Štafeta rekord neprekonala, Dömötör sa v požičaných tretrách blysol piatym najrýchlejším druhým úsekom

Slovenská mužská štafeta na 4 x 400 m finišovala v II. rozbehu na ME v Mníchove ôsma časom 3:06,98 min a jej účinkovanie na šampionáte sa skončilo. Za slovenským rekordom 3:05,72 min z 21. mája 2022 v Košiciach zaostala mníchovská zostava o 1,26 sekundy.

Štafetu rozbiehal Miroslav Marček (Slávia STU Bratislava), prvý úsek zvládol za 47,51 sekundy (“Bežalo sa mi fajn, no až na ten záver, lebo som vytuhol. Som rád, že Paťo na mňa počkal, lebo ja som už naozaj nevládal”) a svojmu klubovému kolegovi Patrikovi Dömötörovi odovzdával ôsmy, ale iba 8 stotín za Tureckom.

Odchovanec galantskej atletiky a zverenec Jozefa Gála bežal aj v požičaných tretrách (jeho sa mu poškodili v poslednej rovinke v rozcvičke) od náhradníka a asistenta trénera Adriána Pavelku nebojácne, predstihol súperov z Turecka a na odovzdávke i z Maďarska a potiahol Slovákov na 6. miesto.

Dvadsaťjedenročný Dömötör dosiahol na svojom úseku v II. rozbehu štvrtý najlepší čas, skvelých  45,21. Rýchlejší boli len Francúz Prevot (44,61), halový exmajster sveta i Európy Maslák z Česka (44,86) a Talian Aceti (44,93). V I. rozbehu bol na druhom úseku lepší len Bonevacia z Holandska (44,76).

Patrik Dömötör: “Som spokojný, ako som svoj úsek zvládol. Snažil som po zbehnutí k mantinelu držať sa súperov a vyčkával som do cieľovej rovinky, či mi ostanú sily na finiš. Prekvapivo – ostali a dotiahol som sa na Turka i Maďara. Uchvátila ma skvelá atmosféra na štadióne, takú nezažijete každý deň. Škoda len, že to všetko trvalo tak krátko…”

Prekážkarský špecialista Martin Kučera (BK HNTN Bratislava) šiestu pozíciu neudržal (47,97), predstihol ho Maďar Wahl a finišmanovi Šimonovi Bujnovi (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) odovzdával siedmy.

Martin Kučera: “Celý môj úsek bol veľký boj. Najprv mi maďarský súper stúpil zozadu na nohu, od dvojstovky sa na mňa nepríjemne tlačil Turek a snažil sa ma zatvoriť. Tieto mikrosúboje ma stáli veľa síl. Bola to veľmi náročná štvorstovka.”

Naša štvorstovkárska jednotka (46,29) však neodolala ataku semifinalistu prekážkarskej štvorstovky Ismaila Nezira a slovenská štvorica prehrala s Tureckom súboj o 7. miesto o tri desatiny.

Šimon Bujna: “Pocitovo bola dnešná štvorstovka lepší priemer. Škoda, že som nemal bližší kontakt s ostatnými, mám radšej, keď s aza niekým veziem, ako keď na mňa niekto zozadu – ako teraz Turek – tlačí. Žiaľ, v závere behu mi odišli sily, ako už často v tejto sezóne. Verili sme si, že sa k slovenskému rekordu priblížime viac, ale vzhľadom na to, že sme si kolík odovzdávali až niekde v šiestej dráhe a nabehali sme podstatne viac metrov navyše, ani tento výkon nie je najhorší.”

Druhý rozbeh vyhrali Česi (3:02,07) pred Francúzskom (3:02,09) a Veľkou Britániou (3:02,36), s časom (3:02,60) sa do sobotného finále kvalifikovali i štvrtí taliani. Slovákov klasifikovali v konečnom účtovaní na celkovej 15. priečke.

„Nemôžem chalanom nič vyčítať. Každý bežal toľko, na koľko v danej chvíli mal. Mrzí nás všetkých, že sa nám nepodarilo zlepšiť slovenský rekord. Nič sa však nedeje, ideme ďalej. Pre nás bol úspech už aj to, že sme sa kvalifikovali medzi šestnásť najlepších štafiet v Európe,“ komentoval vystúpenie Slovákov v Mníchove koordinátor štvrťkárskej štafety a kouč Radoslav Ivan.

Slovenská mužská štafeta na 4 x 400 m sa na vrcholnom podujatí predstavila iba tretí raz v histórii. Na OH 2000 v Sydney skončila štvorica Radoslav Holúbek, Marcel Lopuchovský, Marián Vanderka, Štefan Balošák na 27. mieste (3:09,54) na na halových MS 2022 v Belehrade bolo kvarteto Šimon Bujna, Patrik Dömötör, Matej Baluch, Miroslav Marček jedenáste (3:09,79 – rekord SR).

SLOVÁCI V AKCII

MUŽI

4 x 400 m – rozbehy (16 štafiet): 15. Slovensko (Miroslav Marček, Patrik Dömötör, Martin Kučera, Šimon Bujna) 3:06,98 – nepostúpilo do finále (8. v II. rozbehu)

AKO BEŽALI SLOVÁCI V ŠTAFETE

Miroslav Marček 47,51 (8.) – 47,51 (8.)

Patrik Dömötör 45,21 (4.) – 1:32,72 (6.)

Martin Kučera 47,97 (8.) – 2:20,69 (7.)

Šimon Bujna 46,29 (8.) – 3:06,98 (8.)

Poznámka: Za menom nasleduje výkon na úseku, v zátvorke je poradie bežca na danom úseku v II. rozbehu, nasleduje kumulatívny čas štafety po úseku a pozícia štafety po úseku. Časy sú len orientačné a nezachytávajú úplne reálne výkon jednotlivých bežcov na presne 400-metrovom úseku, niekto beží o čosi viac, iný menej.

FOTO SOŇA MALÉTEROVÁ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk