Marcel Lomnický: Fajdek priznal, že ak by som ho posledným pokusom prekonal, už by sa asi nezmobilizoval

Minulý pondelok večer vítal prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok šiesteho najrýchlejšieho muža sveta z halového šampionátu v Birminghame Jána Volka, presne o týždeň zasa viceprezident zväzu Ladislav Asványi strieborného kladivára z Európskeho pohára vrhačov v Leirii Marcela Lomnického. Slovenská atletika hneď skraja roka dáva o sebe vedieť aj vo svete.

Tridsaťročný odchovanec nitrianskej atletiky získal doposiaľ najcennejšiu slovenskú medailu na tomto podujatí. Prekonal bronzy kladivára Miloslava Konopku a oštepára Mariána Bokora z chorvátskej Puly 2002.

Lomnického medaila je o to cennejšia, že v Leirii štartovalo v mužskej kategórii až 25 kladivárov, z nich až šesť hádzalo vlani na MS v Londýne vo finále. Zdolal ho iba jediný – Poliak Pawel Fajdek, trojnásobný svetový šampión a jasná svetová jednotka.

Marcel po návrate z Portugalska priznal, že si trúfal aj naňho. Pred piatou sériou totiž viedol, no v nej sa Poliak zlepšil na 76,13 m a o 16 cm sa dostal pred svojho slovenského sparingpartnera.

„Keď po mojom štvrtom pokuse Pawel videl, že som ho prehodil, žartovali sme, že dnes vyhrám ja. V piatej sérii ma o kúštik predbehol, no ja som sa nevzdával. Cítil som sa na oveľa lepší výkon ako 75,97, do šiesteho pokusu som preto išiel naplno. Nevyšlo to, no Pawlov skalp som mal na dosah. Po pretekoch sa priznal, že ak by som sa v poslednom hode dostal pred neho, on by sa už asi nezmobilizoval natoľko, aby ma prekonal,“ vysvetľoval Marcel Lomnický.

Fajdek napokon vyhral výkonom 77,30 m, dosiahol ho v úplne poslednom pokuse v celej súťaži, keď už bolo jasné, že prvenstvo mu nik neuchmatne.

Kladivára banskobystrickej Dukly okrem striebra, čo je jeho prvá „veľká“ medaila po bezmála piatich rokoch, potešilo, že aj v náročných podmienkach hodil ďaleko: „Druhé miesto je pekné, výkon tiež, no vietor, chlad a najmä silný dážď mi z neho čosi ukrojili. Keby som mal formu na 76 metrov, v náročných podmienkach by som hodil 73. Lenže dosiahol som takmer 76 metrov, čo jasne naznačuje, kde sa asi výkonnostne nachádzam.“

Lomnický i Fajdek, ktorí sa od jesene 2016 pripravujú spoločne pod taktovkou Jolanty Kumorowej, prišli do Leirie zo sústredenia na juhu Portugalska v Monte Gorde. „Hádzali sme obaja z plného tréningu, bez vylaďovania formy,“ upozornil Marcel Lomnický, ktorý v zimnom Európskom pohári vrhačov štartoval prvý raz v kariére.

V EP chceli s Fajdekom hádzať obaja už vlani, no z logistických dôvodov štart v Las Palmase na Kanárskych ostrovoch napokon vypustili. „Teraz bol pre nás štart v zimnom Európskom pohári priorita, chceli sme sa ukázať v dobrom svetle,“ vravel Marcel Lomnický.

Obom sa to podarilo. A pre Lomnického, ktorému predošlá sezóna nevyšla podľa predstáv, je druhá priečka v silnej konkurencii povzbudenie pred augustovými ME v Berlíne, kde bude nielenže obhajovať 5. miesto spred dvoch rokov z Amsterdamu, no istotne sa pokúsi zabojovať aj o cenný kov.

Marcela Lomnického, piateho z riodejaneirskej olympiády, čakajú v príprave na leto ešte dve náročné sústredenia. Od budúceho pondelka pobudne mesiac na Floride neďaleko Tampy a v rámci neho absolvuje 6. apríla v Miami ďalšie preteky. Od konca apríla bude potom ladiť ešte formu v poľskej Spale. „Európsku časť súťažnej sezóny začnem až koncom mája. Nevidím dôvod ponáhľať sa, veď kontinentálny šampionát v Berlíne je až v auguste,“ podotkol.

GABRIEL BOGDÁNYI

LEIRIA OČAMI ŠÉFTRÉNERA SAZ MARTINA PUPIŠA

„Splnili sme to, čo sme si predsavzali. Marcel bojoval o medailu a získal ju, no máme aj ďalšie miesto v prvej osmičke zásluhou Maximiliána Slezáka v súťaži oštepárov do 23 rokov. Celá šestica podala štandardné výkony, nik ´nevybuchol´. Škoda len, že ďalší oštepár Patrik Žeňúch nepredviedol to, čo v rozcvičke – mohol pokojne skončiť v prvej šestke. Oceňujem vystúpenie ešte len 18-ročného guliara Adriána Barana, ktorý si v kategórii do 23 rokov zlepšil osobný rekord sedemkilovou mužskou guľou. Teším sa z toho, že okrem Maťa Tótha a Jána Volka máme aj ďalšieho výborného atléta Marcela Lomnického, ktorý môže byť tiež veľký vzor pre našu atletickú mlaď. Pevne dúfam, že medaila z majstrovstiev Európy v Berlíne tentoraz nebude stačiť na triumf v ankete Atlét roka 2018.“

SLOVÁCI NA ZIMNOM EP VO VRHOCH V LEIRII

MUŽI

kladivo (24 štartujúcich): 2. Marcel Lomnický 75,97

oštep (22 štartujúcich): 14. Patrik Žeňúch 72,01

MUŽI DO 23 ROKOV

guľa (15 štartujúcich): 13. Adrián Baran 16,42 – osobný rekord

disk (19 štartujúcich): 16. Nikolas Broš 50,50

oštep (18 štartujúcich): 8. Maximilián Slezák 68,91

ŽENY DO 23 ROKOV

guľa (12 štartujúcich): 10. Patrícia Slošárová 14,21

Texty k foto:

Takto zapózoval fotografom kladivárMarcel Lomnický so striebrom z Leirie.

FOTO JÁN LUKY

Marcel Lomnický, šéftréner SAZ Martin Pupiš a viceprezident SAZ Ladislav Asványi na stretnutí s médiami po návrate slovenskej výpravy z EP v Leirii.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk