Na BBL bronzoví z OH v Tokiu – rekordérka Mahučichová z Ukrajiny a Bielorus Nedosekov, na Štiavničky 250 divákov

Na 28. ročníku populárnej Banskobystrickej latky v utorok 15. februára potvrdili účasť obaja bronzoví medailisti z olympijských hier v Tokiu. V súťaži žien bude na Štiavničkách skákať juniorská svetová rekordérka a úradujúca halová majsterka Európy Jaroslava Mahučichová. Ukrajinka plní sľub: vlani výkonom 206 cm zlepšila rekord BBL legendárnej Chorvátky Blanky Vlašičovej a sľúbila, že sa o rok vráti a pokúsi sa ešte o lepší výkon!

Mahučichovej 206 cm z vlaňajška bol absolútne najlepší ženský výkon vo výške v roku 2021 a má tiež prívlastok tretí najlepší výkon halovej histórie. Do Banskej Bystrice príde aj ďalšia výborná Ukrajinka Julia Levčenková s halovým maximom rovné dva metre a s medailami z MS (2017 – striebro) a halových ME (2017 – bronz, 2019 – striebro). V Tokiu na OH skončila Levčenková ôsma.

Aj mužská súťaž na Banskobystrickej latke 2022 bude mimoriadne kvalitná. Bielorus Maxim Nedosekov je nielen bronzový z OH v Tokiu, ale aj aktuálny halový majster Európy. Vlani zlepšil národný rekord v hale aj vonku na 237 cm. Bielorus už na BBL štartoval, ale štvrtý z tokijskej olympiády Kórejčan Woo Sang-Hyeok bude mať na Štiavničkách premiéru. Vlani na hrách v Tokiu prekvapil národným rekordom 235 cm a štvrtou pozíciou. V Európe ešte v halovej sezóne vo svojej kariére nikdy neštartoval. V pláne má zaútočiť na národný halový rekord, ktorý má hodnotu 225 cm.

Rovnako potešiteľná je informácia o možnosti opäť skákať s podporou fanúšikov. Po lanskej virtuálnej diváckej edícii BBL bude môcť vidieť preteky naživo 250 atletických priaznivcov, ktorí podľa presvedčenia organizátorov vytvoria povestnú žičlivú atmosféru známu v celom výškarskom svete. Informácie o predaji vstupeniek budú zverejnené na stránke podujatia www.banskobystrickalatka.sk.

Jednotkový výškarsky míting s hudbou na svete bude podujatím so strieborným štatútom Svetového halového atletického turné (World Athletics Indoor Tour), na ktorom je možné získať body do svetových rebríčkov na úrovni B-kategórie.

V mužskej štartovke sú v predbežnej štartovej listine zozname skokanský multitalent z USA JuVaughn Harrison s maximom 236 cm, príde aj úradujúci majster Európy Nemec Mateusz Przybylko (osobný rekord 235 cm) a tradičný účastník, mexický rekordér Edgar Rivera (vlani na P-T-S v Šamoríne posunul národný rekord na 231 cm). Ako nová tvár sa predstaví švajčiarsky rekordér Loic Gasch (vlani 233 cm), Kubánec Luis Zayas vyhral v roku 2020 a vlani bol druhý. Jeho dva najlepšie výkony kariéry sú práve z haly Dukly na Štiavničkách 233 a 231 cm. Po ukončení kariéry Matúša Bubeníka, ktorý by mal byť medzi hosťami podujatia, sa ráta aj so štartom aktuálnej slovenskej jednotky Lukáša Beera.

V štartovej listine žien sú okrem spomenutých Ukrajiniek aj halová majsterka Európy 2017 Airiné Palšyté z Litvy (201 cm národný rekord), tradičná účastníčka BBL Talianka Alessia Trostová (200 cm), naposledy šiesta na halových ME 2021 a Švédka Maja Nilssonová, ktorá mala premiéru vlani, a potom sa v lete dostala do olympijského finále v Tokiu (zlepšila sa na 196 cm). Premiéru Austrálie na BBL obstará piata z OH Eleanor Pattersonová (199 cm). Avizovaná austrálska rekordérka Nicola McDermottová sa rozhodla pre obavy z cestovania vynechať halovú sezónu v Európe. 

V oboch súťažiach pôjde aj o možnosť plniť limity na halové MS v Belehrade (234 a 197), letné MS v Eugene (233 a 196) a ME v Mníchove (230 a 195). Doteraz na BBL štartovali muži z 39 a ženy z 28 krajín, celkovo sa predstavilo 47 krajín, zo svetadielov chýbala iba Oceánia. Priamy prenos z oboch súťaží odvysiela stanica Joj Šport.

(CK, GB)

Text k foto:

Hlavnou hviezdou BBL 2022 bude rekordérka podujatia Jaroslava Mahučichová z Ukrajny.

FOTO BANSKOBYSTRICKALATKA.SK

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk