Opäť výborna chodkyňa Mária Katerinka Czaková: vo švajčiarskom Monthey zlepšila slovenský rekord na 10 000 metrov na dráhe

Po slovenskom rekorde a druhom tohtoročnom najlepšom výkone na svete v chôdzi na 50 km 4:14:25 h v Dudinciach sa Mária Katerinka Czaková opäť zapísala do listiny slovenských rekordov. V Monthey na otvorenom švajčiarskom šampionáte na dráhe vyhrala súťaž žien na 10 000 m časom 45:27,50 min a doterajšie slovenské maximum 45:53,76 min klubovej kolegyne z banskobystrickej Dukly Márie Gálikovej zo 7. júna 2014 v Novom Měste nad Metují v českej extralige zlepšila o 26,26 sekundy.

Dvadsaťdeväťročná zverenka trénerského dua Matej Spišiak – Martin Pupiš sa montheyským výkonom dostala aj na prvú priečku aktuálnych sezónnych svetových tabuliek. Zosadila z nej skúsenú Portugalčanku Anu Cabecinhovú, ktorá v juhoportugalskom Fare dosiahla už 7. januára 45:32,86 min. Rusky Chasanovová (43:05,8) a Lipanovová (45:32,2) síce boli rýchlejšie, ale ich výkony figurujú v tabuľkách len pod čiarou, keďže ruská atletika má od novembra 2015 medzinárodný dištanc.

„Boli to moje prvé preteky od Dudinskej päťdesiatke a s výsledkom som veľmi spokojná, keďže opäť padol slovenský rekord. Tempo, ktoré sme si s trénermi stanovili, som aj v mimoriadne teplom počasí – bolo až 28°C – viacmenej dodržala. Trocha ma mrzí, že bolo príliš teplo, ale z ďalšieho rekordu mám radosť,“ komentovala dvojnásobná olympionička svoje vystúpenie v mestečku v juhozápadnom Švajčiarsku.

 

Katerinka Czaková v sobotu v Monthey potvrdila, že jar 2018 ju zastihla v životnej forme. V Dudinciach sa víťazným časom 4:14:25 h na 50 km nielenže dostala na druhú priečku na svete v roku 2018, ale predviedla výkon, ktorým sa zaradila na šiestu priečku v historických svetových tabuľkách.

„Marika štartovala prvýkrát od Dudinskej päťdesiatky, preto sme celkom presne nevedeli, ako jej organizmus zareaguje na zátaž a hlavne rýchlejšie tempo. Predsa len, absolvovať rýchlu desaťtisícku na dráhe mesiac po ťažkej päťdesiatke nie je jednoduché, lebo tento čas môže stačiť na zregenerovanie sa organizmu, ale aj nemusí,“ vysvetľoval Matej Spišiak, jeden z koučov našej ženskej chodeckej jednotky. „Myslím si, že preteky absolvovala podľa našich plánov vo veľmi slušnom tempe a šliapala veľmi dobre aj technicky, čo vnímam mimoriadne pozitívne. Osobne som spokojný, veď v z dvoch jarných štartov vyťažila dva národné rekordy. Podmienky v Monthey neboli vôbec ľahké, vychytili sme zatiaľ najteplejší deň roka – o štvrtej popoludní bolo na štarte až 28°C v tieni, čo je naozaj extrém. Navyše, cesta do dejiska pretekov trvala 14 hodín, čo tiež určite zanechalo nejaké stopy na Marikonom výkone.“

GABRIEL BOGDÁNYI

TOP 5 NAJLEPŠÍCH CHODKÝŇ SVETA NA 10 000 METROV NA DRÁHE V ROKU 2018

45:27,50 Mária Czaková (SR) 21. 4. Monthey

45:32,86 Ana Cabecinhová (Portug.) 7. 1. Faro

45:48,45 Kate Haywardová (Aus.) 16. 3. Sydney

45:56,08 Beki Smithová (Aus.) 14. 1. Canberra

46:03,24 Alana Barberová (N. Zél.) 14. 1. Canberra

Texty k foto:

Radosť Márie Katerinka Czakovej a kouča Mateja Spišiaka z triumfu a rekordu v Monthey.

Marika odkrajuje metre na ceste k slovenskému rekordu.

FOTO ARCHÍV (ms)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk