CALI 2022: Vodnyánszká len 10 cm od postupu do finále, Švecová sa na zmoknutej dráhe trápila

Počas tretieho súťažného dňa sa na juniorských majstrovstvách sveta v kolumbijskom Cali predstavila trojica slovenských reprezentantov. Ako prvá sa na štadión dostala diaľkarka Renáta Vodnyánszká. „V rozcvičke som sa cítila fajn. Aj predchádzajúce dni boli super. Takže som bola som spokojná a pokojná. Na technike sme pracovali v tých posledných dňoch aj tu. Na tréningu som skákala ako nikdy, takže som si verila, že sa dokážem dostať do finále. Žiaľ, nevyšlo to,“ povedala sklamaná Renáta Vodnyánszká. Skákala v kvalifikačnej skupine B a súťaž začala výkonom 581 centimetrov (+ 0,5 m/s). V druhom sa zlepšila na 603 cm (+ 0,7 m/s) a od vytúženého postupu ju delilo naozaj málo. Ibaže v poslednom pokuse sa už nezlepšila a doletela na hranicu 586 cm (+ 1,5 m/s). „Nejako som sa necítila vo svojej koži. Som smutná, ale ideme ďalej. Bolo to moje prvé veľké podujatie a budeme sa pripravovať na ďalšie,“ povedala odhodlane Vodnyánszká, ktorá trénuje pod dohľadom svojej mamy Renáty Vargovej Megyesovej.

Na postup stačilo 613 centimetrov a to je výkon, ktorý v tejto sezóne Renáta Vodnyánszká skočila na dvoch súťažiach. „Viem, že som na to mala. Len som dnes nemala ten svoj deň. Už som to potvrdila aj Maribore a aj v Trnave, že na to mám. A som presvedčená o tom, že mám aj na viac,“ dodala Vodnyánszká, ktorej v konečnom poradí majstrovstiev sveta patrí 19. miesto. „Technicky sa trošku trápila. Najmä v prvom a treťom pokuse. Ten druhý jej vyšiel,“ zhodnotil vystúpenie Vodnyánszkej šéftréner kategórie U20 Radoslav Dubovský. „Určite to nemôžeme hodnotiť ako prepadák. Predviedla slušný výkon,“ doplnil Dubovský.

Renáta Vodnyánszká tesne pred začiatkom kvalifikácie.

V závere dopoludňajšieho bloku sa na dvojstovke predstavil aj šprintér Jakub Nemec. Ten sa do Cali nominoval v poslednom možnom termíne. Ibaže stúpajúcu letnú formu na horúcej juhoamerickej pôde potvrdiť nedokázal. Predstavil sa v úplne poslednom siedmom rozbehu v ktorom mu patrila všeobecne obľúbená štvrtá dráha. Jakub Nemec napriek tomu nebežal tak, ako si predstavoval. „Po štarte som sa nechal strhnúť emóciami a nešiel som ten môj technický model a teda to, čo som mal ísť. Ukázalo sa to aj na výslednom čase, že to nebol môj najlepší výkon v sezóne,“ zhodnotil svoju šampionátovú premiéru Jakub Nemec.

Tesne pred odletom totiž bežal v slovinskom Maribore dvojstovku za 21,26 s. Tento čas by v najpomalšom prvom rozbehu stačilo dokonca na priamy postup. Ibaže na keby sa v atletike nehrá. Výsledný čas 21,52 s nie je napriek tomu žiadne sklamanie. „Iste, čakal som, že pobežím rýchlejšie, ale nie je to ani najhoršie,“ dodal Jakub Nemec. „Mal vedľa seba rýchlejších súperov a bolo vidieť, že nebeží uvoľnene. Napriek tomu bežal svoj štvrtý najlepší výkon takže nesklamal,“ doplnil Radoslav Dubovský.

Na začiatku večerného programu tretieho súťažného dňa sa vo svojom prvom veľkom semifinále predstavila na 400 m prek. Andrea Švecová. Počasie sa v tom čase začínalo radikálne zhoršovať, čo sa podpísalo na výkone slovenskej reprezentantky. Finišovala v čase 1:01,11 min. a celkovo jej na juniorskom svetovom šampionáte patrí 23. miesto. „Priznám sa, že ten beh bol veľmi náročný. Mala som prvú dráhu a to bola moja premiéra. Ešte som nemala tú česť v nej bežať. A keďže pršalo tak v tej prvej dráhe boli veľké mláky,“ komentovala svoj výkon tesne po svojom prvom veľkom semifinále Andrea Švecová. V neľahkých podmienkach doslova bojovala. „Zopár krát som sa aj šmykla, dokonca aj tesne pred prekážkou. Takže celé to technicky vôbec nevychádzalo. Ani po rytmickej a ani po bežeckej stránke to nebol ideálny beh,“ konštatovala Švecová, ktorá je napriek tomu spokojná. „Som rada, že sa mi podarilo prekvapiť. Seba a aj ostatných, že som sa prebojovala do semifinále. A som rada, že som si atmosféru na tomto štadióne mohla užiť opakovane,“ povedala Švecová, ktorú v podstate mrzí len jedna vec. „Cieľom bol ten čas okolo 59 sekúnd, no napriek tomu to vnímam ako veľký posun. A takú motiváciu v mojej ďalšej kariére,“ dodala Švecová a podobne to videl aj šéftréner mládeže U20 Radoslav Dubovský. „Trochu doplatila na ten lejak a to, že mala prvú dráhu. V nej bolo viditeľne najviac vody zo všetkých dráh. Napriek tomu bežala celkom dobre,“ dodal Radoslav Dubovský.

(SAZ)

Foto: (RD a RVM)

Výsledky slovenských atlétov

23. miesto Andrea Švecová: 400 m prek. / 1:01,11 min.

19. miesto: Renáta Vodnyánszká: diaľka / 603 cm

37. miesto: Jakub Nemec: 200 m / 21,52 s

Slováci na MS U20 v Cali, štvrtok 4.8.

Michaela Molnárová: 100 m prek. / rozbeh o 16:05 slovenského času

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk