Na svoju premiéru a zatiaľ jedinú účasť na majstrovstvách sveta pred šiestimi rokmi v Londýne má Ján Volko príjemné spomienky. Vtedy 20-ročný mladík vyhral kvalifikáciu stovky v slovenskom rekorde 10,15 (v rozbehoch potom celkovo 28.) a na 200 m skončil v semifinále celkovo pätnásty. Niečo podobné by určite bral všetkými desiatimi aj teraz v Budapešti. Vie však, že to bude nesmierne náročné.
„Netrúfam si predpovedať, či na také umiestenia budem mať. V Londýne som bol v o kúštik lepšej forme ako teraz. Nechcem však nič dopredu prognózovať, ale viem, že v druhej časti letnej sezóny som ešte nepredviedol svoje maximum. Verím, že príde práve v Budapešti,“ nádejal sa halový exmajster Európy na 60 metrov.
Volkove sezónne maximá sú 10,21 na stovke a 20,53 na dvojstovke. Pred šiestimi rokmi by ho také časy jasne oprávňovali myslieť na postup do semifinále, no teraz sú on i jeho trénerka Naďa Bendová opatrnejší.
„Svetová atletika je niekde úplne inde ako v roku 2017. Je priam neuveriteľné, kam sa posunula za šesť rokov. Čas 20,61, ktorý Jankovi v Londýne stačil na semifinálové 15. miesto, bude v Budapešti zrejme málo aj na postup z rozbehu,“ odhadovala Naďa Bendová.
V porovnaní s rokom 2017 sa cesta atlétov na svetový šampionát skomplikovala. Kvalifikačné limity sú oveľa prísnejšie. Kým do Londýna boli 10,12 na 100 m a 20,44 na 200 m, budapeštianske mali už hodnotu 10,00 a 20,16!
„Dostať sa na svetový šampionát v súčasnosti nie je vôbec samozrejmosť. Na extrémne prísne limity ťažko pomýšľať, no ani cez renking nie je jednoduché získať miestenku. Musíte cestovať z mítingu na míting, zbierať kvalifikačné body a možno aj viac kalkulovať, ako sa sústrediť na samotný výkon. Je to omnoho náročnejšie, stojí to omnoho viac času, úsilia i peňazí. Navyše, roky mi pribúdajú a telo už nie je ako kedysi. Na to, aby som sa udržal v špičkovej forme, sa narobím oveľa viac,“ priznal Volko, ktorý je stálica svetového šprintu. Od roku 2015 vždy štartoval na nejakom vrcholnom podujatí, mládežníckom či „dospeláckom“.
Zaujímavosť: z 24 semifinalistov londýnskej dvojstovky sa na MS v Budapešti predstaví len osem. Okrem Volka ešte Ramil Gulijev z Turecka (1.), Japonci Abdul Hakim Sani Brown (10. v semifinále na MS 2017) a Šota Iizuka (16.), Tortu z Talianska (17.), Juhoafričan Simbine (18.), Dwyer z Jamajky (20.) a Brit Hughes (24.). Okrem Simbineho, ktorý beží len 100 m, štartujú všetci aj teraz na 200 m, Hughes aj na stovke.
Dvadsaťšesťročný zverenec Nade Bendovej a Róberta Kresťanka na rozdiel od Londýna neabsolvuje kvalifikáciu na 100 m. Z 80 prihlásených šprintérov 48 – medzi nimi aj Volka – nasadili priamo do rozbehov v sobotu o 19.43 h. Ostatní budú bojovať o osem voľných miest, keďže v rozbehoch by malo štartovať 56 šprintérov.
„Neprekážalo by mi, keby som musel ísť aj ja do kvalifikácie, ale vzhľadom na dve veci je fajn, že sa jej tentoraz vyhnem. V Budapešti vládnu veľké horúčavy a kvalifikácia je takmer na pravé poludnie. Navyše, pauza medzi ňou a rozbehmi je až sedem hodín, čo je priveľa. Ideálna by bola trojhodinová. Preto som rád, že ma nasadili až do večerných rozbehov.“
Volko už viackrát deklaroval svoj budapeštiansky cieľ – pokúsiť sa v oboch šprintoch bežať viac ako jedenkrát. Čiže – postúpiť do semifinále.
„Očakávať odo mňa viac ako dva behy na 100 či na 200 metrov je asi nereálne. Potešilo by ma, ak by som na dvojstovke splnil limit 20,45 na ME 2024 v Ríme – pri troche šťastia aj na stovke (10,16) – a nazbieral čo najviac bodov do kvalifikačných renkingov na ME či OH,“ prezradil trojnásobný slovenský Atlét roka. „Sú to síce náročné méty, ale verím, že sú v mojich aktuálnych možnostiach. Čo sa týka umiestenia – ak pobežím v semifinále, bude to pre mňa úspech.“
A aké výkony budú potrebné na postup z rozbehov? „Tipujem 10,20 a 20,50,“ odhadoval Volko.
Šprintér Našej atletiky Bratislava súťažil naposledy 4. augusta vo finále na 200 m na Svetovej univerziáde v čínskom Čcheng-tu, kde skončil štvrtý. Návrat i spätnú adaptáciu na stredoeurópske podmienky zvládol rýchlo: „Nemal som žiadny problém. Spával som normálne…“
Najrýchlejší Slovák využil dni po návrate z univerziády na dolaďovanie formy a „vypilovanie“ rôznych detailov. Iné už človek v takomto období pred vrcholom roka veľmi nenatrénuje.
„Od Svetovej univerziády sme sa s trénermi snažili moju formu ešte vylepšiť, aby bola v Budapešti čo najlepšia. Príprava, myslím si, dopadla dobre, neskomplikovali mi ju žiadne zdravotné problémy. Teším sa z toho, takisto aj zo štartu na svetovom šampionáte.“
JÁN VOLKO NA MS 2017 V LONDÝNE
►100 METROV – rozbehy: 28. miesto 10,25 (6. v II. rozbehu), kvalifikácia: 1. miesto 10,15 – rekord SR/postúpil do rozbehov (1. v III. behu)
►200 METROV – semifinále: 15. miesto 20,61 (6. v II. semifinále, 3. v III. rozbehu 20,52/postúpil do semifinále)
VOLKO O LYLESOVÝCH ODVÁŽNYCH VYJADRENIACH
Majster sveta na 200 m z rokov 2019 a 2022 Noah Lyles na sociálnych sieťach napísal, že na MS by chcel stovku zabehnúť za 9,65 a dvojstovku za 19,10, čo je o 9 stotín lepší čas ako Boltov svetový rekord. „Nechcem Lylesa urážať, ale ja mám v porovnaní s ním asi viac rozumu ako sebavedomia: moje vyjadrenia vychádzajú z reality, z aktuálnej formy,“ reagoval na Američanovo vyjadrenie Ján Volko. “Ak mu takéto smelé vyhlásenia pomôžu, a ak má naozaj pocit, že na také časy má, je to preňho len dobré. Myslím si, že si vytýčil príliš smelé méty, napríklad na stovke sa mi zdá odvážne hovoriť o čase 9,65, keď prvých 20 – 30 metrov nemal v sezóne dobrých. Mňa však Lylesove výkony neovplyvňujú, nech si pokojne beží 9,65 i 19,10, ak ja pobežím svoje maximum…“
GABRIEL BOGDÁNYI
Text k foto:
V semifinále na 200 m na MS 2017 bežal Ján Volko spoločne s majstrom sveta 2011 na 100 m Jamajčanom Blakom, po londýnskom rozbehu na 100 m, posledné metre rekordnej stovky v kvalifikácia na MS 2017, spoločné foto s trénerkou Naďou Bendovou pred šiestimi rokmi v Londýne.
FOTO PAVOL UHRIN