MS 2023 v Budapešti: Hrašnová po črevnej viróze bojovala sama so sebou – 66,28 nie je výkon, na aký by som bola hrdá, ale po tom, čo sa mi prihodilo, som sa obávala, že to bude horšie

„Som rada, že ste prišli, rada vás vidím, ale dnes to nebola veľká slávia,“ usmiala sa kladivárka Martina Hrašnová na kvarteto slovenských novinárov, ktorí ju čakali v mixzóne.

Jej rekordné siedme vystúpenie na atletických MS dopadlo podľa očakávania – zázrak sa nekonal. V budapeštianskej kvalifikačnej A-skupine hodila v treťom pokuse 66,28 m (séria 57,17 – 64,83 – 66,28) a skončila na 34. mieste z 36 štartujúcich.

Črevná viróza, ktorú slovenská rekordérka (76,90) a veteránska svetová rekordérka v kategórii 40 až 44-ročných (69,55) prekonala týždeň pred kvalifikáciou, urobila svoje. Zo skúsenej atlétky banskobystrickej Dukly vytiahla všetky sily a energiu, ktoré predtým krvopotne nazbierala v tréningoch. Zdravotné problémy sa potom výrazne prejavili na jej budapeštianskych hodoch.

„Úprimne – môj výkon je lepší, ako som predpokladala. Nie je to výkon, na aký by som bola hrdá, ale po tom, čo sa mi prihodilo pred týždňom, som sa obávala, že to bude ešte horšie,“ priznala dvojnásobná vicemajsterka Európy (2012, 2014). „V poslednom tréningu pred šampionátom, ktorý je zvyčajne indikátorom pripravenosti, som šesťdesiatku prekonala iba jediný raz. Reálne som sa obávala, že v Budapešti nehodím ani 60 metrov. To, čo som dosiahla, nie je nič veľkolepé, ale… – Nie je to bohvieaký výkon, lenže na viac som naozaj nemala.“

Ak by Martina k 66,28 m pridala 70 cm, posunula by sa na 29. a v prípade, že by hodila viac o 1,70 m, bola by celkovo 24. No a keby si splnila cieľ, o ktorom hovorila ešte pred črevnou virózou, a prvý raz v sezóne by poslala štvorkilové náčinie za 70 metrov, neskončila by horšie ako osemnásta. „Na 12-členné finále by to aj tak nestačilo,“ upozornila.

Zverenka Rudolfa Lukáča si budapeštianske podmienky nevedela vynachváliť: „Bola to moja najkrajšia súťaž v života – čo sa týka podmienok. Kladivársku kvalifikáciu na veľkých podujatiach zvyčajne odsúvajú do ranného programu, teraz sme hádzali vo večernom finálovom bloku pred plnými tribúnami, čo sa stáva málokedy. Bolo to veľmi pekné, som rada, že som to zažila. Atmosféra na štadióne sa odrazila aj na výkonoch mojich súperiek, hádzali veľmi dobre, z čoho má tiež radosť. Maďarsko je kladivárska krajina, vedia, aké podmienky vytvoriť. Kruh bol fantastický. Všetko, čo z mojich rúk dnes letelo nad 60 metrov, bolo najmä vďaka podmienkam.“

Kvalifikačnú A-skupinu vyhrala Skydanová z Azerbajdžanu vďaka národnému rekordu 77,10 m, kvalifikačný limit na priamy postup do finále 73,00 m prekonali ďalšie štyri kladivárky.

Martina v Budapešti už tradične hádzala v trendovej sukničke – dnes bielej. „Keď súťažím v reprezentačnom drese, vždy si k nemu zvolím bielu sukienku. V nej som hádzala na mítingu P-T-S aj teraz,“ objasnila mamička 13-ročnej Rebeky.

Hrašnová v Budapešti vyrovnala „slovenský rekord“ chodca Mateja Tótha a kladivára Libora Charfreitaga v počte účastí na svetových šampionátoch. Uvidíme ju o dva roky v Tokiu 2025?

„V Budapešti sa mi veľmi páčilo, na posledný pokus som išla s tým, že je možno zároveň aj posledný na majstrovstvách sveta v mojom živote. Nechystám sa končiť, lákajú ma budúcoročné podujatia. Čo sa týka možnosti ako-tak uspieť, najreálnejšie to vidím na ME 2024 v Ríme. Rada by som štartovala aj na parížskej olympiáde. A Tokio 2025? Ak by do seba všetko zapadlo na sto percent, uvažovala by som aj o účasti na ďalších majstrovstvách sveta, To by som však v renkingu musela byť tak vysoko, aby som mohla na účasť pomýšľať,“ načrtla svoj plán Martina Hrašnová, jedna z veľkých dám európskeho a svetového kladiva.

MARTINA HRAŠNOVÁ NA MAJSTROVSTVÁCH SVETA

Edmonton 2001: 23. miesto (v kvalifikácii 61,26 m)

Osaka 2007: 12. miesto (v kvalifikácii pôvodne 13./68,15 m)

Berlín 2009: 3. miesto vo finále (74,79 m)

Moskva 2013: 17. miesto (v kvalifikácii pôvodne 18./68,00 m)

Peking 2015: 16. miesto (v kvalifikácii 68,80 m)

Dauha 2019: 9. miesto vo finále (71,28 m)

Budapešť 2023: 34. miesto (v kvalifikácii 66,28 m)

(GB)

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk