A ty si kto? – vyzvedali slovenské bežecké legendy na sobotnom stretnutí po rokoch

V sobotu sa v Malom Lapáši vo veľkom spomínalo – na roky päťdesiate, šesťdesiate, sedemdesiate i osemdesiate, na bežecké súboje v lige, na šampionátoch či na obyčajných cezpoľákoch. Na stretnutí, ktoré „spískalo“ kvarteto Ján Tóth, Ladislav Asványi, Ivan Demský, Štefan Mereš, sa zišlo 49 bývalých popredných slovenských bežcov na tratiach od 800 metrov vyššie. „Vstupenkou bol vek 60 rokov a viac,“ vraví s úsmevom Ján Tóth, z ranča Nový dvor, u ktorého sa milé stretnutie uskutočnilo.

Nápad zísť sa, a pospomínať na roky, keď oni udávali na Slovensku trend na stredných a dlhých tratiach, sa zrodil vlani v novembri počas slovenského krosového šampionátu v Šamoríne, ktorý bol kvalifikáciou na decembrové ME. „Debatovali sme – Laco Asványi, Ivo Demský, Pišta Mereš a ja. Preberali sme všeličo a zrazu zaznelo: chlapi, už sme sa roky nevideli, čo tak usporiadať stretnutie niekdajších popredných bežcov? Myšlienka ma zaujala, a keďže mám podmienky na to, aby som takéto stretnutie usporiadal, chopil som sa jej. A – bolo to. Najťažšie na celej veci bolo pozháňať kontakty na ľudí, no činili sa viacerí, takže z pozvanej stovky prišla napokon polovica, čo je – myslím si – veľmi pekný počet. Záujem ma milo prekvapil,“ nadchýna sa Ján Tóth.

Na ranč do Lapáša prišli napríklad ešte stále aj po dlhých rokoch slovenskí rekordéri na 1500 m Ivan Kováč, na 3000 m prekážok Milan Slovák, dvojnásobný víťaz Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach František Višnický (1983, 1986) či piaty z OH 1968, vicemajster Európy 1969 a halový majster Európy 1972 na 800 m legendárny míliar Jozef Plachý.

„Sledovať, ako sa páni v najlepších rokoch vítajú a opäť zoznamujú, keďže mnohí sa po skončení kariéry azda už nikdy nestretli, bolo naozaj úžasné. Ty si kto? – znela v úvode najčastejšia otázka. Keby ste však videli tú radosť v očiach… Teším sa, že sme toľkým ľuďom urobili radosť,“ pripomína Ján Tóth a pridáva perličku: „Približne po dvoch hodinách predstavovania sa a debát sa Fero Višnický zrazu opýtal: chlapi, a neviete, čo je so Stanom Štítom? Vzápätí sme sa všetci, čo sme sa bavili v tomto hlúčiku, rozosmiali. Bývalý výborný stípliar totiž sedel hneď vedľa Fera…“

Sobotným stretnutím v Malom Lapáši – každý účastník dostal aj špeciálny pamätný list – sa založila nová tradícia. Naše bývalé strednotratiarske a vytrvalecké hviezdy sa dohodli, že si ho zopakujú každé dva roky. „Ani sa chalanom nečudujem, že sa im to zapáčilo. Stretávka po rokoch nemala chybu,“ prízvukuje hlavný organizátor, ktorému pri zabezpečovaní akcie pomohol i viceprezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) Ladislav Asványi.

Stretnutie slovenských bežcov na stredné a dlhé trate 60+ môže byť zaujímavá inšpirácia aj pre ostatných – šprintérov, prekážkarov, skokanov, vrhačov či chodcov. Kráľovná športov, atletika, je krásna. Kto vojde do jej kráľovstva, získa zážitky i priateľstvá. Na celý život.

GABRIEL BOGDÁNYI

ÚČASTNÍCI STRETNUTIA POPREDNÝCH SLOVENSKÝCH BEŽCOV MINULÝCH ROKOV 60+

Jozef Kozár, Marián Benč, Štefan Mereš, Vladimír Duda, Stanislav Štít, Ján Tóth, Karol Petöcz, Anton Javorka, Zdeněk Zalubil, Jozef Eichenbaum,  Jozef Noskovič, Imrich Rák, Ivan Demský, Miroslav Okál, Jiří Káňa, Milan Richtárik, Dušan Valent, Jozef Plachý, Jozef Munka, Štefan Polák, Róbert Molnár, Jozef Szabó, Jaroslav Stacho, Miroslav Hrobák, Mikuláš Dráb, Ján Marcin, Peter Buc, Justín Illéš, Ladislav Illéš, Ladislav Trnovec, Jozef Malík, Ľuboš Kováč, Peter Urbanovič, Vladimír Halabuk, Rudolf Roučka, Ivan Kováč, Kazimír Hunčík, František Višnický, Milan Slovák, Pavel Slouka, Gabriel Valiska, Milan Timko, Miroslav Šišovský, Jozef Samborský, Miroslav Bečka, Juraj Kiesel, Karol Švec, František Kuzma, Miroslav Kuzma.

Texty k foto:

Účastníci stretnutia popredných slovenských bežcov bežcov na stredné a dlhé trate na ranči v Malom Lapáši.

Pamätný účastnícky list.

Hlavný organizátor Ján Tóth (vľavo) s Jozefom Plachým a Jurajom Kieselom, bývalým stípliarom a exgenerálnym riaditeľom Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) .

FOTO MILOŠ GAŠAJ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk