Halový míting Detskej atletiky zaujal, organizátori už uvažujú o ďalších podobných pretekoch pre najmenších adeptov kráľovnej športov

Atletická hala Elán v Bratislave praskala v nedeľu predpoludním vo švíkoch! Na premiérový „Halový míting Detskej atletiky“ určený primárne pre jednotlivcov sa prihlásilo vyše 500 detí z 37 klubov a krúžkov Detskej atletiky z rozličných kútov Slovenska od Skalice až po Košice, mnohé sprevádzané okrem trénerov aj rodičmi, či dokonca starými rodičmi.

Po slávnostnom otvorení viceprezidentom SAZ Ladislavom Asványim sa naplno rozbehli súťaže v štyroch disciplínach – v behu na 60 m s obrátkou, v behu na 60 m prekážok, v skoku do diaľky z miesta a v hode medicinbalom súperili najmenší adepti atletiky vo veku päť až jedenásť rokov.

Pre atletický drobizg bolo veľkou udalosťou aj stretnutie a spoločné fotografovanie sa s halovým exmajstrom Európy v šprinte na 60 m a najrýchlejším Slovákom v histórii Jánom Volkom, či nádejnou štvorstovkárkou, striebornou medailistkou z Európskeho olympijského festivalu mládeže 2022 v Banskej Bystrici Lenkou Gymerskou. „Pekné podujatie, radi sme prijali pozvanie,“ zhodli sa Janko a Lenka. „Nie je nič krajšie, ako vidieť rozradostené športujúce deti.“

Sedemnásť detičiek priviedla do Elánu z Trenčína spolu s kolegyňou trénerka Simona Blanárová. „Mne tímové preteky neprekážajú, ale som rada, že sa prvý raz v histórii Detskej atletiky uskutočnili aj preteky pre jednotlivcov. Trochu som mala obavy, či bude také obrovské  množstvo detí zvládnuteľné, ale organizátori sa svojej úlohy zhostili dobre.“

Trenčania – očakávajúc nával v Eláne – si pred pretekmi vytvorili vlastný logistický plán a takisto deťom trpezlivo vysvetľovali, čo, kde a kedy majú robiť. „Program nemeškal, všetko išlo hladko, preteky mali spád. Deťom sa to veľmi páčilo, výborne sa bavili. Decká všetko rýchlo pochopili, takže vidíme, že aj podujatie takéhoto veľkého rozsahu, keď sa presne určia pravidlá, sa dá pomerne hravo zvládnuť,“ podotkla Simona Blanárová.

Malú Lucku z Trenčína, ktorá síce Viktóriu Forster nepozná, najviac zaujal beh cez prekážky. „Na takýchto pretekoch som prvý raz, veľmi sa mi tu páči,“ zhodnotila Lucka svoj prvý „výlet“ do haly Elán.

Do Elánu dorazila aj sedemnástka detí z Nových Zámkov pod vedením predsedu AC a trénera Štefana Straňovského, ktorému s drobizgom pomáhal syn. „Deti sa do Bratislavy veľmi tešili. Je vynikajúce, že dostali takúto možnosť zašportovať si v Eláne. Všetko klape na jednotku,“ pochvaľoval si šéf novozámockej atletiky podujatie, ktoré zorganizoval Slovenský atletický zväz v spolupráci s celoslovenskými  koordinátormi Detskej atletiky Jaroslavom DobrovodskýmRadovanom Tomečkom.

Štefan Straňovský sa pochvalne vyjadril aj o celom projekte Detská atletika. V Nových Zámkoch je oň nesmierny záujem a je veľmi obľúbený. „Už máme vytvorené štyri krúžky. Jeden v materskej škole na Széchényiho ulici, ďalšie dva na základných školách Mostná a Hradná a jeden priamo v rámci nášho klubu AC Nové Zámky. Detská atletika nám odhalila viacero talentov, ktoré neskôr dosiahli úspechy aj na celoslovenskej úrovni. Vzišiel z nej napríklad Oliver Svorad, vlani halový majster republiky na 60 metrov prekážok staršieho žiactva, ktorého vediem spolu s Andreou Jakubcovou.“

Predseda AC Nové Zámky vraví, že Detská atletika je výborná vec na získanie všeobecnej pohybovej zdatnosti. Súčasne si uvedomuje, že nie všetky deti ostanú v atletike. „Približne polovica odchádza a v staršom veku sa už venuje iným športom. V atletike ostáva odhadom 40 až 50 percent detí,“ skonštatoval Štefan Straňovský.

Halový míting Detskej atletiky v Bratislave pôvodne nefiguroval v termínovej listine. „Celé sme to dali dokopy za dva týždne. Bolo to tak trochu narýchlo, lebo tento termín v hale Elán nebol pôvodne voľný,“ objasňoval jeden z hlavných organizátorov podujatia Jaroslav Dobrovodský. „Keď sa však naskytla možnosť pripraviť takéto podujatie, s kolegom Radom Tomečkom sme nezaváhali ani na sekundu. Sme radi, že sme sa na to dali. Mysleli sme si, že príde maximálne 400 detí. Toľko sme pôvodne zohnali medailí aj diplomov. Keďže ich bolo o stovku viac, museli sme dokúpiť ďalších 120 diplomov a medailí. Z obrovského záujmu máme radosť.“

Bývalý špičkový slovenský skokan (dvakrát jedenásty v trojskoku na halových ME a slovenský halový rekordér v diaľke so 780 cm) prezradil, že už dlhšie mali z klubov signály, aby Detská atletika zorganizovala nielen rôzne súťaže družstiev, ale aj preteky pre jednotlivcov.

„Myslím si, že sa nám to celkom úspešne podarilo,“ vydýchol si Jaroslav Dobrovodský. „Samozrejme, trochu sme sa obávali, ako také množstvo detí zvládneme. Každý deň sme rozmýšľali, ako to čo najlepšie spraviť. Našťastie, vybrali sme také disciplíny, ktoré sa dajú robiť vo viacerých sektoroch súčasne – napríklad skok do diaľky z miesta sme mali v piatich. Aj klubom sme dali presný plán, kedy a v akej disciplíne budú súťažiť, čo tiež výrazne pomohlo k tomu, že všetko išlo hladko v súlade s naplánovaným programom.“

Nedeľný „Halový míting Detskej atletiky“ v bratislavskom Eláne bol zatiaľ len prvá lastovička. Celoslovenskí koordinátori Jaroslav Dobrovodský a Radovan Tomeček (mimochodom, tiež úspešný atlét – majster SR 2022 v behu na 10 000 m), ktorým v nedeľu pomáhala aj bývalá výborná štvorstovkárka Iveta Putalová s kolegyňou zo sekretariátu SAZ Ivanou Brinzovou, plánujú v organizovaní pretekov pre jednotlivcov pokračovať. „Všetko si ešte musíme vyhodnotiť, ale už máme víziu, že na všetkých nových a zrekonštruovaných štadiónoch by sme chceli predstaviť Detskú atletiku aj takouto formou,“ prezradil Jaroslav Dobrovodský.

„Som rada, že sa v hale Elán uskutočnila v rámci Detskej atletiky prvý raz aj súťaž jednotlivcov. Po takejto sme už dlho volali. Práca s najmladšou vekovou kategóriou je pre mňa ako balzam na dušu. Rada sa venujem najmenším, je to niečo celkom iné ako veľká atletika,“ skonštatovala Naďa Bendová, ktorá v nedeľu priviedla do Elánu drobizg z klubu Naša atletika, no už onedlho odcestuje so svojím slávnym zverencom Jánom Volkom na francúzske turné – v sobotu 11. februára pobeží šesťdesiatku v Paríži a 15. februára v Liévine.

KTORÉ KLUBY MALI ZASTÚPENIE

AC Nové Zámky

Naša atletika Bratislava

AK Junior Holíč

Atletika JOJO Lamač

Atletika Nové Mesto nad Váhom

ŠK Triatlon Pezinok

AO Sparta Považská Bystrica

AK Senica

Longital Sport Club Bratislava

AO Olympia Považská Bystrica

Atletika Šport hrou Bratislava

Atletika Dubnica nad Váhom

AK Sparta Dubnica nad Váhom

ŠK Jablonica

MŠK Žiar nad Hronom

AK Bojničky

AK Kúty

AC Malacky

AO Partizánske

AK Čadca

Deti v pohybe Šamorín

ŠK Run for Fun Bratislava

AK Slávia Trenčín o. z.

ŠK ŠOG Nitra

Atletika Košice o. z.

AK Borský Svätý Jur

Funny Athletics Piešťany

TJ Olympia Galanta

AO TJ Slávia STU Bratislava

Atletika Inter Bratislava

Pohybko Sereď

Atletika Šport hrou Prešov

Atletika ŠK Skalica

AC Stavbár Nitra

AK Slávia UK Bratislava

AŠK Slávia Trnava

Poznámka: Do Bratislavy mali prísť aj deti z AK Stará Bystrica, ibaže cestou na preteky sa im pokazil autobus…

(GB)

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk