Na VZ SOŠV ocenili aj Rudolfa Roučku, Vladimíra Bezdíčka, Eduarda Földváriho, Branislava Koniara, Danu a Janu Velďákové

Na 57. valnom zhromaždení Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) sa už tradične udeľovali výročné ceny i vyznamenania SOŠV, tentoraz za rok 2019. Medzi ocenenými bola aj sedmička z atletickej rodiny.

Strieborný odznak SOŠV udelili bývalému šéftrénerovi mládeže (v 90. rokoch) i dospelých SAZ (2000 – 2012) Vladimírovi Bezdíčkovi, ktorý trénoval desiatky dorasteneckých, juniorských i seniorských slovenských reprezentantov v atletike, napríklad  Andreja Bendu, Renátu Medgyesovú či Martina Kučeru.

Bronzovým odznakom SOŠV ocenili bývalého vytrvalca Eduarda Földváriho, ktorý je dlhoročný úspešný tréner mládeže v kluboch Junior Čupka a AK Svetlošák Banská Bystrica, v súčasnosti trénuje 4. v behu na 800 m na EYOF 2019 v Baku Filipa Revaja. Rovnaké vyznamenanie získal i dlhoročný riaditeľ Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach (od roku 1991) Branislav Koniar, organizátor a propagátor športových, najmä bežeckých podujatí. Strieborný a bronzový odznak SOŠV sa udeľuje olympijským a športovým osobnostiam od roku 2011 za výrazný prínos pre olympijské a športové hnutie.

Medailou SOŠV ocenili na valnom zhromaždení šprintéra Jána Volka za výnimočné úspechy v roku 2019, keď sa v Glasgowe stal halovým majstrom Európy v behu na 60 m a na II. Európskych hrách v Minsku získal striebro v behu na 100 m, čo bol najlepší výsledok celej slovenskej výpravy. Rovnaké vyznamenanie bude zdobiť aj vitrínu dvojičiek Dany a Jany Velďákových. Dlhoročné slovenské reprezentantky v atletike (1998 – 2017) a trojnásobné olympioničky vlani ukončili kariéru. Reprezentácia SR sa na ne mohla vždy spoľahnúť. Boli ambasádorky mnohých športových podujatí i akcií SOV/SOŠV, mali príkladný vzťah k mládeži, neúnavne u nej propagovali šport. Kariéru ukončili po vlaňajšej letnej sezóne. Momentálne pôsobia v Strednej športovej škole v Košiciach, Dana ako učiteľka telesnej výchovy a Jana ako trénerka.

Posledný ocenený atlét bol Rudolf Roučka, ktorému udelili Čestné uznanie SOŠV. Od minulého roka osemdesiatnik založil v roku 1963 atletický oddiel v TJ ZVL Skalica, v januári 1992 založil AK Junior Holíč  – je jeho šéftréner a od roku 2008 aj predseda. Trénoval neskoršiu 11-násobnú majsterku Slovenska od 400 m po kros Ľudmilu Hlaváčkovú-Lovečkovú, prvého Slováka, ktorý zabehol maratón pod 2:20, Jozefa Machálka (osobný rekord v  drese Skalice 2:17:10, v  emigrácii 2:13:57!), začínal uňho aj výškar Matúš Bubeník.

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Na snímkach postupne ocenení Ján Volko, Vladimír Bezdíček, Eduard Földvári a Branislav Koniar v spoločnosti prezidenta SOŠV Antona Siekela a členky MOV Danky Bartekovej.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk