Štafetu „Podeľme sa!“ rozbehne rekordér Štefko, záver aj v réžii olympijskej víťazky Kuzminovej

Už je známe, kto pobeží v charitatívnej štafete na 42 x 1 km, ktorá sa v nedeľu 28. júna od 16.00 h pokúsi v centre Košíc prekonať slovenský  maratónsky rekord 2:09:53 h Róberta Štefka z roku 1998. Štafetu v rámci projektu „Podeľme sa!“ bude rozbiehať na prvom úseku osobne rekordér Štefko, 3. a 41. km pobeží momentálne najlepší slovenský vytrvalec Tibor Sahajda, na 42. kilometri uvidíte 3-násobnú olympijskú šampiónku v biatlone Anastasiu Kuzminovú a na záverečných 195 m sa vydá opäť Štefko spoločne s kňazom Petrom Gombitom, ktorý behá maratóny na celom svete s cieľom pomôcť chudobným.

V zostave sú i ďalší olympionici – Iveta Putalová (7. km), Štefkov dlhoročný sparingpartner Miroslav Vanko (8. km), Marcel Matanin (9. km), Marcel Lopuchovský (27. km), slovenský rekordér na 800 m Jozef Repčík (25. a 40. km), pobeží i šéftréner SAZ a medailista z MEJ 1997 Martin Pupiš (14.) a celá plejáda popredných bežcov z východného Slovenska na čele s Imrichom Pástorom. Priemerný čas na kilometer potrebný na prekonanie Štefkovho rekordu je 3:04,7 min.

„Z výnimočnosti talentu a výkonu Róberta Štefka vznikol podnet, nápad a výzva, ako prekonať túto métu. V súčasnosti nemáme bežca, v ktorého silách by bolo zabehnúť maratón rýchlejšie ako Štefko v Londýne 1998. No keď sa dáme dokopy viacerí, keď sa podelíme, určite sa to podarí. Športovci sa podelia o zdolanie méty, o symbolické prekonanie slovenského rekordu, aby inšpirovali ostatných pri výzve podeliť sa o pomoc pre ľudí v núdzi My ostatní im v tom môžeme všemožne pomôcť,“ vraví riaditeľ MMM v Košiciach Branislav Koniar. Práve pod taktovkou ľudí z organizačného výboru najstaršieho maratónu v Európse sa športovo-charitatívne podujatie uskutoční.

Projekt „Podeľme sa!“ podporili aj olympijský víťaz v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro 2016 Matej Tóth, hokejoví reprezentanti Tomáš Tatar, Martin Bakoš, Michal Čajkovský, legenda HC Košice Peter Bartoš, skateboardista Richard Tury, prezident SOVŠ Anton Siekel, profesor Vladimír Krčméry, primátor Košíc Jaroslav Polaček, hudobníci Marián Čekovský, Robo Opatovský, Richard Rikkon, Ondrej Kandráč a Tomáš Buranovský, členovia kapely 2VoiSis, televízni moderátori Marcel Merčiak a Martin Nikodým, herec Juraj Bača. „Viacerí z nich sa na podujatí zúčastnia i osobne,“ dodáva Branislav Koniar.

Neobyčajnými kulisami pokusu o prekonanie Štefkovho rekordu bude historické centrum Košíc. Na trať vybehnú členovia štafety spod krídiel anjela stvárneného v bronzovej podobe erbu mesta na Dolnej bráne, minú mnohé pamätihodnosti, obrátka bude na mieste nesúcom v súčasnosti osobitú symboliku. Do cieľa sa bežci otočia pri Immaculate, morovom stĺpe, spomienke na obete pandémie, ktorá mesto sužovala v rokoch 1709 a 1710.

Finančné príspevky vyzbierané počas akcie „Podeľme sa!“ sa rozdelia organizáciám, ktoré sa dlhodobo angažujú v otázkach starostlivosti o najohrozenejšie skupiny našej populácie:  „Úsmev ako dar” a “Oáza – nádej pre nový život” v Bernátovcach. „Náš cieľ nie je za každú cenu prekonať Štefkov rekord, ale pripomenúť sa, pomôcť najzraniteľnejším a upriamiť osobitným spôsobom pozornosť na ľudí, ktorým chýba skutočný domov,“ vraví riaditeľ MMM.

Najjednoduchší spôsob adresnej pomoci týmto ohrozeným skupinám spočíva v prihlásení sa na darcovský portál www.podelmesa.org, kde môže každý prispieť na podporu oboch projektov ľubovoľnou čiastkou na transparentný darovací účet: SK93 3100 0000 0040 4002 9105.

(GB)

Texty k foto:
Na prvej snímke  momentka zo stredajšej tlačovej besedy k projektu Podeľme sa! (celom vpravo Branislav Koniar, tretí sprava Tibor Sahajda), na druhej Róbert Štefko na stupni víťazov MMM 1999, stále posledný slovenský víťaz tohto podujatia.

FOTO MK KOŠICE

PREDBEŽNÉ ZLOŽENIE ŠTAFETY
1. Róbert Štefko
2. Filip Hoc (Centrum pre deti a rodiny na Uralskej ulici v Košiciach)
3. Tibor Sahajda (BMSC Bratislava)
4. Patrik Madár (Sečovská Polianka)
5. Michal Jenčo (Vranov nad Topľou)
6. Dominik Sopko (TJ Obal servis Košice)
7. Iveta Putalová (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica)
8. Miroslav Vanko (Martin)
9. Marcel Matanin
10. Ludvig Herich (AK Slávia TU Košice)
11. Marek Lenčéš (Go Create Performance Bratislava)
12. Matúš Hujsa (ŠCP Bratislava)
13. Ivan Janko (RTVS)
14. Martin Pupiš (šéftréner SAZ)
15. Imrich Pástor (AK Slávia TU Košice)
16. Adam Tomeček (TJ Obal servis Košice)
17. Radovan Tomeček (Slávia STU Bratislava)
18. Damián Polončák (TJ Obal servis Košice)
19. Rastislav Širilla (Centrum Dorka Košice)
20. Tomáš Mušinský (Klub orientačného behu Akademik TU Košice)
21. Dušan Sláma (Klub orientačného behu Akademik TU Košice)
22. Dano Kraviansky (ProBody Košice)
23. Igor Klema (Maratónsky klub Košice)
24. Denis Fridmanský (ALK Moldava nad Bodvou)
25. Jozef Repčík (Funny Atletics Piešťany)
26. René Valent (behame.sk)
27. Marcel Lopuchovský (SAZ)
28. Adrián Čulík (Guard Košice)
29. Ján Bartoš (HC Košice)
30. Matej Horváth (Koryo Taekwondo Slávia UPJŠ Košice)
31. Martin Hrabovecký (Urban Running Team)
32. Elena Dušková (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica)
33. Martin Makovický (ŠK Kompas Košice)
34. II. štart Matúš Hujsa /Daniel Kraviansky
35. II. štart Imrich Pástor
36. II. štart Adam Tomeček
37. II. štart Radovan Tomeček
38. II. štart Damián Polončák
39. II. štart Tomáš Mušinský
40. II. štart Jozef Repčík
41. II. štart Tibor Sahajda
42. Anastasia Kuzminová (VŠC Dukla Banská Bystrica)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk