Minister školstva prijal vedenie SAZ, v mnohých aktuálnych témach našli zhodu

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling a jeho štátny tajomník zodpovedný za oblasť športu Ivan Husár sa v Bratislave stretli na pracovnom rokovaní s vedením Slovenského atletického zväzu (SAZ). Olympijský šport číslo jeden zastupovali prezident Peter Korčok, viceprezident Ladislav Asványi, generálny sekretár Vladimír Gubrický a šéftréner Martin Pupiš. Na rokovaní sa zúčastnil aj Dušan Šaradín, člen tímu strany SaS, ktorý pripravil jej program v oblasti športu. O stretnutie s ministrom požiadalo vedenie SAZ.

„Nešli sme nič pýtať, chceli sme ministrovi predstaviť naše postoje v súčasnej situácii výrazne ovplyvnenej koronavírusom, ako tento stav ovplyvňuje fungovanie športových zväzov, ponúkli sme náš pohľad na financovanie športu na Slovensku i k pripravovaným zmenám v zákone o športe,“ načrtol program stretnutia šéf SAZ a súčasne aj viceprezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Peter Korčok. „Vieme, že momentálne šport nie je zďaleka priorita číslo jeden, po návrate do normálu by mal jeho význam stúpať a šport, ktorý je okrem iného aj výborná prevencia pred rôznymi ochoreniami vrátane COVID-19, by mal naberať na dôležitosti. Diskutovali sme aj o témach, ktoré momentálne zaujímajú športovcov asi najviac – o postupnom uvoľňovaní prísnych opatrení a hľadali sme čo najlepší spôsob, ako by sa mohol slovenský šport fungovať v bežných koľajach.“

Šéftréner SAZ Martin Pupiš otvoril na stretnutí aj otázku fungovania stredných športových škôl. „V tejto téme sme našli úplnú zhodu – tieto školy by mali byť nielen elitné čo sa týka športovej prípravy, ale zároveň by to mali byť i špičkové vzdelávacie inštitúcie,“ skonštatoval Pupiš.

Na rokovaní vedenia SAZ s ministrom Branislavom Gröhlingom  a štátnym tajomníkom Ivanom Husárom sa debatovalo aj o vzdelávaní trénerov, príprave Európskeho olympijského festivalu/EYOF v Banskej Bystrici v roku 2022 (P. Korčok, výkonný riaditeľ EYOF: „Toto podujatie si vyžaduje samostatne stretnutie) a takisto aj o financovaní športu na Slovensku. „Hovorili sme o problémoch s systémovým nastavením financovania a aj o tom, ako ho ovplyvnia dopady súčasnej koronakrízy,“ doplnil Peter Korčok.

Prezident SAZ odovzdal ministrovi školstva i štátnemu tajomníkovi spoločný list riaditeľov Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach Branislava Koniara a riaditeľa ČSOB Bratislava Marathon Jozefa Pukaloviča, ktorí v ňom deklarovali ochotu prijať viaceré opatrenia v súvislosti s aktuálnou situáciou tak, aby sa vďaka dialógu so všetkými zainteresovanými autoritami našli riešenia umožňujúce zachovať tradíciu oboch maratónskych podujatí v primeranej podobe i v roku 2020. Deväťdesiaty šiesty ročník MMM v Košiciach je plánovaný na 4. október, jubilejný 15. ročník ČSOB Bratislava Marathon preložili z 4. a 5. apríla na 5. a 6. september 2020.

(GB)

Text k foto:

Na snímke (zľava): Vladimír Gubrický, Ladislav Asványi, Peter Korčok, Branislav Gröhling, Martin Pupiš, Ivan Husár a Dušan Šaradín.

FOTO SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk