Na 51. ročníku Záhoráckej dvadsiatky triumfy a tituly pre Úradníka a Žársku

Päťdesiaty prvý ročník Záhoráckej dvadsiatky v chôdzi, najstarších chodeckých pretekov na Slovensku, vyhral v Borskom Mikuláši v hlavnej kategórii mužov na 10 km premiérovo Miroslav Úradník z banskobystrickej Dukly časom 42:13 min pred skalickým veteránom Milanom Rízekom (44:28) a ďalším chodcom Dukly Ľubošom Machníkom (53:07)

Dvadsaťštyriročný Úradník, zverenec Mateja Spišiaka, potvrdil pozíciu favorita a vybojoval si aj slovenský titul na 10 km, ktorý bol celkovo jeho štvrtý v kariére a tretí z “Búrov”: 2018 – 20 km/Borský Mikuláš, 2019 – 10 km/Borský Mikuláš, 2020 – 5000 m v hale/Banská Bystrica, 2020 – 10 km/Borský Mikuláš.

„Plán bol začať prvých päť kilometrov voľnejšie, a potom ísť podľa pocitov ďalej. Postupne som síce zrýchľoval, ale minulotýždňový náročný objemový tréning – našliapal som okolo 160 km – som v závere pocítil naplno, dostavila sa mierna únava,” opisoval Úradník borskomikulášsku súťaž, na ktorú si odskočil zo sústredenia na Štrbskom Plese a hneď po pretekoch sa vracal späť do Tatier.  “Škoda, že som išiel celý čas vpredu sám. Ak by som sa mal s kým ťahať, bolo by to oveľa lepšie. Keby bol zdravý Dominik Černý, ktorý ma celý čas povzbudzoval, a prišiel by aj Maťo Tóth, určite by to bol pekný súboj. Titul sa však počíta, aj keď zo všetkých štyroch bol asi najľahšie vybojovaný. Vedel som, že ak sa mi nič nestane, mal by som si preň dôjsť. Najviac si zatiaľ cením dvadsiatkársky spred dvoch rokov, keďže bol môj vôbec prvý seniorský. Ďalšie pribúdajú, na čom má zásluhu aj spoločná príprava s Matejom Tóthom. Dáva mi to veľmi veľa a som nesmierne rád, že s ním môžem spolupracovať.”

Ženskú desiatku pri neúčasti slovenskej jednotky Márie Katerinka Czakovej vyhrala Klaudia Žárska (Dukla, tréner Roman Benčík) za 50:57 min a prvý raz si vychutnávala radosť z triumfu na seniorskom šampionáte. Ďalšie dve medailové pozície patrili Dubničanke z AK Spartak Hane Burzalovej (53:27) a Eme Hačundovej z MŠK Borský Mikuláš (53:52).

„Čas síce nie je taký, aký by sa mi páčil, ale prišla som s cieľom zvíťaziť a to som splnila,” komentovala Klaudia Žárska, odchovankyňa dubnickej chôdze, svoje vystúpenie na Záhoráckej dvadsiatke. “Nestáva sa často, aby sa mi naskytla takáto možnosť, lebo Marika Czaková je naša jasná jednotka. Využila som, že je na sústredení. Pôvodne som nemala štartovať ani ja. Od piatku ma trápia zuby a mala som byť dnes u zubára. Vyšetrenie som si však preložila. Aj keď som cítila aj počas pretekov bolesť a išla som na liekoch, zisk prvého titulu stál za to. Ďakujem trénerovi Romanovi Benčíkovi, že sa mi venuje a dobre ma pripravil.”

Juniorské tituly si vybojovali Daniel Kováč zo ŠK ŠOG Nitra (43:58 – 12. miesto v Európe v roku 2020, tréner Peter Mečiar), ktorý len o 11 sekúnd zaostal za svojím tohtoročným osobným rekordom z 27. júna v Banskej Bystrici, a Karin Devaldová zo Slávie TU Košice (52:37, trénerka Henrieta Rusnáková).

Záhorácka dvadsiatka v Borskom Mikuláši sa mala pôvodne konať už 23. mája, no pre koronavírusovú pandémiu ju presunuli na 3. október. Uskutočnila sa však o tri dni skôr. Organizátori z JC Borský Mikuláš a obce Borský Mikuláš na čele so starostom Róbertom Macekom a riaditeľom pretekov Romanom Gazárekom promptne zareagovali na sprísňovanie opatrení v súvislosti s druhou vlnou pandémie od 1. októbra a v poslednom možnom termíne usporiadali preteky ešte podľa pôvodného plánu. Napriek expresnému presunu (rozhodlo sa o tom v pondelok večer) podujatia zo soboty na stredu sa na „Búroch“ zišla veľmi solídna účasť chodcov z celého Slovenska.

Cestu na druhý koniec republiky merali z Košíc i manželia Jaroslav a Henrieta Rusnákovci so svojimi dvoma zverenkami Karin Devaldovou a Stankou Hakulinovou. “V pôvodnom termíne dievčatá nemali na Záhoráckej dvadsiatke štartovať, keďže v sobotu mali byť v Košiciach aj majstrovstvá Slovenska dorasteneckých družstiev a to bola pre nás priorita. Táto zmena nám teda prišla vhod – v utorok na obed sme sa rozhodli, že do Borského Mikuláša ideme. Naštartovali sme auto a sme tu,” vravela Henrieta Rusnáková, ktorej zverenky získali v súťaži junioriek zlato a striebro.

Vicemajster Slovenska, 42-ročný Skaličan Milan Rízek, prišiel do Borského Mikuláša priamo z práce v skalickej nemocnici, kde pracuje ako masér na rehabilitačnom oddelení. „V práci som si vybral pol dňa dovolenky. Ďakujem vrchnej sestre, že mi to umožnila. Dopoludnia som sa ešte venoval pacientom, no a popoludní som už bojoval na Búroch o medaily. Som rád, že som napriek hektike nechýbal, veď na Záhoráckej dvadsiatke štartujem takmer pravidelne od roku 2005,” tvrdil chodecký fanatik, ktorý na svoj šport nedá dopustiť: “Pri chôdzi ma ešte aj v tomto veku drží dobrá partia a tiež to, že šport  ma napĺňa. Vďaka nemu si prečistím hlavu.“

GABRIEL BOGDÁNYI

FAKTY Z BORSKÉHO MIKULÁŠA

MUŽI (10 km/M-SR): 1. Úradník (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 42:13, 2. Rízek (AŠK Skalica) 44:28, 3. Machník (Dukla) 53:07.

ŽENY (10 km/M-SR): 1. Žárska (Dukla) 50:57, 2. Burzalová (AK Spartak Dubnica) 53:27, 3. Hačundová (MŠK Borský Mikuláš) 53:52.

JUNIORI (10 km/M-SR): 1. D. Kováč (ŠK ŠOG Nitra) 43:58, 2. Mencel (AK ZŤS Martin) 50:03, 3. Duda (ŠK BCF Dukla B. Bystrica) 50:48.

JUNIORKY (10 km/M-SR): 1. K. Devaldová 52:37, 2. Hakulinová (obe Slávia TU Košice) 55:43, 3. Brnáková (ŠK BCF Dukla) 1:01:55.

VÍŤAZI ĎALŠÍCH KATEGÓRIÍ:

PRÍPRAVKA/DIEVČATÁ (1 km): Lasicová (MŠK Borský Mikuláš) 5:13, PRÍPRAVKA/CHLAPCI (1 km): Filípek (MŠK Borský Mikuláš) 5:41, NAJMLADŠIE ŽIAČKY (1 km): Pernická (ŠK BCF Dukla) 4:56, MLADŠÍ ŽIACI (2 km): Š. Bátovský (ŠK BCF Dukla) 10:49, MLADŠIE ŽIAČKY (2 km): Kusá (AK ZŤS Martin) 10:22, STARŠÍ ŽIACI (3 km): J. Bátovský (ŠK BCF Dukla) 13:33, STARŠIE ŽIAČKY (3 km): Dudová (AK ZŤS Martin) 14:57, VETERÁNKY: Urminská (AK Bojničky) 28:32.

Text k foto:

Na snímkach postupne Miroslav Úradník na trati Z “20”, v cieli s víťazkou súťaže žien Klaudiou Žárskou a jej koučom Romanom Benčíkom, na tretej fotografii Milan Rízek (vpredu) s Danielom Kováčom.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk