Bude Matej Tóth obhajovať zlato z Ria v Sappore? MOV uvažuje o presune dejiska maratónu a chôdze na OH 2020

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) oznámil plán na presun chodeckých súťaží a maratónu na olympijských hrách v roku 2020 z Tokia do Sappora, dejiska ZOH 1972.

Presun atletických vytrvalostných disciplín je súčasť komplexných opatrení MOV na ochranu zdravia počas tokijskej olympiády (24. 7. – 9. 8. 2020), kde sa očakávajú veľké horúčavy. Sapporo má výrazne výhodnejšie klimatické podmienky, nachádza sa na najsevernejšom japonskom ostrove Hokkaidó a je aj hlavným mestom rovnomennej prefektúry. Priemerná júlová a augustová teplota sa v tomto meste pohybuje okolo 25 – 26,5°C, čo je o 5 až 6 stupňov menej ako v Tokiu ležiacom o 800 km južnejšie.

“Na jednej strane budú v Sappore určite lepšie podmienky na pretekanie, aj keď minulý rok aj tam zaznamenali až 34 stupňov,” reagoval na návrh MOV Matej Tóth, ktorý by mal na OH 2020 obhajovať zlato z chodeckej päťdesiatky v Riu de Janeiro 2016. “Na druhej strane by sme však boli takmer tisíc kilometrov od Tokia a od pravej olympijskej olympijskej atmosféry, čo by ma asi dosť mrzelo. V každom prípade by som teraz potreboval čo najskôr naisto vedieť, kde a kedy budeme súťažiť, aby sme si mohli naplánovať kompletnú prípravu. Ak to dobre dopadne, hoci aj v Sappore, pokojne sa rád presuniem oslavovať do Tokia.”

Plán na presun chôdze a maratónu je súčasť širokej škály opatrení MOV, ktoré už konzultoval s medzinárodnými športovými federáciami, v tomto prípade so Svetovou atletikou (World Athletics). Zmenu dejiska vytrvaleckých atletických disciplín odporučila lekárska komisia MOV. Súčasť jej návrhu sú i ďalšie opatrenia – behy na 5000 m a dlhšie zaradiť do programu vo večerných hodinách, štart maratónu a chôdze v dôsledku hrozby teplotného stresu posunúť na skoršie ranné hodiny, všetky predpoludňajšie zápasy v rugby naplánovať tak, aby sa skončili do 12.00 h a čas štartu súťaží v horskej cyklistike posunúť na 15.00 h a neskôr.

„Zdravie a pohoda športovcov je pre nás priorita, aj preto sme pripravili viacero opatrení na ich ochranu počas tokijskej olympiády. Najnovší návrh na presun chôdze a maratónu je dôkaz, ako vážne berieme obavy z možných extrémnych podmienok v Tokiu,“ zdôraznil prezident MOV Thomas Bach.

„Úzko sme spolupracovali s MOV a organizačným výborom tokijských hier ohľadne zváženia všetkých možností súvisiacich s klimatickými podmienkami a budeme naďalej spolupracovať pri návrhu na presun maratónu a chôdze do Sappora. Naša priorita je ponúknuť športovcom možnosť bojovať o olympijské medaily za čo najprijateľnejších podmienok,“ vyhlásil prezident Svetovej atletiky Sebastian Coe.

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Matej Tóth na ceste k olympijskému zlatu v Riu de Janeiro.

FOTO SITA/MARTIN MEDŇANSKÝ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk