ME do 23 rokov: Gajanová na 800 m a Ďurkechová v trojskoku do finále, prekážkarka Takácsová do semifinále!

Dvanásty európsky šampionát do 23 rokov v Gävlehov Stadium Parku vo švédskom Gävle sa pre slovenskú výpravu začali úspešne. Osemstovkárka Gabriela Gajanová a trojskokanka Zuzana Ďurkechová postúpili do finále, Simona Takácsová na 100 m prekážok do semifinále.

Gajanovej postup, keďže v tejto vekovej kategórii je líderka tohtoročných európskych tabuliek, sa očakával. Prvý rozbeh na 800 m vyhrala časom 2:06,80, ale až po diskvalifikácii pôvodne prvej Balanovej z Rumunska, ktorá viedla od štartu až do cieľa.

Zverenke Pavla Slouku však preteky takticky veľmi nevyšli, po približne 250 m zakopla, takmer spadla (podvrtla si členok), na méte 600 m ešte bola zavretá medzi súperkami, a na postupovú druhú priečku sa predrala vďaka povestnému výbornému finišu až v cieľovej rovinke. Rumunku na ovále už nepredstihla, tá bola v cieli skôr o štyri stotinky, no obe sa mohli radovať z priameho postupu do finále až do chvíle, kým Balanovú nediskvalifikovali.

Devätnásťročná gymnazistka z Bobrovca, vlani štvrtá na juniorských MS v Tampere, dosiahla v rozbehoch celkovo piaty najlepší čas, rýchlejšie ako ona boli prvé štyri zo záverečného tretieho rozbehu – Britka Reekieová (2:04,74), Powerová z Írska (2:05,36), Talianka Bellóová (2:05,98) a Fehlerová zo Švajčiarska.

„Mala som počas behu problémy, po približne tristo metroch som zakopla o Írku, preto som potom radšej nešla blízko k súperkám, aby sa mi to nestalo znova. Spoľahla som sa na finiš, vyšlo to, som vo finále a som šťastná,“ vravela Gabika Gajanová po víťaznom rozbehu. „Čas neriešim, nie je vôbec podstatný. Pred štartom som cítila trochu tlak, prvý raz v živote som mala modré číslo líderky tabuliek, nevedela som, ako sa s tým vyrovnať. Kľúčové však je, že som splnila, čo som mala – postúpila som do finále. V ňom sa môže stať čokoľvek, no dúfam, že sa dobre vyspím a nachystám sa na boj o medaily.“

V piatkovom 12-člennom finále trojskokaniek o 18.50 h si zaskáče Zuzana Ďurkechová, ktorá v kvalifikácii obsadila 10. miesto vďaka osobnému rekordu 12,98 m. Doterajšie maximum si zverenka Michala Pogánya zlepšila o jeden centimetrík. Dvadsaťjedenročná študentka VUT v Brne dosiahla najprv 12,54 m, no jej druhý skok 12,98 m už znamenal postupovú istotu. “Rada by som si zlepšila osobný rekord a postúpila do finále medzi dvanástku najlepších,” želala si odchovankyňa považskobystrickej atletiky pred šampionátom. Túžba sa jej splnila na sto percent.

“Som šťastná, že som si zlepšila osobný rekord a postúpila som, zajtra vo finále zabojujem tak, aby to bolo ešte lepšie,” vravela Ďurkechová. “Po druhom pokuse som tušila, že to bude okolo trinástky, žiaľ, znova nepadla. Azda príde vo finále…”

Apropo, pred dvoma rokmi v Bydgoszczi si Ďurekechová v kvalifikácii na ME do 23 rokov zlepšila tiež osobný rekord – na 12,87 m – no vtedy to na postup do finále nestačilo.

Simona Takácsová v Gävle príjemne prekvapila postupom do semifinále behu na 100 m prekážok do semifinále. V II. rozbehu síce skončila šiesta (priamo postupovali prvé štyri), no výkon 14,31 sekundy v protivetre 1,1 m/s jej napokon stačil na postup medzi 24 najlepších s časom. Semifinále je na programe v piatok o 16.00 h. Zverenke trénerov Martina Illéša a Jaroslava Broďániho patrila pred záverečným piatym rozbehom posledná (štvrtá) postupová pozícia s časom, na ktorej ostala, keďže piata v V. rozbehu Fínka Hyvärinenová dosiahla „len“ 14,58 sekundy.

„Chcela som zabehnúť znova čas pod 14 sekúnd, preto nie som spokojná. Síce nám zafúkal protivietor, no aj v ňom sa to, myslím si, dalo dosiahnuť. Nevyšiel mi nábeh na prvú prekážku. Potom som síce chytila rytmus, ale už bolo neskoro,“ vravela skormútená Simona Takácsová vo chvíli, keď ešte netušila, že napokon predsa len postúpila do semifinále.

Nitrianska prekážkarka však musí výrazne zlepšiť svoj štart, keďže jej reakcia na výstrel bola v rozbehu 0,546 sekundy, pričom už hodnota nad 0,200 sa považuje za podpriemernú.

GABRIEL BOGDÁNYI

FAKTY Z GÄVLE

ŽENY

800 m – rozbehy (21 účastníčok), I.: 1. Gabriela Gajanová (SR) 2:06,80 – postup do finále

100 m prek. – rozbehy (34 účastníčok), II. (-1,1 m/s): 6. Simona Takácsová 14,31 – postup do semifinále

trojskok – kvalifikácia (23 účastníčok): 10.  Zuzana Ďurkechová (SR) 12,98 (osobný rekord) – postup do finále

Texty k foto:

Gabika Gajanová urobila v Gävle prvý dôležitý krok, vyhrala rozbeh a postúpila do finále.

FOTO SAZ

V druhom štarte na ME do 23 rokov Zuzana Ďurkechová postúpila do finále.

FOTO PAVOL UHRIN

Simona Takácsová sa do semifinále na 100 m prekážok kvalifikovala ako posledná.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk