Putalovej osobný rekord na 150 m, Čorejová útočila na slovenský žiacky rekord, v diaľke Klas 677 a Veselská 593 cm

BRATISLAVA: Na šampionáte Bratislavy staršieho a mladšieho žiactva v Centre akademického športu STU na Mladej Garde útočila Tereza Čorejová (Naša atletika Bratislava, na snímke) na slovenský rekord v behu na 100 m prekážok v kategórii starších žiačok. Víťazným časom 14,40 sekundy za ním zaostala zverenka trénera Gavenčiaka len o 5 stotín. Rekord SR patrí od 24. 7. 1988 Renáte Bartečkovej, ktorá v Prahe dosiahla výkon 14,35.

Na šampionáte, ktorého súčasť boli i kontrolné preteky pre ďalšie vekové kategórie, sa predstavila i šiesta z halových MS 2016 v Portlande na 400 m Iveta Putalová, ktorá absolvovala v rámci tréningu až tri disciplíny. Zverenka Marcela Lopuchovského si na 150 m utvorila osobný rekord 18,04 (doteraz 18,14 v Chebe 2017), trojstovku zvládla za 38,85 a 600 m v sólo behu za 1:30,46. Semifinalista behu na 400 m prekážok na MEJ 2019 v Borase Patrik Dömötör vyhral mužskú trojstovku časom 35,07.

Tohtoročný šampionát Bratislavy vyvrcholil v nedeľu súbojmi o tituly v technických disciplínach v kategóriách mladšieho a staršieho žiactva. Pätnásťročný Matúš Klas z AC Malacky (tréner Petr Filip) vyhral diaľku výborným výkonom 677 cm, pričom využil vo štvrtom pokuse optimálny vietor 2,0 m/s do chrbta. Perfektne skákala aj dorastenka Sandra Veselská (Naša atletika), ktorá si výkonom 593 cm utvorila osobný rekord. V kategórii mladších žiačok zvíťazila Ema Bendová v diaľke výkonom 523 cm a vo výške bola najlepšia Martina Ruffíni, 13-ročná dcéra slovenského rekordéra Roberta Ruffíniho.

Vo vrhoch dominovali „hostia“ z Nitry. V rámci kontrolných pretekov, ktoré boli súčasť šampionátu, dosiahol Samuel Kováč dvojkilovým diskom 51,49 m. V guli juniorov vrhol Jaroslav Greguš 17,48 m a v disku starších žiakov dosiahol Mário Lipovský 46,49 m.

SOBOTA

Mužské kategórie – 60 m, dorastenci: Federič (Naša atletika) 7,08, st. žiaci: Ilgo (ŠK Vital) 7,49, 150 m – dorastenci: Federič 16,43, Haraslin (obaja Naša atletika) 16,86, st. žiaci: Klas (AC Malacky) 17,79, 300 m – muži: Dömötör (TJ Olympia Galanta) 35,07, 600 m – st. žiaci: Lelkes (AK Veterán) 1:36,92, 800 m – muži: Jablokov (Slávia UK) 1:53,58, Babulík (Slávia STU) 1:55,34, 60 m prek. – ml. žiaci: Volek (AC Malacky) 9,93, 100 m prek. – st. žiaci: Ilgo (ŠK Vital) 13,81, Klas (AC Malacky) 14,25.

Ženské kategórie – 60 m, juniorky: Strýčková 7,84, st. žiačky: Čorejová 7,91, ml. žiačky: E. Bendová (všetky Naša atletka) 8,17, 150 m: Putalová (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 18,04, Strýčková (Naša atletika) 18,51, st. žiačky: Slezáková (AC Malacky) 19,51, ml. žiačky: Bendová (Naša atletika) 19,20, 300 m: Putalová (ŠK Dukla) 38,85, Strýčková 39,99, st. žiačky: Kolozsváryová (obe Naša atletika) 43,22, 600 m: Putalová (ŠK Dukla) 1:30,46, 60 m prek. – ml. žiačky: E. Bendová 9,81, 100 m prek. – st. žiačky: Čorejová (obe Naša atletika) 14,40, Slezáková (AC Malacky) 15,28, 4 x 60 m – st. žiačky: Naša atletika 31,18, ml. žiačky: Atletika Šport hrou 34,84.

NEDEĽA

Mužské kategórie – výška, st. žiaci: Klas (AC Malacky) 170, ml. žiaci: Záležák (DAK Tlmače) 150, diaľka – st. žiaci: Klas (AC Malacky) 677, guľa – juniori: Greguš 17,48, disk – muži: S. Kováč 51,49, st. žiaci: Lipovský (všetci  AC Stavbár Nitra) 46,49.

Ženské kategórie – výška, ml. žiačky: Ruffíni (Slávia UK) 145, diaľka – dorastenky: Veselská 593, Pistovčáková 547, st. žiačky: Kolozsváryová (všetky Naša atletika) 529, Karabová (AK Bojničky) 520, ml. žiačky: E. Bendová (Naša atletika) 523, kriketka – ml. žiačky: Blichárová (Atletka Šport hrou) 47,69.

RAJEC: V 3. kole Bežeckého pohára SAZ, polmaratóne v rámci 37. ročníka Rajeckého maratónu, zvíťazil v mužskej kategórii Konštantín Kocian zo Slávie STU Bratislava (1:20:22 h), ktorý dobehol celkovo druhý za Lukášom Šiškom (1:14:54), ktorý nie je registrovaný v SAZ. Veteránskym majstrom SR sa stal Viliam Nagy z AK Tlmače, ktorý dobehol do cieľa za 1:31:40, no po prepočte vekovým koeficioentom mal jeho výkon hodnotu 1:15:23 h. Striebro si vybojoval Július Korčok (1:21:59 – 1:18:48) pred klubovým kolegom z AK Krupina Vladimírom Šrámekom (1:22:33 – 1:19:55).

Pohárové prvenstvo spomedzi žen si vybojovala Petra Fašungová z banskobystrickej Dukly časom 1:24:14 h, aj ona finišovala celkovo na druhej priečke za Maďarkou Tünde Szabóovou (1:22:37). Súboj o zlato na veteránskych M-SR vyhrala Anna Balošáková z AK ZZO Čadca (1:43:56 – 1:24:16) pre Radkou Roháčovou (AK ZVP Lučatín, 1:31:37 – 1:26:19) a Petrou Pukalovičovou z klubu SHEruns Bratislava (1:29:40 – 1:29:40).

Hlavnú disciplínu – maratón – vyhral na ťažkej trati a v úmornej horúčave niekdajší majster Slovenska v tejto disciplíne Gabriel Švajda za 2:40:20 h pred svojím klubovým kolegom z AC Nové Zámky Tomáškom Kopčíkom (2:44:17). Tretí dobehol domáci vytrvalec Rastislav Kalina z MK Rajec (2:47:36). Títo traja si rozdelili aj medaily v rámci veteránskej kategórie. Po uplatnení vekových koeficientov vyhral Kopčík (prepočet 2:27:35) pred Kalinom (2:38:59) a Švajdom (2:40:20).

Maratón žien vyhrala Češka Petra Pastorová za 2:58:53 h, najlepšia Slovenka Sylvia Šebestian, 4-násobná majsterka SR (2005, 2015, 2017, 2018) skončila hneď za víťazkou (3:12:56). Vytrvalkyňa klubu Atletika ŠK Skalica získala aj veteránsky titul (prepočet 3:04:58) pred Zuzanou Stoličnou (AK Veterán Bratislava, 3:25:33) a 72-ročnou Evou Seidlovou (AK Tlmače, 3:27:04 – reálne 4:56:52).

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Iveta Putalová si na kontrolkách v Bratislave zlepšila osobný rekord na 150 m, trio medailistov z veteránskych M-SR v polmaratóne v Rajci (zľava): Július Korčok, Viliam Nagy a Vladimír Šrámek.