MS 2019 v Dauhe: Tóth a spol. odštartujú pred polnocou, v cieli budú ráno po tretej

Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) pripravila pre športovcov nezvyčajný svetový šampionát. Jeho budúcoročná 17. edícia sa nielenže uskutoční v katarskej Dauhe netradične až na jeseň od 27. septembra do 6. októbra 2019, ale v dôsledku klimatických podmienok bude neobvyklý i súťažný program.

Najväčší zásah do doterajšieho zaužívaného systému vrcholných podujatí je presun chodeckých súťaží a maratónu na nočné hodiny. Štart pretekov mužov a žien v chôdzi na 50 km s našimi esami Matejom Tóthom a Máriou Katerinka Czakovou bude v sobotu 28. septembra 2019 pol hodinu pred polnocou miestneho času (u nás je o hodinu menej) a najlepší budú prichádzať do cieľa krátko po tretej hodine ráno. Chodci budú súťažiť v čase, keď má bežný človek najhlbší spánok…

„Na nočný štart mám dosť negatívny názor,“ reagoval na zverejnenie časového programu MS 2019 v Dauhe olympijský šampión Matej Tóth. „Na jednej strane budeme štartovať všetci naraz, takže času sa musíme prispôsobiť všetci, ale absolútne nerozumiem tomu, prečo dali štart v takom nezvyčajnom čase. Navyše, vtedy ešte ani klíma nebude najlepšia. Ak sa chceli organizátori vyhnúť najvyšším teplotám, mohli dať štart o tretej či štvrtej nadránom, do cieľa by sme prichádzali v čase, keď ešte vzduch nie je prehriaty.  V každom prípade sa na štart pred polnocou budeme musieť pripraviť a nastaviť biorytmus tak, aby sme nezvyklý čas zvládli.“

Aj Marika Katerinka Czaková, šiesta v premiére päťdesiatky na ME v Berlíne, považuje “polnočný” štart za veľmi zvláštne rozhodnutie: “Už len samotné klimatické podmienky budú náročné, no navyše si budeme musieť nastaviť telo na časovú zmenu. Momentálne si neviem dosť dobre predstaviť, ako budem chodiť trénovať neskoro večer, aby mi preteky na MS v Dauhe nerobili problémy. Takisto som zvedavá, ako budú rozhodcovia posudzovať správnosť chodeckej techniky v tme, keďže umelé osvetlenie často skresľuje…”

Takisto preteky na 20 km žien (29. 9.) i mužov (4. 10.) odštartujú v Dauhe o 23.30 h miestneho času. Bežkyne – maratónkyne sa vydajú v ústrety vyše 42 kilometrom v úvodný deň MS (27. 9.) presne o polnoci, maratónci majú štart v predposledný deň šampionátu v sobotu 5. októbra 2019 takisto o polnoci. O nič lepšie na tom nie sú sedembojárky a desaťbojári, ich dvojdňové zápolenie vyvrcholí behmi na 800, resp. 1500 m až 5 a 15 minút po polnoci zo štvrtka na piatok 4. októbra.

Na MS 2019 v katarskej Dauhe sa nebude vôbec súťažiť predpoludním. Prvé disciplíny sa začnú najskôr o 16.15 h tamojšieho času, hlavný večerný program má plánovaný začiatok zvyčajne o 20.05 h a bude vrcholiť okolo 23.00 h.

(GB)

Text k foto:

Matej Tóth (vľavo) a Mária Katerinka Czaková na okruhu počas päťdesiatky na ME 2018 v Berlíne.

FOTO SITA/AP a PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk