MMM hlási ďalšie esá – príde aj druhý z Viedne 2022 Leonard Langat s osobákom 2:06:59, Pejpková pobeží polmaratón

Na štarte 99. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach budú v nedeľu 2. Októbra nielen obaja lanskí víťazi Reuben Kerio z Kene (os. rekord 2:07:00) a Etiópčanka Ayantu Kumelová (2:24:35), ktorá je aj traťová rekordérka vďaka svojmu košickému osobáku, ale aj ďalší špičkoví africkí vytrvalci.

Organizátori najstaršieho európskeho maratónu predstavili ďalšie mená favoritov na pondelkovom stretnutí s novinármi v Košiciach. V mužskej súťaži pobeží 32-ročný Leonard Langat, ktorý na tohtoročnom Viedenskom maratóne finišoval druhý za 2:06:59 h, čo je o 2 sekundy lepší čas ako rekord MMM Lawrenca Kimaiya z roku 2012. Do Košíc sa vracia vlani tretí Albert Kangoogo (os. rekord 2:07:48 vo Valencii 2019), ktorý vlani dosiahol na východe Slovenska kvalitných 2:07:52 h. V štartovej listine figurujú aj Daniel Kipchumba, ktorý na tohtoročnom májovom maratóne v Kodani obsadil 3. priečku v osobnom rekorde 2:08:55, a 24-ročný Etiópčan Yohans Mekasha bol na rovnakom podujatí šiesty tiež vďaka osobáku 2:10:43.

Najlepší slovenský maratónec Tibor Sahajda sa bude usilovať o štvrtý titul majstra SR v maratóne (2018, 2019, 2021). „Košice sú moja srdcovka. Verím, že sa mi podarí vyladiť formu, no dôležité je aj ostať zdravý,“ uviedol zverenec Vladimíra Molčana, ktorý bude ešte v sobotu 24. 9. štartovať na slovenskom šampionáte v cestnom behu na 10 km v Prievidzi.

K obhajkyni prvenstva Kumelovej pribudli do štartovky jej krajanky Ebsite Tilahunová, v tomto roku 9. v Madride za 2:29:52, a Tadelech Nediová, tretia v marci v Ríme časom 2:31:01. Prvé kenské meno v súťaži žien na MMM 2022 je iba 23-ročná Emily Arusiová, ktorá v aktuálnej sezóne dosiahla na maratóne v kenskom Eldorete vo vysokej nadmorskej výške úctyhodných 2:30:52 h. V Košiciach pobeží aj dvojnásobná slovenská olympionička v maratóne Katarína Pejpková (predtým Berešová), avšak len na polovičnej trati.

Pred týždňom organizátori informovali o zastavení registrácie a posledných voľných miestach a štartových číslach v rodinnom behu U. S. Steel Family Run. K 19. septembru bolo registrovaných na MMM 9216 bežcov – 1688 na maratón, 4054 na polmaratón, 1152 na maratónsku štafetu, 2063 na minimaratón, štartovať by mal taktiež 233 in-line korčuliarov a 26 handbikerov.

„S odstupom sedem dní sa veľa nezmenilo. Telefóny drnčia, no prístup do registrácie ostáva už iba pre držiteľov predplatených kódov a už zmienených „minimaratóncov,“ informoval riaditeľ 99. ročníka MMM Branislav Koniar. „Zo štartových listín vieme vyčítať mnoho zaujímavého. Napríklad prezrádzajú, že priemerný vek bežca v maratóne je tesne nad 42 rokov i to, že tí, ktorí sa chystajú súťažiť na polovičnej vzdialenosti, sú v priemere o viac ako dva roky mladší. Ak porovnávame účasť žien, je stále rastúca vo všetkých disciplínach, v U. S. Steel Family Run minimaratóne presahuje dokonca tesne 50 percent. A ešte jedna chuťovka z databáz. Najstarším účastníkom v roku 2022 bude zrejme 86-ročný Jozef Štec z Prešova. Pobeží štafetový štvrťmaratón a do rodinného tímu si vybral svojich vnukov a dokonca i jedného pravnuka.“

Aj keď tentoraz sa uskutoční ešte „len“ 99. Ročník MMM, pozornosť pútajú už aj ďalšie dva, spájané s číslicou 100. V roku 2023 sa podľa oficiálneho číslovania uskutoční 100. ročník Medzinárodného maratónu mieru a v roku 2024 uplynie presne 100 rokov od jeho založenia. „Jedným z dlhodobých zámerov organizátorov bolo iniciovať vznik uceleného nadčasového audiovizuálneho diela, ktoré by odzrkadľovalo storočnicu tohto svetového fenoménu,“ informoval Branislav Koniar.

S témou sa rozhodol popasovať jeden z najúspešnejších slovenských režisérov posledného obdobia, košický rodák Peter Kerekes. K zámeru spracovať tému maratónu povedal: „Film prerozpráva príbeh o dejinách malého mesta v strednej Európe, o maratóne, maratóncoch, ale aj o obyčajných ľuďoch, ktorí bežia za slobodou, alebo utekajú pred pohromou. Utekajú, aby rýchlejšie preklenuli priestor a predbehli čas. Príbehy jednotlivcov sa zlievajú do storočného obrazu dejín Košíc a strednej Európy, rámcovaného maratónom. Príbehy jednotlivcov sa stávajú metaforou, už nie sú historkami, menia sa na históriu.“

Premiéra filmu je plánovaná na október 2024 ako súčasť osláv storočnice najstaršieho maratónu v Európe.

(GB, BK)

Text k foto:

Organizátori MMM v Košiciach na pondelkovom stretnutí s novinármi.

FOTO MK KOŠICE

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk