Slovenské trio odletelo na halové MS s rovnakým cieľom – postúpiť do semifinále

Slovenské atletické trio Alexandra Bezeková, Iveta Putalová, Ján Volko v stredu na poludnie odletelo do Birminghamu, kde bude na 17. halovom svetovom šampionáte súperiť v konkurencii 632 atlétov (334 mužov a 298 žien) zo 144 krajín.

Slovensko bude mať najpočetnejšiu výpravu za posledných desať rokov Vo Valencii 2008 štartovalo kvarteto atlétov, no potom na ďalších štyroch halových MS nikdy nie viac ako dvaja.

„Čo sa týka ambícií, boli by sme radi, keby sa nám podarilo aspoň v jednom prípade atakovať prvú desiatku. Osobne si myslím, že , že každý z trojice nominovaných má potenciál kvalifikovať sa minimálne do semifinále a v ňom splniť náš výkonnostný cieľ,“ vravel ako vždy optimisticky naladený šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš.

Kým Putalová a Volko budú v Birmingham aréne štartovať už na svojich druhých halových MS v kariére, štvorstovkárka Alexandra Bezeková zažije až dve premiéry súčasne – nielen na HMS, ale prvý raz v kariére okúsi atmosféru svetového šampionátu. Zverenka Rastislava Miška štartovala doposiaľ len na európskych šampionátoch vonku a v hale.

Hoci bude nováčik, v Birminghame by rada bežala aspoň dvakrát. „Moja priorita v halovej sezóne bola kvalifikovať sa na MS, tomu som podriadila celú prípravu. Cieľ som splnila a teraz by som rada pridala bonus navyše – postup do semifinále. Nebude to jednoduché, štvorstovka bude dosť nadupaná,“ tvrdila 25-ročná Košičanka, ktorá v sezóne absolvovala len jedinú súťažnú štvorstovku, no okorenenú slovenským rekordom 52,68. „Záverečnú prípravu som absolvovala v Ostrave, s trénerom Miškom sme pracovali najmä na rýchlostnej vytrvalosti. Z ladenia formy mám dobrý pocit, myslím si, že na tom nie som horšie, ako keď som v januári zabehla slovenský rekord.“

Či sa Bezekovej túžba naplní, to závisí aj od toho, či budú dva alebo tri semifinálové behy. V prvom prípade postúpi z rozbehov len 12 najlepších, v druhom až 18. Na 400 m sa predbežne prihlásilo 38 šprintérok.

Štvorstovku pobeží  aj Iveta Putalová. Zverenka Marcela Lopuchovského, ktorý bude v Birminghame zároveň šéf slovenskej výpravy, sa pred dvoma rokmi v americkom Portlande senzačne „prebila“ až do finále a skončila v ňom šiesta.

„Prirodzene, najradšej by som bežala opäť vo finále, ale nechcem mať zbytočne veľké oči. Pôjdem od behu k behu. Najdôležitejšie pre mňa je, aby som postúpila do semifinále,“ prezradila na margo svojich ambícií 29-ročná Bratislavčanka. „Po majstrovstvách Slovenska som sa pripravovala v Bratislave a vo Viedni s trénerom sme sa snažili udržať dobrú formu z polovice februára.“

Putalová si zvolila iný model ako Bezeková, v sezóne bežala až päť štvorstoviek. Forma jej stúpala a dva týždne pred birminghamským šampionátom si 15. februára na mítingu v Toruni vzala späť od Bezekovej aj slovenský rekord. Zlepšila ho o 6 stotín na 52,62.

Štvorstovkárka Dukly má na konte sedemnásty najlepší čas z prihlásených, Bezeková devätnásty, čo obom Slovenkám dáva reálnu nádej na semifinále bez ohľadu na to, či v ňom bude 12 alebo 18 štvrťkárok. Pravda, aby mali nádej, obe by mali bežať minimálne pod 53 sekúnd.

„Halový šampionát je neraz aj o náhode – akú mi vyžrebujú  dráhu, či sa vyhnem kolíziám, či budem mať športové šťastie,“ pripomenula Iveta Putalová.

Ján Volko v tohtoročnej halovej sezóne nadviazal na lanskú, v ktorej sa stal v Belehrade vicemajstrom Európy na 60 m, a aj na skvelé leto ozdobené v Bydgoszczi titulom majstra Európy do 23 rokov na 200 m. Z tucta šesťdesiatok až 8-krát dosiahol čas pod 6,70 a v Toruni dokonca vyhral prestížny míting v slovenskom rekorde 6,57, čo je jasný signál stabilne vysokej výkonnosti.

„Môj cieľ na halových majstrovstvách sveta je priblížiť sa k osobnému maximu a postúpiť z rozbehu,“ priblížil svoje ambície zverenec trénerského dua Naďa Bendová – Róbert Kresťanko. Tento cieľ vôbec nie je nesplniteľný: z 59 predbežne prihlásených šprintérov na 60 m má Volko jedenásty najlepší čas (z Európanov je tretí za Britom Ujahom /6,53/ a Turkom jamajského pôvodu Barnesom /6,55/), čo ho radí medzi adeptov na semifinále bez ohľadu na to, či doň postúpi 16 alebo 24 šprintérov.

Dvadsaťjedenročný Bratislavčan absolvuje svoje druhé halové MS, pred dvoma rokmi v Portlande skončil v rozbehoch, celkovo ho klasifikovali na 35. mieste z 54 štartujúcich.

„V posledných desiatich dňom už toho veľa nenatrénujete a nič, čo ste zanedbali, nenapravíte. Ja som sa s trénermi venoval najmä štartu, ktorý nie je moja silná stránka.  Myslím si, že záverečnú prípravu som zvládol dobre, cítim, že mi forma stúpa. Do Birminghamu však idem s pokorou. Ak postúpim do semifinále, budem maximálne spokojný. Čo bude ďalej, o tom zatiaľ nepremýšľam. Ak by sa mi podarilo niečo navyše, to by bola senzácia,poznamenal Ján Volko.

Zo slovenského tria zasiahnu do bojov na HMS 2018 ako prvé štvorstovkárky. Rozbehy sú na programe v piatok 2. marca o 13.10 h SEČ (v Birminghame je o hodinu menej) a v rovnaký deň je večer o 21.32 h SEČ aj semifinále. V sobotu 3. marca začne Volko rozbehmi na 60 m o 11.15 h SEČ, semifinále je o 20.11 a finále o 22.09 h SEČ. Ak by sa niektorej z našich štvorstovkárok podarilo dostať sa do finále rozhodujúci súboj o medaily sa uskutoční v sobotu večer o 21.05 h SEČ.

„Na halových MS, ktoré sú v tomto roku najvýznamnejšie atletické podujatie na svete, máme po desiatich rokoch najväčšiu výpravu Pri troche šťastia mohla byť dokonca aj pri veľmi tvrdých limitoch rekordná. Výškarovi Matúšovi Bubeníkovi chýbal na miestenku centimetrík, viacbojárke Lucii Vadlejch pár bodov navyše. Všetci traja naši nominovaní pretekári v náročnom kvalifikačnom procese zlepšili vo svojej disciplíne slovenský rekord. Ak by sa im to podarilo znova v Birminghame, dáva to nádej na úspešné vystúpenie. Celej našej trojici držím palce, aby a jej podarilo splniť, čo si predsavzala,“ odprevádzal atlétov na šampionát prezident SAZ Peter Korčok. 

GABRIEL BOGDÁNYI

NOMINÁCIA SAZ NA HALOVÉ MS (1. – 4. 3. 2018, Birmingham/V. Brit.)

MUŽI: Ján Volko (60 m, BK HNTN Bratislava, druhý štart na HMS, osobný rekord a výkon v roku 2018: 6,57 – rekord SR)

ŽENY: Alexandra Bezeková (400 m, Atletika o. z. Košice, premiéra na HMS, osobný rekord a výkon v roku 2018: 52,68), Iveta Putalová (400 m, ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, druhý štart na HMS, osobný rekord a výkon v roku 2018: 52,62 – rekord SR)

REALIZAČNÝ TÍM – VEDÚCI VÝPRAVY A TRÉNER: Marcel Lopuchovský (kouč I. Putalovej), TRÉNERI: Naďa Bendová (kouč J. Volka), Rastislav Miško (kouč A. Bezekovej)

Bulletin – HMS 2018, Birmingham

NAJLEPŠIE UMIESTENIA SLOVENSKÝCH ATLÉTOV NA HALOVÝCH MS

STRIEBRO (3)

*1987 – Jozef Pribilinec (5000 m chôdza), *1987 – Gabriela Sedláková (800 m), *1989 – Roman Mrázek (5000 m chôdza)

4. MIESTO (1)

*1987 – Roman Mrázek (5000 m chôdza)

5. MIESTO (3)

1997 – Igor Kováč (60 m prek.), 1999 – Mária Melová (výška), 2008 – Dmitrij Vaľukevič (trojskok)

6. MIESTO (3)

*1989 – Pavol Blažek (5000 m chôdza), 2010 – Dana Velďáková (trojskok), 2016 – Iveta Putalová (400 m)

7. MIESTO (3)

2001 – Milan Haborák (guľa), 2003 – Milan Haborák (guľa), 2010 – Dmitrij Vaľukevič (trojskok)

8. MIESTO (7)

*1989 – Robert Ruffíni (výška), *1991 – Zuzana Zemková (3000 m chôdza, 1999 – Igor Kováč (60 m prek.), 2006 – Dana Velďáková (trojskok), 2006 – Mikuláš Konopka (guľa), 2012 – Dana Velďáková (trojskok), 2014 – Dana Velďáková (trojskok)

Poznámka: (*) – pred rozdelením Československa v roku 1993. Z federálnej éry uvádzame len atlétov reprezentujúcich slovenské kluby.

Texty k foto:

Slovenská šestica na halových MS (zľava): Naďa Bendová, Alexandra Bezeková, Ján Volko,  Iveta Putalová, Rastislav Miško, Marcel Lopuchovský.

FOTO JÁN LUKY

Na tlačovke pred odletom do Birminghamu informoval o slovenských ambíciách aj prezident SAZ Peter Korčok (vľavo).

FOTO JÁN LUKY

Posledné okamihy nášho tria pred cestou na letisko.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk