Jubilejný 55. ročník P-T-S v Šamoríne so strieborným štatútom a so slovenskou elitou

Päťdesiaty piaty ročník legendárneho mítingu P-T-S v športovom komplexe x-bionic® spehere v Šamoríne sa uskutoční v piatok 11. septembra 2020, presne tri mesiace po pôvodnom termíne. Odloženie pretekov zo začiatku leta na jeho koniec spôsobila koronavírusová pandémia, ktorá výrazne negatívne zasiahla do slovenského, európskeho i svetového atletického i športového kalendára.

Slovenský atletický zväz, ktorý míting organizuje, musel svoje zámery s „péteeskou“ radikálne zmeniť. Preteky mali mať pôvodne v seriáli World Continental Tour (WCT) strieborný štatút, čo malo najmä slovenskej špičke pomôcť získať dôležité body v kvalifikácii na OH v Tokiu a vybojovať si účasť na ME v Paríži, keďže prví traja v disciplíne dostali podľa regulí Európskej atletiky (EA) možnosť získať automaticky miestenku aj bez limitu.

Lenže koronakríza všetko zmenila: došlo k zrušeniu európskeho šampionátu v Paríži a takisto k „zmrazeniu“ kvalifikačného procesu na olympijské hry v Tokiu posunuté na rok 2021. Vedenie SAZ sa preto rozhodlo, že míting P-T-S sa uskutoční len v úspornom formáte, bez strieborného štatútu a bude prioritne určený pre elitných slovenských atlétov. Keď však Európska atletika v dôsledku koronakrízy upravila (zjemnila) podmienky pre organizovanie podujatí pod svojím patronátom, SAZ sa po konzultáciách s EA rozhodol ponechať „péteeske“ strieborný štatút (World Continental Tour – Silver).

“Sme radi, že sa nám podarilo nájsť náhradný termín. Situácia nie je ľahká, pripravujeme preteky vo zvláštnej atmosfére. Situácia sa zo dňa na deň mení a nevieme, aké reštrikčné opatrenia budú platiť. Organizačný výbor však beží v štandardnom režime, snažíme sa, aby aj jubilejný 55. ročník bol hodný mena mítingu P-T-S. Priamy prenos odvysiela RTVS, rokujeme tiež o predaji televíznych práv do zahraničia. Chceme našim atlétom zabezpečiť dobrú zahraničnú konkurenciu, v hre sú veľmi zaujímavé mená,” prezradil Vladimír Gubrický, generálny sekretár SAZ a riaditeľ mítingu P-T-S v Šamoríne.

Jubilejný 55. ročník P—T-S, piaty po obnovení v roku 2016, ponúkne v hlavnom programe v x-bionic® spehere predbežne od 17.30 h 15 disciplín – osem pre mužov (100 m, 400 m, 400 m prek., výška, trojskok, kladivo, oštep, 3000 m chôdza) a sedem pre ženy (400 m, 800 m, 100 m prek., 400 m prek., diaľka, kladivo, 3000 m chôdza). Program bol koncipovaný tak, aby sa na najväčšom domácom mítingu predstavili všetky slovenské hviezdy a hviezdičky v dueli s kvalitnými pretekármi z okolitých epidemiologicky bezpečných krajín. Pre najlepších troch v každej disciplíne hlavného programu sú pripravené finančné odmeny 800 eur za prvé, 500 za druhé a 200 za tretie miesto. V predprograme P-T-S je 5 mužských (100 m, 400 m, 800 m, 1500 m, diskom) a 5 ženských disciplín (100 m, 400 m, 1500 m, výška, disk), predpoludním by sa mali uskutočniť ešte aj súboje najmenších adeptov kráľovnej športov v rámci obľúbenej Detskej P-T-S.

Samozrejme, všetky súťaže, či už hlavný program alebo detské disciplíny, sa uskutočnia za prísnych epidemiologických opatrení. Organizátori pripravujú míting v súlade s platnými opatreniami Úradu verejného zdravotníctva SR pre organizovanie športových súťaží. Zabezpečiť však podujatie na vysokej úrovni, vrátane účasti popredných zahraničných pretekárov, však v súčasnej situácii, keď sa epidemiologická situácia zhoršuje, nie je logisticky vôbec jednoduchá vec.

Vzhľadom na reštrikčné opatrenia (zákaz organizovať športové podujatia s viac ako 1000 účastníkmi) bude divácka kapacita na 55. ročníku P-T-S výrazne obmedzená. Fanúšikovia atletiky však nemusia smútiť. Duely slovenskej elity so špičkovou zahraničnou konkurenciou si totiž budú môcť pozrieť v dvojhodinovom priamom prenose na RTVS.

Vlaňajší 54. ročník mítingu P-T-S v Šamoríne za účasti atlétov zo 44 krajín priniesol tri svetové výkony roka, jeden európsky výkon roka, dva rekordy podujatia, osem rekordov štadióna v x-bionic® spehere, slovenský rekord 56,79 Daniely Ledeckej na 400 m prekážok a najlepší slovenský výkon histórie Márie Katerinka Czakovej v chôdzi na 3000 m (12:30,32).

Džibuťan Ayanleh Souleiman na 1000 m časom 2:16,51 min prekonal Jungwirthow najstarší rekord P-T-S z 1. 9. 1957 a jeho výkon už do konca roka nik na svete neprekonal. Takisto šamorínsky čas 2:17,47 min Brita Kyla Langforda na tisícke ostal najlepší v roku 2019 v Európe až do skončenia sezóny. V hodnotení kvality všetkých klasických jednodňových podujatí na svete v roku 2019 skončila „péteeska“ na veľmi lichotivom 50. mieste so ziskom 81 754 bodov.

(GB)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk