Kučera-Dömötör-Baluch v súboji o európsky šampionát a post slovenskej jednotky

Ťažko by sme hľadali disciplínu v ktorej bude na majstrovstvách Slovenska tak vyrovnaná konkurencia ako je mužská prekážková štvorstovka. Najmä teda ak zoberieme do úvahy aj skutočnosť, že celá trojica v sezóne najlepších Martin Kučera – Patrik Dömötör a Matej Baluch je z pohľadu rankingu na európsky šampionát v Mníchove na postupových priečkach. Najvyššie je dlhoročný slovenský líder Martin Kučera. Na ceste do Mníchova mu aktuálne patrí postupové 25. miesto, Matej Baluch je na 29. mieste a Patrik Dömötör je tiež na postupovom 35. mieste. „U nás je totiž špecifická situácia v tom, že my nedokážeme zbierať body v hale v žiadnej inej disciplíne,“ vysvetlil Martin Kučera. 

Sezónu začal zverenec trénera Radoslava Ivana dobre, no stále čaká na čas pod hranicou 50 sekúnd. Úspešne mu konkuruje Matej Baluch, ktorý sa ostravským osobným rekordom 50.21 zaradil na pozíciu slovenskej sezónnej jednotky. Pretože Martin Kučera si svoje SB píše za výkonom 50.22. „Áno, dá sa to tak povedať, že tam sú tlaky od tých mladých šikovných. Pretože aj Matej Baluch a aj Patrik Dömötör to teraz behajú naozaj dobre. Takže nemám tak jasnú pozíciu, ako tomu bolo po iné roky. Ale samozrejme, že chcem na majstrovstvách Slovenska obhájiť svoju pozíciu slovenskej jednotky,“ prezradil Martin Kučera

Prekážková štvorstovka je na programe v sobotu 25. júna, čo bola dobrá správa najmä pre Balucha a Dömötöra. Obaja totiž plánujú štarty aj v ďalších disciplínach. „Prekážková štvorstovka je samozrejme priorita. No veľmi som sa potešil, keď som zbadal, že bude už v sobotu,“ neskrýval Matej Baluch. Zverenec Edmunda a Igora Kováča má tradične mimoriadne široký diapazon disciplín na ktoré pravidelne nastupuje. V aktuálnej sezóne má za sebou už 17 štartov od hladkej stovky až po prekážkovú štvorstovku. „Mne to práve takto vyhovuje. Potrebujem veľa štartov aby som sa vybehal a potom do toho tak nejako prídem,“ vysvetlil Baluch.

Podobne je na tom aj Patrik Dömötör, ktorý strieda prekážkovú a hladkú štvorstovku. „Štvorstovkové prekážky sú pre mňa samozrejme najdôležitejšie, keďže chcem získať do rankingu dobré body. Ale na základe pre nás priaznivého rozpisu disciplín sme sa s trénerom rozhodli, že pôjdeme v Trnave aj hladkú štvorstovku. Skúsime túto ťažkú kombináciu. Aj keď to budú tri štvorstovky za dva dni, ale myslím, že by som to mohol zvládnuť,“ dodal Dömötör. Na štvorstovke sa totiž aktuálne bojuje aj o to, kto sa dostane do reprezentačnej štafety, ktorá bojuje o miestenku na majstrovstvá Európy. Do nej sa budú atléti nasadzovať podľa najlepších výkonov v sezóne. A dá sa očakávať, že borci si ich budú prepisovať aj na rýchlej trnavskej dráhe. „No veď toto, každý bude chcieť bežať rýchlo, takže sa musím aj ja snažiť,“ poznamenal Dömötör. 

V priamom súboji dvoch generácii medzi Martinom Kučerom a Matejom Baluchom bol na dráhe vždy úspešnejší starší Kučera. Dobré body získal napríklad aj na šamorínskom podujatí P-T-S, kde finišoval na druhom mieste. To všetko ešte potrebuje potvrdiť aj v Trnave.  „Som v pozícii, že ak zabehnem nejaký slušný čas tak by som mal mať z pohľadu augustového šampionátu postupovú istotu, pretože ja už mám zapísané viaceré kvalitné výkony, ktoré sú dobre bodovo ohodnotené,“ doplnil Kučera. Na svojom konte má už niekoľko štartov na najvýznamnejších podujatiach vrátane olympijských hier a nikdy sa nezvykol uspokojiť iba postupom na podujatie a jedným štartom v rozbehu. „Tie časy, ktoré teraz behám by mali stačiť minimálne aj na semifinále na majstrovstvách Európy. A to bude náš cieľ v záverečnej fáze prípravy. Pripraviť sa tak, aby tá forma ešte gradovala. Preto je pre nás práve tá Európa aj zaujímavejšia ako napríklad majstrovstvá sveta. Kam ak by som sa dostal, bolo by to zrejme isté, že by som sa predstavil len v jedinom behu, pretože tá svetová konkurencia je momentálne obrovská,“ priznal Kučera. „Preto by bolo fajn, ak by v Trnave vyšli aj tie poveternostné podmienky. Aby nám ako sa vraví tie cenné body za kvalitný výkon kamsi neodfúklo. Pretože slovenský šampionát je z pohľadu bonifikácie podobne nastavený ako míting P-T-S, takže ak by nám vietor nedovolil bežať lepšie ako za 51, alebo 52 sekúnd tak celá tá bonifikácia by bola v podstate stratená,“ skonštatoval Kučera.

(SAZ)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk