Na Banskobystrickú latku 2022 aj americký „obojživelník” Harrison, majster Európy Przybylko a naša jednotka Beer

Organizátori 28. ročníka Banskobystrickej latky s potešením privítali zmeny „covidových“ pravidiel, ktoré by mohli znamenať reálnu účasť divákov v hľadisku športovej haly na Štiavničkách. Vlani bola „latka“ len s virtuálnymi divákmi, ale v utorok 15. februára by sa mohli opäť reálne povzbudzovať svetové výškarské esá.

„Musíme počkať na podrobnejšie informácie, a potom by sme na budúci týždeň informovali, ako budeme postupovať s predajom vstupeniek,“ povedal jeden z hlavných organizátorov BBL Ľubomír Roško.

Jednotkový výškarsky míting s hudbou na svete bude podujatím so strieborným štatútom Svetového halového atletického turné (World Athletics Indoor Tour), na ktorom je možné získať body do svetových rebríčkov na úrovni B-kategórie.

Do mužskej štartovky pribudol multitalent z USA JuVaughn Harrison s maximom 236 cm. Dvadsaťdvaročný Američan sa na OH v Tokiu dostal do finále až dvakrát – v diaľke skončil piaty a vo výške siedmy. Príde aj úradujúci majster Európy Nemec Mateusz Przybylko (osobný rekord 235 cm) a tradičný účastník BBL, mexický rekordér Edgar Rivera, ktorý vlani na mítingu P-T-S posunul národný rekord na 231 cm.

Novou tvárou na Štiavničkách bude švajčiarsky rekordér Loic Gasch (vlani 233 cm). Už predtým bol potvrdený štart víťaza z roku 2020 a druhého v roku 2021 Kubánca Luisa Zayasa. Jeho dva najlepšie výkony kariéry (233 a 231 cm) sú práve z haly Dukly. Štartovať by mal aj ďalší olympijský finalista z USA Shelby McEwen s osobným maximom 233 cm. Po ukončení kariéry Matúša Bubeníka, ktorý by sa mal mal objaviť medzi hosťami podujatia, bude slovenské farby zastupovať naša aktuálna jednotka Lukáš Beer (na snímke).

Medzi ženami pribudli do zoznamu štartujúcich halová majsterka Európy 2017 Airiné Palšyté z Litvy (201 cm – národný rekord), tradičná účastníčka Talianka Alessia Trostová (200 cm), naposledy šiesta na halových ME 2021, a Švédka Maja Nilssonová, ktorá mala premiéru na BBL vlani, a potom sa v lete dostala do olympijského finále v Tokiu a zlepšila sa na 196 cm.

Už predtým bola oznámená premiérová účasť dvoch skokaniek z Austrálie: striebornej z OH v Tokiu Nicole McDermottovej (202 cm –  národný rekord) a piatej Eleanor Pattersonovej (199 cm).

Vzhľadom na výbornú pozíciu v halovom kalendári majú organizátori na stole záujem prakticky všetkých najlepších skokanov na svete. Rozhodujúce pri angažovaní ďalších hviezd budú finančné možnosti. Rokuje sa aj o účasti vlaňajšej víťazky a bronzovej z OH v Tokiu Jaroslavy Mahučichovej z Ukrajiny, ktorá  na lanskom 27. ročníku BBL zlepšila rekord mítingu Blanky Vlašičovej z 205 na 206 cm. Tento výsledok ostal absolútne najlepší v roku 2021, lepší ako výkony žien na OH či Diamantovej lige.

V oboch súťažiach pôjde aj o možnosť plniť limity na halové MS v Belehrade (234 a 197), letné MS v Eugene (233 a 196) a ME v Mníchove (230 a 195). Doteraz na BBL štartovali muži z 39 a ženy z 28 krajín, celkovo sa predstavilo 47 krajín, zo svetadielov chýbala iba Oceánia. Priamy prenos z oboch súťaží odvysiela stanica Joj Šport.

(CK)

FOTO SITA/JAKUB JULÉNY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk