Držitelia ocenení Running Gala za rok 2017 sú známi, Tibor Sahajda laureátom až v dvoch kategóriách

V predvečer 13. ročníka ČSOB Bratislava Marathon odovzdali organizátori z agentúry Be Cool výročné ocenenia Running Gala za rok 2017 v bezmála dvoch desiatkach rôznych kategórií. Nad 10 z 19 mal odborný patronát Slovenský atletický zväz.

Ocenenie pre najlepšieho maratónca roka si od predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa ČSOB Daniela Kollára prevzal Tibor Sahajda, ktorý si na MMM 2017 v Košiciach vo svojom treťom maratóne v živote výrazne zlepšil osobný rekord na 2:18:44 h a splnil limit na ME 2018 v Berlíne. Po 11 rokoch sa stal prvým Slovákom s časom pod hranicou 2:20 h. Navyše, na decembrových ME v krose v Šamoríne bol najlepší zo slovenských mužov – skončil 59.

Najrýchlejší ženský maratónsky výkon v roku 2017 dosiahla Katarína Jánošíková2:50:05. V USA žijúca a pracujúca Liptáčka obsadila vlani na prestížnom Newyorskom maratóne v kategórii 35 až 39-ročných žien časom 2:50:05 h výbornú tretiu priečku a celkovo dobehla zo žien na 34. mieste ako deviata z Európaniek. Jej osobný rekord je ešte lepší, tiež na Newyorskom maratón, ale v roku 2008 dosiahla 2:42:57 h.

Ocenenia pre najlepších polmaratóncov získali Boris Csiba, ktorý si aj na „staré kolená“ v 37 rokoch dokázal zlepšiť osobný rekord v Prahe na 1:08:22 h o 18 sekúnd, a v Rakúsku žijúca Slovenka Silvia Schwaiger (v októbri triumfovala v Innsbrucku za 1:19:15 h), ktorá sa v septembri stala v Pruskom-Vršatci veteránskou svetovou šampiónkou v behu do vrchu v kategórii W35 a v decembri bola najlepšia z tria Sloveniek na ME v krose v Šamoríne.

Najrýchlejší bežec roka na 10 km na ceste je Tibor Sahajda, ktorý sa na košických pretekoch Wizz Air Košice Runway Run v apríli po tréningovom kempe v Keni zlepšil na 30:17 min. Najlepší ženský čas na tejto trati dosiahla Petra Fašungová, ktorá tradičnú Majcichovskú deasiatku vyhrala za 35:41 min.

Ocenenie „Talent roka“ si v hlasovaní bežeckých trénerov a zástupcov klubov združených v SAZ vybojoval 16-ročný Andrej Paulíny z AK ZŤS Martin, ktorý na Európskom olympijskom festivale (EYOF) v Györi získal v behu na 1500 m bronzovú medailu. Zverenec Pavla Slouku zabehol vlani tisícpäťstovku za 3:58,90 min, na Slovensku bežali rýchlejšie zatiaľ len dvaja 16-roční strednotratiari – Marián Hunčík (3:56,07 v roku 1982) a Pavel Kováč (3:58,8 v roku 1990).

Za „Bojovníkov roka“ vyhlásili triatlonového špecialistu Richarda VarguZuzanu Durcovú, ocenenie im odovzdal šéftréner SAZ Martin Pupiš. Jedenásty z OH v Riu 2016 si toto ocenenie vybojoval za bronz na majstrovstvách SR v krose, čo mu zabezpečilo aj miesto v tíme pre ME v Šamoríne, kde sa od začiatku pustil odvážne do boja so súpermi a v úvode sa držal v prvej desiatke. Napokon skončil druhý najlepší z našich za Tiborom Sahajdom. Durcová, študentka veteriny v Košiciach, si na júlových ME do 23 rokov v Bydgoszczi utvorila na 10 000 m na dráhe osobný rekord 36:28,92 min, čo je cenné najmä preto, lebo u našich atlétov sa nestáva často, že si práve na vrcholnom podujatí zlepšia osobné maximum.

Ocenenie od SAZ v kategórii „Organizátor – rozhodca – dobrovoľník“ získali traja vzácni muži. Čerstvý sedemdesiatnik Štefan Daňo si ho prebral od prezidenta SAZ Petra Korčoka za dlhoročnú aktívnu prácu v prospech rozvoja slovenskej atletiky v oblasti organizovania masových behov, predovšetkým Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach, najstaršieho maratónu v Európe. V rokoch 1989 až 2016 bol predseda organizačného výboru MMM. Ďalší ocenení v tejto kategórii boli Jaroslav Lieskovský, od 80. rokov minulého storočia organizátor, propagátor a spíker na masových behoch najmä v západoslovenskom regióne, a  Peter Blaho za dlhoročnú aktívnu prácu pri organizovaní Národného behu Devín – Bratislava (vlani 70. ročník), najstaršieho atletického podujatia na Slovensku. Bol dlhoročný člen organizačného výboru „Devína“ a prispel k udržaniu podujatia najmä v krízových rokoch, keď pretekom hrozil zánik.

GABRIEL BOGDÁNYI

RUNNING GALA – PREHĽAD OCENENÝCH ZA ROK 2017

Bežec roka – horský beh do 42 km: BORIS KOTMAN

Bežkyňa roka – horský beh do 50 km: MARTINA ČIBOVÁ

*Najrýchlejší bežec roka – maratón: TIBOR SAHAJDA

*Najrýchlejšia bežkyňa roka – maratón: KATARÍNA JÁNOŠÍKOVÁ

*Najrýchlejší bežec roka – polmaratón: BORIS CSIBA

*Najrýchlejšia bežkyňa roka – polmaratón: SILVIA SCHWAIGER

*Najrýchlejší bežec roka – 10 km: TIBOR SAHAJDA

*Najrýchlejšia bežkyňa roka – 10 km: PETRA FAŠUNGOVÁ

Najaktívnejší bežec roka: LADISLAV MARAS

Najaktívnejšia bežkyňa roka: MARTINA KOLIBÁROVÁ

*Talent roka: ANDREJ PAULÍNY

*Bojovník roka: RICHARD VARGA

*Bojovníčka roka: ZUZANA DURCOVÁ

Bežecká rodina roka: RODINA VARGOVÁ (mama, dve dcéry a dvaja vnuci)

Bežecké podujatie roka do 1000 účastníkov: Svätoštefanský beh v Tvrdošovciach

Bežecké podujatie roka nad 1000 účastníkov: dm ženský beh v Bratislave

Bežecká komunita roka: Sanasport Runners Bratislava

Bežecký príbeh roka: Od tmavých uličiek až na stupeň víťazov

*Ocenenie pre organizátora, rozhodcu alebo dobrovoľníka: PETER BLAHO, ŠTEFAN DAŇO, JAROSLAV LIESKOVSKÝ

Poznámka (*) – kategórie pod patronátom Slovenského atletického zväzu.

Texty k foto:

Najlepší maratónec roka 2017 je Tibor Sahajda, ocenenie mu odovzdal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ČSOB Daniel Kollára.

FOTO JÁN LUKY

Za „Bojovníkov roka“ vyhlásili triatlonového špecialistu Richarda Vargu a Zuzanu Durcovú, ocenenie im odovzdal šéftréner SAZ Martin Pupiš (vľavo).

FOTO JÁN LUKY

SAZ ocenil bývalého dlhoročného predsedu organizačného výboru MMM v Košiciach Štefana Daňa za aktívnu prácu v prospech rozvoja slovenskej atletiky v oblasti organizovania masových behov.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk