Matej Baluch vyhral v Prahe 400 m prekážok za 51,36, na stovke skončil tretí

Víťaz kategórie Mládežník roka v slovenskej ankete Atlét roka 2019 Matej Baluch vyhral suverénne beh na 400 m prekážok (Memoriál Jiřího Severu) na piatkových tradičných Pražských memoriáloch na štadióne Slavie v Edene kvalitným časom 51,36 sekundy. Druhý finišoval s veľkým odstupom 75 stotín Matěj Mach (52,01) a tretí Vladislav Sadirov (53,51), obaja z pražskej Slavie.

Pre Balucha, bronzového medailistu na 400 m prekážok z minuloročných juniorských ME v Borase, ktorého trénujú Edmund a Igor Kováčovci, to bol tretí najlepší výkon v tejto disciplíne v kariére.

„Túto prekážkarskú štvorstovku sme brali skôr tréningovo, chceli sme si otestovať, či pobežím v rytme až po ôsmu prekážku. Celkom mi to vyšlo,“ komentoval nádejný prekážkar zo Spiša svoje pražské vystúpenie, za ktoré získal prémiu 2500 českých korún.

Matej bežal rýchlejšie ako v Edene len minulú sobotu v 2. kole slovenskej atletickej ligy v Košiciach (50,74) a vo finále na MEJ 2019 v Borase (51,26).

Devätnásťročný atlét AŠK Slávia Spišská Nová Ves sa v Prahe predstavil aj v šprinte na 100 m, časom 10,76 (vietor -0,1 m/s) obsadil 3. miesto za českým rekordérom Janom Velebom (10,33, vyhral aj 200 m za 20,64) a Štěpánom Hamplom (10,58).

„Stovka sa bežala len hodinu po prekážkach, preto som cítil ešte trochu tvrdé nohy. Ale 10,76 po štvrťke nie je zlý výkon,“ podotkol Matej Baluch.

Na 1500 m mužov obsadil Lukáš Koperdák 13. miesto výkonom 4:10,63.