Manželia Škvarkovci predsa len idú na MS: Napustite nám bazén, azda sme už dokázali, že vieme aj plávať!

Vlani jej tesne ušli ME v Berlíne a vyzeralo to tak, že nepôjde ani na svetový šampionát do Dauhy, hoci sa zmestila do kvalifikačnej štyridsiatky. Zápletka s pozvánkou na MS, ktorú jej IAAF najprv odmietla poslať, však mala napokon šťastný koniec. Prekážkarka na 100 m Stanislava Škvarková – do 14. septembra Lajčáková – absolvuje v Dauhe premiéru na vrcholnom svetovom podujatí.

Stanka zmierená s osudom, že nikam nejde, ukončila sezónu. O pár dní si však znova obula tretry a pokračovala v tom, čo so slzami v očiach ukončila, keď ju nepochopiteľne nepozvali na MS – s prípravou na šampionát.

„Neviem, či to, čím sme si prešli, bolo náročné, ale každopádne to bolo veľmi netradičné. Pred svadbou sme mali týždeň voľna s tým, že ak nás vezmú na MS, mám pripravený trojtýždňový tréningový program. Keď sme sa však v pondelok 16. septembra dozvedeli, že do Dauhy definitívne nejdeme, pridali sme si ďalší týždeň voľna v rámci posezónneho prechodného obdobia. No a z neho sme potom museli naskočiť rovno na pretekový ´mód´, čo je naozaj neštandardné,“ približoval nezvyčajnú situáciu Michal Škvarka, v jednej osobe kouč a manžel našej najlepšej prekážkarky.

Stanka Škvarková sa v záverečnej „zrýchlenej“ príprave na dauhaský šampionát sústredila najmä na vycibrenie prekážkarskej techniky. „Keď z toho človek na dva týždne vypadne, chvíľku trvá, kým sa do toho znova vráti,“ podotkol tréner.

Vzhľadom na „patálie“ s pozvánkou na MS manželom Škvarkovcom dobre padlo, že beh na 100 m prekážok je až v samom závere šampionátu – v sobotu 5. októbra rozbehy, v nedeľu 6. októbra semifinále a finále. Získali zopár dní navyše na prípravu.

„Čo sa týka prípravného mikrocyklu, preteky v samom závere MS nám vyhovujú. Na druhej strane sme však smutní, že v čase Stankinej súťaže už v Dauhe nik z ostatných našich atlétov nebude,“ povzdychol si ambiciózny 33-ročný kouč. Gajanová, Hrašnová, Katerinka Czaková, Tóth i Lomnický totiž súťažili v prvej polovici šampionátu a z katarskej metropoly už odcestovali domov.

Slovenská rekordérka do 23 rokov na 60 m prekážok v hale a na 100 m prekážok vonku nemá čo v Dauhe stratiť, čo pre ňu môže byť výhoda. Zo 40 prihlásených prekážkarok z 26 krajín má 37. najlepší tohtoročný čas, takže prípadný postup do 24-členného semifinále by bol – senzácia.

Michal Škvarka: „Áno, na MS ideme s tým, že Stanka nemá čo stratiť. Každé zlepšenie rebríčkového postavenia bude len plus. Dôležité bude i získať čo najviac skúseností, ktoré chceme zúročiť už v budúcoročnej olympijskej sezóne a, dúfam, aj v ďalšej čoraz úspešnejšej kariére.“

Škvarkovci si v roku 2019 vytýčili dve hlavné ciele – splniť limit na marcové halové ME v Glasgowe a kvalifikovať sa na júlovú Svetovú univerziádu v Neapole. Prvý cieľ im nevyšiel, Stanke chýbali dve stotinky, no Európska atletika (EA) ju na zimný kontinentálny šampionát dodatočne pozvala.

„Vedeli sme, že Stanke aj vzhľadom na slabší štart viac sedí prekážkarská stovka. Išli sme však postupne: prvý cieľ bol limit na univerziádu, ďalší čas pod 13,20. Oba splnila už 2. júna. Neapolský cieľ bol dostať sa do finále, čo sa nám, chvalabohu, podarilo. Po univerziáde, keď už bola konečne zdravotne úplne v poriadku, sme obaja vedeli, že minimálne priblížiť sa k osobnému rekordu by pre ňu nemal byť problém. Náš odhad bol správny, 3. augusta zabehla v rakúskom Andorfe 13,08 a vtedy sme prvýkrát v sezóne začali reálne rozmýšľať o účasti na majstrovstvách sveta, prípadne aj o čase pod 13 sekúnd. No človek mieni, počasie mení: v posledných pätnástich štartoch bežala Stanka jedenásťkrát v protivetre, pričom osemkrát v silnejšom ako 1 m/s…“

Napriek tomu sa 23-ročná Stanislava Škvarková po rôznych peripetiách dostala na svoj prvý svetový šampionát. Tréner dúfa, že účasť v Dauhe , kam nebolo vôbec jednoduché kvalifikovať sa, jej pomôže k lepšiemu zabezpečeniu v príprave na olympijskú sezónu 2020.

Michal Škvarka: „Verím, že Stanka na základe tohtoročných výsledkov a výkonov dostane v Dukle plný úväzok, čo by znamenalo viac financií na prípravu. Lebo – neklamme si – je to naozaj o peniazoch. Sústredenia, materiálne vybavenie, strava, regenerácia – to všetko stojí nemálo financií.  Žiaľ, u nás to funguje systémom: naučte sa plávať, potom vám napustíme bazén. Azda sme už tohtoročnými výsledkami dokázali, že plávať vieme…“

CHRONOLÓGIA ŠKVARKOVEJ (LAJČÁKOVEJ) CESTY NA MS

3. AUGUSTA: V Andorfe vyhrala 100 m prekážok za 13,08 a v renkingu sa dostala do TOP 40, udržala sa v ňom až do konca kvalifikačného procesu, čo mala byť istota miestenky na MS Dauhe.

13. SEPTEMBRA: Šéf súťažného oddelenia IAAF Luis Saladie oznámil SAZ-u, že sa rozhodli pozvať len 4 prekážkarky bez limitu, poslednú s časom 13,07 a ďalšie už nepozvú, pričom pozývací proces sa uzatváral až o polnoci 16. septembra.

14. SEPTEMBRA: Stanka sa vydala za svojho trénera Michala Škvarku, takže už nie je slečna Lajčáková, ale pani Škvarková.

16. SEPTEMBRA: Luis Saladie na ďalšiu žiadosť SAZ, či predsa len nedôjde k prehodnoteniu situácie okolo Škvarkovej (Lajčákovej), o 22.29 h odpísal: „Pozývací proces je skončený, ďalšie pretekárky už nebudeme pozývať.“

19. SEPTEMBRA: IAAF zverejnila záverečné predbežné prihlášky, no Škvarkovej (Lajčákovej) meno v nich chýbalo. Prekážkarok na 100 m bolo napokon len 38, hoci IAAF si stanovila, že kvóta pre MS je 40.

20. SEPTEMBRA: IAAF dodatočne pozvala na MS do Dauhy Škvarkovú (Lajčákovú) spolu s ďalšími 130 atlétmi…

27. SEPTEMBRA: Stanka naisto môže ísť na MS! Má v rukách nový pas na meno Škvarková, keďže starý (aj občiansky preukaz) po „definitívnom“ odmietnutí pozvania zo strany IAAF (16. 9.) odovzdala na polícii a požiadala o vydanie nových dokladov.

Pripravil GABRIEL BOGDÁNYI

FOTO PAVOL UHRIN a DANIEL FAIX

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk