V nedeľu sa v Košiciach pobeží nový polmaratón (Peace Half Marathon), na štarte aj Sahajda

Medzinárodný maratón mieru (MMM) v Košiciach už v roku 2019 avizoval rozšírenie svojho programu v podobe nového polmaratónu, ktorý oficiálne nesie názov Košice Peace Half Marathon. Pobeží sa už v nedeľu 29. augusta.

Trend, keď mnohé významné medzinárodné maratóny do svojho programu zaraďujú v osobitnom termíne i súťaže na polmaratónskej vzdialenosti, zachytili aj v Košiciach. Impulzom bol najmä fakt, že v posledných rokoch sa záujem o jesenný polmaratón v rámci súťažného programu klasického MMM vyšplhal až na 5000 registrácii.

„K rozhodnutiu zaradiť osobitný polmaratón prispelo i to, že pre dopravné obmedzenia a bezpečnostné riziká nebolo a nie je možné s víziou rozvoja a rastu organizovať polmaratón na klasickej trati z Košíc do Sene a nadviazať tak na predošlých 16 ročníkov tohto podujatia,“ objasňoval riaditeľ MMM Branislav Koniar.

Aj keď Košice Peace Half Marathon bol pôvodne určený pre jarnú časť sezóny, epidemiologická situácia v tom čase neumožňovala jeho uskutočnenie. I preto sa koná až v auguste v náhradnom termíne. V budúcnosti – azda už v roku 2022 – sa však plánuje presun a ukotvenie podujatia do niektorého z májových víkendov. Pre poriadok je však potrebné dodať, že súťaž v polmaratóne ostane i naďalej súčasťou programu jesenného MMM.

Pri hľadaní favoritov a adeptov na prvenstvo v sobotnom 1. ročníku nemožno obísť prihlášku Tibora Sahajdu. Jeho tréner Vladimír Molčan k štartu v domácom prostredí povedal: „Tento polmaratón nám ideálne zapadá do mozaiky príprav na košický maratón. Máme za sebou dve súťažné desiatky, Tiborova forma vyzerá stabilne. Chceli by sme preteky rozbehnúť v tempe 3:05 na kilometer. Novú trať sme si preštudovali a nevyzerá, že by nás na jej rovinatom profile mohlo niečo prekvapiť.“

Na štart sa postaví i Sahajdov tréningový partner Denis Fridmanský. Ten si vybral z programu trochu netradičný štvrťmaratón (10,55 km) a je zrejmé, že v prvej časti pretekov sa bude práve on starať o tempo pravdepodobného lídra hlavnej disciplíny. Medzi ženami, ktorých je v polmaratóne prihlásených 155, jasnú favoritku a ani pretekárku s výraznými výsledkami nevidno. Tipovať preto meno víťazky je vskutku náročné.

Iné by to bolo, ak by sa na štarte objavila jedna z najúspešnejších bežkýň posledného obdobia Katka Pejpková (Berešová). Tá sa však v súčasnosti už viac venuje materským povinnostiam, no pred časom stihla aj s naším ďalším olympionikom Marcelom Mataninom, nafotiť kolekciu tričiek, ktoré získajú všetci bežci po úspešne zvládnutej premiére na Košice Peace Half Marathon.

Na atraktívnej trati v centre mesta sa predstaví takmer 1000 bežcov. Je koncipovaná inak ako jesenná, avšak väčšia časť pretekov sa i tak odohrá na miestach a v uliciach, ktoré bežci súťažiaci na októbrovom MMM už dôverne poznajú. Namiesto polmaratónskej vzdialenosti si menej zdatní bežci môžu vybrať aj štvrťmaratón (10,55 km) či minimaratón (4,2 km). Najväčší záujem však majú bežci o polmaratón, na ktorý sa prihlásilo viac než 700 vytrvalcov. Autormi trate sú Branislav Koniar a Jozef Klink, ktorý k jej výslednej podobe poznamenal: „Ide o dvojokruhovú trať, ktorá by mala byť dostatočne rýchla i atraktívna. Našou snahou bolo hľadať také riešenie, ktoré by popri týchto parametroch v čo najmenšej miere obmedzilo dopravu v meste. Myslím si , že sa to podarilo.“

Preteky, ktoré majú štart i cieľ v historickom centre Košíc pri Dolnej bráne, bude zabezpečovať viac než 200-členný tím usporiadateľov a príslušníkov jednotlivých zložiek polície.

Všetkých v cieli čaká účastnícka medaila. Na jednej strane ju zdobí ilustrácia bežkyne, na druhej je podobný pohľad na postavu bežca. „Medaila i touto svojou podobou vystihuje dlhodobé smerovanie a ciele tímu MMM. Tie sú pri tejto téme v mnohom vyjadrené aj v programe Women Friendly Marathon, ktorý si v roku 2021 zapísal už svoju deviaty ročník,“ dodal Koniar.

Košice Peace Half Marathon sa uskutoční v súlade s platnými vyhláškami Úradu verejného zdravotníctva a podľa manuálov a postupov, ktoré jeho organizátori spracovali. Postupovať budú v tzv. režime OTP, teda štartové číslo vydajú a účasť umožnia iba športovcom, ktorí sa preukážu aktuálne platným potvrdením o plnej zaočkovanosti, alebo o absolvovanom teste, či sa preukážu prekonaním ochorenia Covid-19.

PROGRAM KOŠICE PEACE HALF MARATHON 2021

PIATOK 27. 8. A SOBOTA 28. 8.

16.00 – 19.00 vydávanie štartových čísel (Dolná brána)

NEDEĽA 29. 8.

7.00 – 8.00 vydávanie štartových čísel (Dolná brána)

8.40 otvorenie štartových sektorov

8.55 štart minimaratónu

9.00 štart štvrťmaratónu a polmaratónu

10.05 očakávaný dobeh víťaza polmaratónu

10.30 vyhlásenie výsledkov a dekorovanie víťazov všetkých disciplín a kategórií

12.00 očakávaný dobeh posledných pretekárov a ukončenie podujatia

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk