Na MMM 200 bežcov a bežkýň, budú krúžiť v centre Košíc na 4,2 km dlhom okruhu

Deväťdesiaty siedmy ročník Medzinárodného maratónu mieru (MMM) sa v nedeľu 4. októbra napokon uskutoční za účasti 200 bežcov a bežkýň. Nepobežia sa však dva klasické polmaratónske okruhy, ale vytrvalci budú krúžiť iba v centre Košíc na 4,2-kilometrovom okruhu na Hlavnej a Moyzesovej ulici. Absolvujú ho desaťkrát, štart a cieľ ostáva na tradičnom mieste.

„V súlade s dnešným aktualizovaným znením vyhlášky upravujúcej podmienky pre konanie hromadných podujatí môžeme konštatovať, že maratónska vytrvalosť sa vyplatila a v nedeľu 4. októbra budeme môcť na štarte 97. ročníka Medzinárodného maratónu mieru privítať 200 bežcov. V súlade s vyhláškou otestujeme účastníkov podujatia schválenými antigénovými testami. Všetci bežci zaradení do štartovej listiny budú o tejto skutočnosti informovaní oficiálnou cestou (e-mailom) vo štvrtok 1. 10. 2020. Súčasťou tohto vyrozumenia budú aj záverečné pokyny definujúce všetky dôležité informácie pre pretekárov. Srdečne ďakujeme každému, kto nám prejavil v posledných dňoch a hodinách podporu, ideme pracovať na tom, aby podujatie bolo dôstojným pokračovaním jeho doterajšej histórie,“ uviedol riaditeľ MMM Branislav Koniar.

Košický maratón je najstarší v Európe, svoju históriu začal písať 28. 10. 1924 a odvtedy sa koná každoročne. Neprerušila ho ani II. svetová vojna. V tomto roku bude MMM znova aj slovenským šampionátom jednotlivcov a družstiev, na ktorý sa prihlásilo 74 mužov a 17 žien. Obhajca titulu Tibor Sahajda však nebude štartovať, uprednostnil MS 2020 v polmaratóne plánované na 17. október v poľskom meste Gdynia. Hlavní favoriti na zisk titulu sú tohtoročný majster SR v polmaratóne Marek Hladík z BMSC Bratislava a majster SR v maratóne z roku 2016 Gabriel Švajda z AC Nové Zámky. K adeptkám na ženský slovenský titul patria štvornásobná šampiónka Sylvia Šebestian z AŠK Skalica (2005, 2015, 2017, 2018) a vlani bronzová Veronika Ľašová (AK Krupina), no do medailového poradia môžu prehovoriť i Roháčová, Butoracová, Kleskeňová a Danečková.

Ešte do nedele pracovali organizátori MMM s možnosťou pripraviť na sobotu 3. 10. minimaratón na 4,2 km dlhej trati pre 1000 bežcov a potom v nedeľu aj klasický maratón (42,195 km) pre ďalšiu tisícku vytrvalcov. Po pondelkovom sprísnení epidemiologických opatrení v súvislosti so zvyšujúcim sa počtom ochorení na COVID-19 však táto možnosť stroskotala.

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Štart MMM v roku 2018. Takúto masu na čele s africkými vytrvalcami v tomto roku neuvidíme.

ILUSTRAČNÉ FOTO SITA/VIKTOR ZAMBORSKÝ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk