Úradník spokojný s tréningovým kempom v Austrálii, nikdy toľko veľa a tak rýchlo nenachodil

Šesť týždňov na druhom konci sveta ubehlo ako voda. Chodec Miroslav Úradník sa počas nich na medzinárodnom tréningovom kempe spojenom s výskumným projektom Supernova 4 v réžii Austrálskeho inštitútu športu (AIS) kadečomu podučil. Ba čo viac, vezie si domov aj tri osobné rekordy. Dva na 10 000 m na ovále si utvoril v Canberre – najprv 42:21,37 min, potom 40:43,73 – a jeden na 20 km (1:23:46) minulú nedeľu v pretekoch chodeckého seriálu IAAF (IAAF Race Walking Challenge) v Adelaide. V druhej desaťtisícke dokonca získal skalp úradujúceho majstra sveta na 20 km Kolumbijčana Arévala či olympijského víťaza na 50 km z Londýna 2012 Austrálčana Tallenta.

„Tréningový pobyt v Austrálii bol pre mňa rovnako ťažký fyzicky aj psychicky,“ priznáva 22-ročný talentovaný mladík, ktorému účasť v kempe odporučil olympijský šampión v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro 2016 Matej Tóth. „Náročný tréningový program v ťažkých klimatických podmienkach bol doplnený vysokosacharidovou diétou s množstvom krvných a funkčných  testov, čo má niekedy vyčerpalo viac ako samotný tréning.“

Okrem  breznianskeho rodáka, účastníka pretekov na 20 km na vlaňajších ME v Berlíne, sa v canberrskom kempe pripravovalo v projekte Supernova 4 až 21 chodcov z celého sveta plus domáci Austrálčania. Experti skúmali, ako vplýva rozdielne stravovanie na športovú výkonnosť.

„Musím skonštatovať, že  model zimnej prípravy v austrálskom teple sa mi vydaril. Nikdy predtým som neodrobil také veľké objemy kilometrov, keď som atakoval métu vyše 160 nachodených kilometrov v predposlednom týždni. Tréningy vo veľkej skupine som zvládal omnoho ľahšie, ako keby som sa mal pripravovať sám. Posúvalo ma to ďalej,“ vraví štvrtý zo súťaže juniorov na Európskom pohári 2015 v Murcii Miroslav Úradník a zároveň priznáva: „Som však už rád, že sa kemp končí. Veľmi sa teším na návrat na Slovensko. Zažil som najdlhšie odlúčenie od rodiny a priateľky. Náročná príprava tých šesť týždňov ešte znásobila.“

V podobnom austrálskom kempe trénoval v minulosti aj chodecký šampión Matej Tóth. V roku 2011 sa v ňom zo Slovákov ocitol sám, o rok neskôr s ním leteli k protinožcom aj dvaja vtedajší reprezentační kolegovia Anton Kučmín a Miloš Bátovský.

„Mirov tréningový pobyt v Austrálii hodnotím pozitívne, podarilo sa mu odmakať rekordné objemy aj intenzitu. V príprave výrazne pritvrdil, absolvoval množstvo testovaní, z plného tréningu si zlepšil osobné maximá na 10 aj 20 km, no hlavne získal nové cenné skúsenosti z prípravy svetových chodcov, ktoré, verím, zúročí v ďalšej kariére,“ dúfa Úradníkov súčasný kouč v banskobystrickej Dukle Matej Spišiak.

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Miroslav Úradník (vľavo s číslom 46) v nedeľných pretekoch na 20 km v Adelaide.

FOTO ARCHÍV (mu) 

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk