Hrašnová v Lomnického kráľovstve, elitní kladivári trénovali prvý raz spoločne

Elitní slovenskí kladivári Martina HrašnováMarcel Lomnický trénovali tento týždeň spoločne. Dohodli sa, že nezvyčajnú prípravu na nezvyčajnú sezónu si spestria spoločným sústredením v Lomnického privátnom vrhačskom sektore v Pohraniciach neďaleko Nitry.

„Zomlelo sa to všetko rýchlo. S nápadom prišla Martina, ja som nemal dôvod nesúhlasiť. Chcela už trochu zmeniť prostredie, a keďže aj ja trénujem sám alebo pod dohľadom Libora Charfreitaga, prišlo mi to vhod,“ vysvetľuje Marcel Lomnický zrod netradičnej kladivárskej spolupráce s kolegyňou z banskobystrickej Dukly.

Piaty z Olympiády v Riu de Janeiro 2016 a dvojnásobný finalista MS (2013, 2015) sa pripravoval s dvojnásobnou vicemajsterkou Európy (2012, 2014) a bronzovou z MS 2009 na spoločnom tréningovom kempe prvý raz v kariére. Darmo, nezvyčajná doba prináša nezvyčajné riešenia… Tréneri Libor CharfreitagRudolf Lukáč za svojimi zverencami dochádzali, podobne si do Pohraníc odskočil aj renomovaný fyzioterapeut Denis Freudenfeld.

Martina Hrašnová bývala počas netradičného sústredenia v Pohraniciach v susednej dedine Malý Lapáš na ranči Nový Dvor u bývalého popredného slovenského bežca a v súčasnosti trénera Jána Tótha. “Príjemné a pohodové prostredie,” pochvaľovala si finalistka pekinskej olympiády 2008.

„Pre mňa tréningy s kladivárkami nie sú nič nezvyčajné. Keď som študoval na univerzite v americkom Blacksburgu, v naše skupine boli tušímže štyri dievčatá a už len jeden ďalší chlapec. Potom som roky trénoval spoločne so sestrou Nikolou, boli sme aj na sústredeniach v USA a Juhoafrickej republike. Na ženský kolektív som si zvykol,“ vraví s úsmevom Marcel Lomnický, ktorý sa vo svetovej špičke drží už celú dekádu.

Spoločné tréningy sa pozdávali aj Martine Hrašnovej: „Takto spolu sa pripravujeme prvý raz a pravdepodobne si to ešte zopakujeme.“

Ďalšej podobnej spolupráci je naklonený i odchovanec nitrianskej atletiky. „Martina už zisťovala, či by za mnou mohla prísť na konci júla. Mne je to jedno, nech príde kedykoľvek, budem rád,“ hovorí Marcel.

„Pre Martinu to bola určite vítaná zmena prostredia a pre mňa možnosť dobrého sparingu. Konečne v sektore nie som sám ako prst, môžem s niekým prehodiť pár slov,“ dodáva Lomnický.

„Marcel v stredu krásne pokosil sektor,“ pochválila Hrašnová svojho kladivárskeho kolegu z banskobystrickej Dukly a ako dôkaz pripojila aj fotografiu Lomnického sediaceho za volantom modernej kosačky. „Ja som v domácom sektore v Dolnej Mičinej kosila trávu ručne, klasickou kosou…,“ dodala so smiechom.

Lomnický plánuje prvý štart 12. júla v 1. kole slovenskej ligy v Dubnici nad Váhom. Potom mieni absolvovať aj ďalšie dve – 25. júla v Košiciach a 15. augusta v Trnave.

„Budem hádzať z plného tréningu, veď len minulý týždeň som ukončil udržiavaciu fázu prípravy a terz si budem postupne pridávať tak, aby moja výkonnosť rástla,“ vysvetľuje dlhoročná opora slovenskej reprezentácie i Dukly. „Na prvé preteky sa už teším, veď od vlaňajších MS v Dauhe na prelome septembra a októbra som nesúťažil. Takto dlho bez pretekov som nikdy doteraz nebol. Kvalitné výkony však čakám až koncom augusta, na začiatku septembra v čase majstrovstiev Slovenska v Trnave a mítingu P-T-S v Šamoríne. Verím, že sa mi v tom čase podarí tri až štyri týždne udržať špičkovú formu.“

Martina Hrašnová začne letnú sezónu 2020 takisto v úvodnom kole slovenskej ligy v Dubnici. Plánuje absolvovať všetky tri základné kolá i finále 15. septembra v Košiciach.

“Výkonnosť nebudem špičkovať. Spokojná budem s výkonmi nad 70 metrov, čo by v momentálnej situácii malo byť v mojich silách,” konštatuje banskobystrická kladivárka.  “S fyzioterapeutom intenzívne pracujem na zmene niektorých pohybových návykov s cieľom, aby som sa menej poškodzovala a pohyb vykonávala efektívnejšie. Cieľ sústredenia v Pohraniciach u Marcela bolo tieto zmeny aplikovať aj pri hádzaní. Celkom sa mi to darilo. Verím , že keď v tom budem ďalej pokračovať, prinesie to želaný efekt aj v budúcom roku.”

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Po štvrtkovom tréningu v Pohraniciach (na snímke zľava): kouč Rudolf Lukáč, Marcel Lomnický, Martina Hrašnová a fyzioterapeut Denis Freudenfeld.

FOTO SAZ (mh)

Marcel Lomnický sa postaral aj o pokosenie vrhačského sektora.

FOTO SAZ (mh)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk