Tibor Sahajda sa rozhodol pre MS v polmaratóne, o osude MMM sa rozhodne v stredu

Na majstrovstvách sveta v polmaratóne v poľskom meste Gdynia – ak sa uskutočnia – by mal štartovať jediný slovenský vytrvalec Tibor Sahajda z BMSC Bratislava. O jeho nominácii (spolu s trénerom Vladimírom Molčanom) na jediné tohtoročné vrcholné atletické podujatie rozhodol výkonný výbor Slovenského atletického zväzu (SAZ).

„Z našej i Tiborovej strany to bolo dlhé rozhodovanie sa, ale  nakoniec sme zavážil argument, že by bolo vhodné, aby Tibor zužitkoval, čo natrénoval, hoci renking pre kvalifikáciu na OH v Tokiu je v tomto období stále ešte uzavretý. Polmaratón v špičkovej konkurencii bude preňho výborný test výkonnosti pred rozhodujúcou fázou kvalifikácie na tokijské hry,“ podotkol šéftréner SAZ Martin Pupiš. „Samozrejme, v prípade Tiborovho štartu v Gdynii budeme hľadať čo najlepšie logistické možnosti, aby sme minimalizovali riziká súvisiace s pandémiou COVID-19.

Dvadsaťdeväťročný Sahajda plánoval pôvodne náročnú kombináciu – dva týždne pred polmaratónskymi MS chcel štartovať v nedeľu 4. októbra aj na 97. ročníku Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach (súčasne majstrovstvá SR), kde mu organizátori už pridelili štartové číslo jeden.

„Momentálne sa necítim na to, aby som krátko po maratóne absolvoval kvalitný polmaratón. Bolo by toho na mňa priveľa a navyše, maratónsky výkon z Košíc by sa mi nepočítal ani do svetového kvalifikačného rebríčka o postup na olympijské hry,“ vysvetľoval 15-násobný majster Slovenska dôvod, prečo uprednostnil polmaratónske MS pred MMM. „Po debate s trénerom Molčanom, ľuďmi z môjho klubu BMSC Bratislava, ktorý ma podporuje, a takisto šéftrénerom pánom Pupišom som sa rozhodol pre svetový šampionát v polmaratóne. Šanca bežať s najlepšími na svete sa mi nenaskytne často, no do Košíc sa môžem v budúcnosti vrátiť.“

MS v polmaratóne sa mali uskutočniť pôvodne 29. marca, ale Svetová atletika (World Athletics) ich pre celosvetovo šíriacu sa koronavírusovú nákaza preložila na 17. október.

Pre Tibora Sahajdu bude prípadný štart v Gdynii druhý na polmaratónskych MS v kariére. V premiére vo Valencii 2018 ho klasifikovali až na 150. mieste (1:25:05 h) v rekordnom poli 157 štartujúcich, avšak do cieľa dobehol len symbolicky. Šampionát sa preňho skončil tesne po polovici trate merajúcej 21,0975 km po solídnych medzičasoch na 5. kilometri (14:45 – 76. miesto) a na 10. kilometri (30:18 – 84.). Medzi 11. a 12. kilometrom Sahajdu seklo v chrbte, následne ho začala ťahať aj pravá noha a preteky „zabalil“. Cieľový čas mal výsledkoch len preto, lebo organizátori nepochopiteľne nezabezpečili odvoz pre tých, čo sa vzdali, takže doklusal po trati až do cieľa.

Po pondelkovom sprísnení epidemiologických opatrení v súvislosti so zvyšujúcim sa počtom ochorení na COVID-19 je nejasný osud 97. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach, ktorý je naplánovaný na nedeľu 4. októbra a mal by byť aj slovenským maratónskym šampionátom. Posledný plán organizátorov usporiadať v sobotu minimaratón pre 1000 ľudí a v nedeľu klasický maratón pre ďalšiu tisícku sa naisto nezrealizuje. Definitívne rozhodnutie o podobe najstaršieho európskeho maratónu padne v stredu 30. septembra.

„Dúfame, že maratón sa uskutoční. Máme nachystané dva scenáre – buď usporiadame medzinárodnú súťaž pre 200 bežcov na klasickom certifikovanom 21-kilometrovom okruhu, alebo to bude len národná súťaž pre 200 slovenských bežcov na náhradnom, približne 5-kilometrovom okruhu na Hlavnej a Mojzesovej ulici,“ načrtol riaditeľ MMM Branislav Koniar na utorkovej tlačovej besede v Košiciach možné scenáre.

Keďže 1. októbra vstúpili do platnosti nové opatrenia, organizátori sú v záujme zachovania kontinuity MMM pripravení vyhovieť prísnym podmienkam a zabezpečiť testovanie účastníkov. „Logisticky vieme zvládnuť 200 bežcov a otestovať ich. Oslovili sme hlavného hygienika, aby úrady schválili naše testy, ktoré majú 98-percentnú úspešnosť. Veríme, že dostaneme výnimku. Ak nie, potom je ešte stále alternatíva testovania s PCR testami,“ poznamenal Koniar a vyzdvihol nezištnú pomoc košického magistrátu, ktorý spoločne s organizátormi MMM robí všetko pre to, aby sa v nedeľu 4. októbra bežalo a neprerušila sa úžasná košická maratónska tradícia trvajúca od roku 1924. Nestopla ju ani II. svetová vojna a veria, že o prívlastok najstaršieho európskeho maratónu nepripraví metropolu východného Slovenska ani koronavírus.

AKTUALIZÁCIA: Krátko pred 16.00 h košickí organizátori v tlačovej správe uviedli nasledovné informácie: “Z konkrétnych opatrení Úradu verejného zdravotníctva už vyplynuli obmedzenia, ku ktorým museli organizátori MMM pristúpiť, pokiaľ chcú splniť prísne podmienky spojené s povinným testovaním účastníkov. Preto s ľútosťou oznamujeme, že v disciplíne maratón dochádza k zúženiu štartovej listiny tak, že bude umožnený iba pretekárom s nasledovnými štartovými číslami: pre preteky mužov od štartového čísla 1 po štartové číslo 200, pre preteky žien od štartového čísla F1 po štartové číslo F30. Pre účastníkov s vyššími štartovými číslami nevieme technicky ani časovo zabezpečiť všetky požadované náležitosti, najmä však testy na prítomnosť ochorenia Covid-19, ktoré musíme zaisťovať na strane organizátora. Pretekári, ktorým bude štart umožnený (štartové čísla 1 – 200 a F1 – F30) budú o ďalšom postupe informovaní v čo najkratšom možnom čase. V ich prípade sa musíme spoliehať na udelenie výnimky, o ktorú sme požiadali Úrad hlavného hygienika v súvislosti s uznaním antigénových rýchlotestov tak, aby sa celý proces dal časovo stihnúť. S určitosťou však už môžeme povedať, že testovanie i vydávanie štartových čísel sa uskutoční až v sobotu 3. októbra.”

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Na snímkach maratónec Tibor Sahajda a šéf MMM v Košiciach Branislav Koniar.

FOTO JÁN LUKY

TOP SLOVENSKÉ UMIESTENIA NA MS V POLMARATÓNE

MUŽI
29. RÓBERT ŠTEFKO 1:02:15 (Košice 1997)
29. RÓBERT ŠTEFKO 1:03:03 (Bristol 2001)
32. RÓBERT ŠTEFKO 1:02:41 (Tyneside 1992)
58. JURAJ VITKO 1:06:50 (Cardiff 2016)
73. PETR PIPA 1:04:42 (Košice 1997)
ŽENY
51. ĽUDMILA MELICHEROVÁ 1:14:45 (Košice 1997)
53. KATARÍNA BEREŠOVÁ 1:15:03 (Kodaň 2014)
56. DANA JANEČKOVÁ 1:21:28 (Palermo 1999)
62. KATARÍNA BEREŠOVÁ 1:16:20 (Cardiff 2016)
67. DANA JANEČKOVÁ 1:17:45 (Košice 1997)
Poznámka: Absolútne najlepšie umiestenie patrí Marcelovi Mataninovi, ktorý v roku 1992 v Tyneside skončil 12. v už zrušenej kategórii juniorov časom 1:09:04.

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk