prípravu na kros len necelých sedem týždňov, čo je ďaleko od ideálu. Inak sa však nedalo, keďže letnú sezónu ukončila až 27. septembra vo finále českej juniorskej ligy v Plzni. Nasledovalo dvojtýždňové voľno, po ňom absolvovala najskôr trojtýždňové sústredenie vo Vysokých Tatrách zamerané najmä na rozvoj všeobecnej kondície a sily. Skvelé počasie sme využili na vysokohorskú turistiku a získavanie všeobecnej kondície, ktorú si udržala na solídnej úrovni, čo ukázali testy po návrate z Tatier. Vo všetkých parametroch sa zlepšila, posunula si aj anaeróbny prah.“

Študentka Gymnázia Matky Alexie v Bratislave sa do Lisabonu presunie z juhu Afriky v piatok 6. decembra. Na 26. ME bude štartovať spoločne s debutantkou Lízou Hazuchovou. Na súťaž junioriek na 4,225 km dlhej trati sa prihlásilo predbežne 100 bežkýň vrátane Sloveniek.

O štart v Lisabone prejavilo záujem 602 pretekárov, 336 v mužských kategóriách a 266 v ženských. Najpočetnejšie štartové pole sa zíde v pretekoch juniorov, predbežne sa na ne prihlásilo 115 bežcov. V štartových listinách sú všetci obhajcovia titulov z Tilburgu 2018 – Jakob Ingebrigtsen z Nórska (juniori), Talianka Nadia Battoclettiová (juniorky), Anna Emilie Möllerová z Dánska (ženy do 23 rokov), Francúz Jimmy Gressier (muži do 23 rokov), Filip Ingebrigtsen z Nórska (muži) a Turkyňa Yasemin Canová (ženy).

(GB)

Elena Dušková na tréningu v juhoafrickom Potchefstroome a s trénerom Marcelom Lopuchovským.

FOTO (ml)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk