Mládežnícke halové M-SR: Na juniorskom šampionáte rekordérka na 60 m prek. Slezáková, návrat Farajpour či Dávidov test, medzi staršími žiakmi favoritmi Volek či Viviána Popovičová

Domáca halová sezóna počas nadchádzajúceho víkendu ponúkne ďalšie mládežnícke vrcholy. V sobotu sú v hale Elán na programe majstrovstvá Slovenska juniorov a junioriek, v nedeľu preberú štafetu starší žiaci a žiačky.

Na juniorskom šampionáte sa predstaví jediná tohtoročná rekordérka v tejto vekovej kategórii Rebecca Slezáková. Výkon sedemnásťročnej Malačanky na 60 m prek. na halovom šampionáte dospelých tak trochu zanikol v eufórii z nového slovenského rekordu a limitu na halové ME v Istanbule 8,03 v podaní Viktórie Forster. Zverenka trénera Petra Filipa finišovala na štvrtom mieste presne pol sekundy za natešenou víťazkou. Časom 8,53 o 4 stotiny ním zlepšila dovtedajšie slovenské maximum Lucie Mokrášovej zo 17. 2. 2013 v Bratislave. Samozrejme, bol by som rád, keby svoje maximum ešte vylepšila. Záleží na tom, ži sa dokážu potiahnuť s Miškou Molnárovou, pretože pri svojom rekorde vyťažila z rýchleho behu. Pripravená je zjavne dobre,“ myslí si šéftréner mládeže Tomáš Benko.

Slezáková je obhajkyňa vlaňajších prvenstiev na 60 m prek. aj 200 m, do svojho programu zaradila aj 400 m. Favoritkou hladkej šesťdesiatky bude takisto minuloročná šampiónka Delia Farajpour. Šprintérka Atletiky Nové Mesto nad Váhom na januárovom mítingu Elán iba o 2 stotiny zaostala za národným juniorským rekordom 7,46, ktorý od 9. 2. 1985 drží Nadežda Bónová. Na 3. kole Jumperie 10. februára sa však zranila a odvtedy sa na pretekoch neukázala.

Uvidíme, ako na tom Delia bude a kto z tria Farajpour, Gymerská, Ufnárová vyjde zo súboja na šesťdesiatke víťazne,“ ukázal na ďalší z možných vrcholov šampionátu Tomáš Benko. Farajpour je okrem 60 m je prihlásená aj na 200 m, rovnako ako dorastenecká rekordérka na 400 m Lenka Gymerská, ktorá totožné disciplíny zvolila aj na minulotýždňovom šampionáte dorastu a obe vyhrala.

Dva tituly bude obhajovať tiež Viktória Rusnáková, ale seniorský šampionát ukázal, že to 18-ročná skokanka AK Slávia TU Košice nebude mať ľahké. V diaľke ju zdolala Trenčianka Tamara Balajová (598/587), ktorá si na juniorských majstrovstvách prvý raz súťažne vyskúša aj trojskok.

Jediné individuálne tituly juniorov medzi dospelými získali na slovenskom šampionáte žrdkári. Anna Šimková (Akademik TU Košice) a Alan Černý (ŠK ŠOG Nitra) sú jasnými favoritmi aj medzi „rovesníkmi“.

Napínavý súboj sľubuje obsadenie najkratšieho šprintu juniorov. Filip Federič (Naša atletika Bratislava) na šampionáte dospelých utvoril vo finále za Jánom Volkom a Matejom Baluchom osobný rekord 7,87. Michal Bačík (ŠK Juventa Žilina) si zabehol týždeň pred tým iba o dve stotiny horšie maximum a v diaľke sa tento rok zlepšil už na 724 cm. Favoritom budú sekundovať čerstvý dorastenecký šampión Martin Varhaník (AK Slávia Trenčín o. z.) či nový držiteľ slovenského rekordu starších žiakov 7,17 Teodor Volek (AK AC Malacky).

Aj na 60 m prek. chlapcov sa bude na čo pozerať. Týždeň po prekonaní vlastného dorasteneckého rekordu na súčasných 7,83 si Peter Dávid odkrúti súťažnú premiéru na juniorských prekážkach (99,1 cm). „Peťo je už druhý rok dorastenec a postupne si musí zvykať na juniorskú výšku prekážok. Zatiaľ sme ich behali iba na jednom tréningu. Preteky sú však najlepší tréning,“ komentoval Dávidov tréner v ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica Michal Škvarka. Osobne sa teším na to, ako sa pobije s Adamom Ilgom,“ uviedol Tomáš Benko.

Jednoznačného favorita má mužská výška, nádejný Róbert Ruffíni ml. (AK Slávia UK Bratislava) sa v januári zlepšil na 210 cm, čo tento rok stačilo na slovenský halový titul, ale na šampionáte dospelých skočil 205 cm a bral bronz. „Som zvedavý, ako sa popasuje s povrchom v hale Elán,“ podotkol Tomáš Benko.

Súťaže juniorských halových M-SR 2023 sa rozbehnú o 10.25 h.

Po dorasteneckom striebre podčiarknutom spomenutým národným rekordom starších žiakov 7,17 sa Teodor Volek napokon nepokúsi o zisk titulu na šampionáte „svojej“ vekovej kategórie v disciplíne, v ktorej mal byť hlavný favorit. Zverenec Petra Filipa bude mať aj bez hladkej šesťdesiatky nabitý program, pobeží 60 m prek. a 150 a 300 m.

Medzi dorastenkami sa pred týždňom nestratila ani Alexandra Segéňová (Naša atletika Bratislava), bola tretia na 60 aj 200 m. Na majstrovstvách staršieho žiactva sa takisto predstaví na najkratších šprintoch 60 a 150 m.

Pred rokom sa o jeden z vrcholov šampionátu postarala Viviána Popovičová (AK Slávia TU Košice). Sólobehom utvorila nový halový rekord staršieho žiactva na 2000 m 6:44,19 min. Už dvojnásobná krosová šampiónka (mladších a starších žiačok) nebude chýbať ani tento rok a navyše si už v sobotu zmeria sily s juniorkami na 3000 m.

Starší žiaci a staršie žiačky zvedú prvé súboje o halové tituly o 10.25 h.

(JM)

Na snímkach postupne Rebecca Slezáková, Filip Federič a Viviána Popovičová.

FOTO JÁN LUKY, PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk