Návrat roka! Člen atletickej siene slávy sa vracia do kladivárskeho kruhu

Víkendové majstrovstvá Slovenska v atletike prinesú v Trnave nielen množstvo súbojov o najcennejšie kovy. Tí najlepší zabojujú o zdolanie limitov a body do rankingu. Vďaka čomu sa môžu nominovať na júlové majstrovstvá sveta, prípadne augustový európsky šampionát. No úvod druhého dňa prinesie aj jeden veľký atletický návrat.

Po viac ako piatich rokoch od definitívneho ukončenia kariéry sa v kladivárskom kruhu predvedie najúspešnejší vrhač v ére slovenskej samostatnosti – Libor Charfreitag. 

„Nejde o žiadnu stávku. Ide skôr o to, že v tejto sezóne je náš trnavský klub súčasťou slovenskej atletickej ligy. A vyzerá to tak, že v zostávajúcich kolách bude potrebovať každý jeden bod. Preto som sa rozhodol, že to skúsim. A aby som bol v aspoň nejakej schopnej forme. Tak si zahádžem už teraz na slovenskom šampionáte. Už som si samozrejme pár krát zahádzať, tak uvidíme ako to dopadne,“ vysvetlil dôvod návratu Libor Charfreitag

Kladivo patrí k extrémne náročným disciplínam. Okrem silových predpokladov na odhodenie viac ako sedem kilového kladiva treba aj dokonalú  koordináciu pohybu. A nezvyknuté telo sa zvyčajne po takomto nečakanom športovom výkone zvykne brániť a sťažovať. „Nebolo spokojné samozrejme. Všetko ma bolelo a ťahalo, to je jasná vec. Keď sa to kladivo zoberie po piatich rokoch do ruky tak to nie je vôbec jednoduché. Ale stále si pamätám, aké je to hádzať okolo 80 metrov a teraz je to veľký kontrast, keď si porovnám výkony vtedy a to, na čo mám dnes. Samozrejme chodím aj do posilňovne, aby som tie hody dokázal ukončiť tak, aby som si neublíži. Ale nemôžem povedať, že by som sa systematicky pripravoval. Zahádzal som si asi päť, alebo šesť krát, po desiatich hodoch a to bolo všetko,“ prezradil majster Európy z roku 2010. 

Štart na slovenskom šampionáte berie najmä ako test a prípravu je druhú časť slovenskej atletickej sezóny. „Len tak si voľne zahádzať. Mne už samozrejme nejde o nič. Len sa chcem postupne do toho dostať aby som vedel klubu na jeseň aspoň trochu pomôcť s nejakým bodom na ligovom kole, prípadne vo finále,“ povedal Charfreitag, ktorého bohatej zbierke je aj bronzová medaila zo svetového šampionátu v roku 2007, ktorý sa konal v japonskej Osake. 

Na jeseň, presne 11. septembra oslávi Libor Charfreitag 45. narodeniny a tým by sa mohol zaradiť do veteránskej kategórie M45. Zhodou okolností sa 29. júna 2022 začínajú v fínskom meste Tampere veteránske majstrovstvá sveta. „Priznám sa, že som o tom ani nevedel, že sa začínajú takéto majstrovstvá sveta. Ono kladivo sa nedá hádzať rekreačne. Tomu sa treba venovať, tak uvidíme, čo prinesie budúcnosť,“ dodal nielen úspešný kladivár, ale aj tréner Libor Charfreitag. Na veteránskych šampionátoch súťažia neraz súťažia aj tí v minulosti naozaj úspešní. Veď napríklad v Tampere bude do diaľky skákať stále aktuálny svetový rekordér (895) Mike Powell. Nuž uvidíme, čo prinesie budúcnosť. Želajme Liborovi najmä veľa zdravia a kto vie, možno ho raz uvidíme aj v slovenskom veteránskom drese. Možno už na európskom šampionáte v roku 2023 v talianskej Pescare.

(SAZ)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk