Na deaflympiáde v Caxias do Sul striebro pre diaľkara Jelínka, Antušeková piata na 400 metrov

Paráda! Slovenský diaľkar Rastislav Jelínek si na  24. deaflympiáde v brazílskom Caxias do Sul vybojoval striebro. Pre slovenskú výpravu to bola druhá medaila, predtým získali bronz Thomas Keinath a Eva Jurková v stolnotenisovej miešanej štvorhre.

Zverenec Jaroslava Rusnáka v Slávii TU Košice viedol až do záverečnej série vďaka zlepšeniu osobného rekordu o dva centimetríky na 722 cm, avšak Estónec Tanel Visnap ho vo svojom poslednom pokuse prekonal o 21 cm a doletel na 743 cm. Košický diaľkar sa v poslednom skoku súťaže pokúsil zakontrovať, a hoci skočil opäť viac ako bol jeho osobák pred deaflympiádou (721 cm), na zlato to nestačilo. Jelínek štartoval v Caxias do Sul aj v šprinte na 100 m, v ktorom vo finále obsadil 6. miesto časom 10,94, pričom v semifinále bol ešte rýchlejší (10,89).

„S Estóncom Visnapom som mal podobnú skúsenosť aj vlani na MS v Poľsku, keď som bol priebežne tretí a posledným pokusom ma obral o medailu. Teraz sa vo mne miešajú pocity radosti i smútku, ani to poriadne neviem opísať. Po chorobe, keď som musel brať už v Brazílii aj antibiotiká, som nevedel, čo očakávať. Pravdu povediac, nečakal som, že by som vôbec mohol vyhrať. V diaľke som si však veril viac ako na stovke. Druhé miesto na deaflympiáde je úžasné,“ tešil sa Rastislav Jelínek.

Okrem choroby ho v úvode hier trápilo aj čosi iné – stratil nové, špeciálne skokanské tretry. „Prvý raz sme sa tešili, keď sa tretry napokon našli, a druhý raz sa tešíme teraz – zo striebra,“ glosoval už s úsmevom kouč Jaroslav Rusnák.

Dvadsaťjedenročný Jelínek zaznamenal svoj životný úspech, už predtým však získaval cenné umiestenia na vrcholných svetových i domácich podujatiach. V roku 2018 získal v diaľke zlato na ME sluchovo postihnutých v kategórii do 18 rokov, vlani na IV. majstrovstvách sveta nepočujúcich športovcov v atletike v poľskom Lubline bol 4. v diaľke a 6. na 100 m. Takisto je aj dovedna 6-násobný majster SR: na 100 m dorastencov (2018) a päť titulov si vybojoval v roku 2020 – v diaľke (vonku: muži do 23 rokov a juniori, hala: muži a juniori) a trojskoku (hala: juniori). 

Vo finále behu na 400 m štartovali v Caxias do Sul dve Slovenky. Martina Antušeková finišovala piata za 1:00,88 a Amália Lepótová hneď za ňou šiesta (1:02,23). Ešte v nedeľu 8. mája skončila Ivana Krištofičová v guli žien štvrtá výkonom 11,89 m, rovnaké umiestenie si vybojovala v stredu 11. mája v kladive (25,89 m).

FOTO DEAFLYMPIJSKÝ VÝBOR SLOVENSKA

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk