Magnetizujúci 100. ročník MMM v Košiciach aj s obhajcami Keriom a Agaiovou, šesť Slovákov vrátane úradujúcich majstrov SR odštartuje s elitou

Na štart 100. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach sa 1. októbra o 9.00 h postaví 4199 maratóncov a 823 maratónkyň. Vrátane kenských obhajcov vlaňajšieho prvenstva Reubena Keria a Margaret Agaiovej. V 30-člennej elitnej skupine vytrvalcov bude aj šesť Slovákov. Organizátori jubilujúceho podujatia predstavili prvú štvoricu zahraničných hviezd, niekoľko noviniek aj bohatý sprievodný program a zverejnili definitívne počty účastníkov. Na maratónsku trať sa vydá spolu 5022 bežcov, na polmaratónsku (štart o 10.30) 5786 (3821 mužov a 1965 žien), ďalších 2235 (1250 mužov a 985 žien) bude súčasťou štafiet. Celkovo sa číslo účastníkov všetkých súťaží ustálilo na 16 831 z 59 krajín.

Magická stovka bola tento rok magnetom, ktorému neodolali najmä slovenskí bežci a ktorý prekvapil aj samotných organizátorov. Registráciu spustili už 1. decembra 2022 a pre obrovský záujem ju museli uzavrieť už po 4 mesiacoch 31. marca 2023. Dodatočne sa našli rezervy a kvóta sa zvýšila na súčasný strop do 17 000 účastníkov. „Tlaky boli obrovské, ale museli sme všetkým pripomenúť, že 230-tisícové Košice budú mať na trati viac bežcov ako Praha, Krakov, Varšava či Mníchov. Riziká sa dostali na hranu. Zvažovali sme tiež renomé podujatia aj z pohľadu kvality poskytovaných služieb, hygienického a zdravotného komfortu. Toto je číslo, pred ktorým máme rešpekt a kde sme si povedali – dosť,“ vysvetlil riaditeľ pretekov Branislav Koniar a potvrdil enormný záujem bežcov zo Slovenska – s dôrazom na kategóriu tzv. prvobežcov. „Je to pre nás varovný prst, ako sa pripraviť na 1400 účastníkov, ktorí doteraz v živote maratón nebežali a povedali si teraz alebo nikdy.“ O plynulý priebeh MMM 2023 sa postará 1400 ľudí. Za všetky čísla spomenul Branislav Koniar ešte jedno: pre všetkých účastníkov je pripravených 160 000 papierových pohárov na občerstvenie. „Na stý ročník sa veľmi tešíme, ale s primeraným rešpektom,“ dodal.

Bežecká kvalita príde do Košíc opäť z Afriky. Ambície organizátorov tento rok o niečo stúpli aj vďaka približne 15-percentnému zvýšeniu tejto kapitoly nákladov, o čo sa postarali partneri podujatia. Definitívnu podobu elitnej časti štartového poľa dajú posledné výkonnostné testy a vízové procedúry. Istý je štart trojnásobného a úradujúceho víťaza MMM (2017, 2021 a 2022) Reubena Keria z Kene, pre ktorého to bude piata účasť. Vlani ho delilo 15 sekúnd od traťového rekordu 2:07:01. „V Afrike si už vraj z neho uťahujú, že behá dobre iba v Košiciach. Pravda je taká, že na košický jesenný štart sa vždy dokáže výborne pripraviť a zdolať aj papierovo kvalitnejších súperov. V Keni dokonca dostal prezývku Mr. Košice,“ prezradil Branislav Koniar. Keriovi (osobný rekord 2:07:00) bude konkurovať Etiópčan Aychew Bantie (2:06:23), vlani druhý za 2:07:19. Chýbať nebude ani Margaret Agaiová (2:23:28), ktorá pred rokom skresala ďalších 31 sekúnd z traťového rekordu. Ten má teraz hodnotu 2:24:04, jeho predchádzajúca držiteľka Ayantu Kumelová (2:24:29) z Etiópie bude mať však šancu vziať si ho späť. Organizátori vypočítali, že ak by nominovaní bežci zabehli v Košiciach na úrovni svojich osobných rekordov, celkové výsledkové skóre maratónu by dosiahlo hodnotu 9767 bodov oproti 9585 bodov z roku 2022, ktoré vyniesli MMM 12. miesto v európskom a 17. miesto vo svetovom rebríčku World Athletics…

Ako novinka vzniká osobitný sektor Semi-Elite, z ktorého odštartujú bežci so štartovými číslami 31 – 100. Do tejto skupiny sa napokon po výbere dostali muži s časmi do 2:45 h resp. ženy do 3:00 h.

Do 30-člennej skupiny Elite sú zaradení aj úradujúci majstri Slovenska – Marián Zimmermann (2:28:19) a Ivana Líšková (2:54:20) a spolu s nimi ešte Lucia Vlčáková (2:47:34), Marek Hladík (2:22:44), Taras Ivaniuta (2:22:23) a Matúš Hujsa (2:24:55). Celkovo sa do slovenského šampionátu prihlásilo predbežne 162 mužov a 47 žien. „Očakávam slušné výsledky našich atlétov, hoci musím pripomenúť, že všetci sa venujú maratónu iba na amatérskej báze. Aj preto nemôžu konkurovať africkým vytrvalcom,“ pripomenul viceprezident Slovenského atletického zväzu Ladislav Asványi a nezabudol zložiť poklonu organizátorom: „Závidím Košiciam fanatizmus spojený s Medzinárodným maratónom mieru. Obdivujem organizátorov, že prekonali nástrahy spoločenských zmien a stále sú žriedlom nových nápadov, ako vtiahnuť obyvateľov do diania.“

Matúš Hujsa vlaňajší ročník MMM vynechal, prednosť dostali policajné majstrovstvá Európy v Eindhovene, kde utvoril slovenský výkon roka a svoje súčasné osobné maximum 2:24:55. Tento rok vyhral polmaratón na ČSOB Bratislava Marathon v osobnom rekorde 1:08:13 a na Rajeckom maratóne (1:09:50). „Keď som minulý rok videl, aký je záujem o tento ročník, povedal som si, že spravím všetko pre to, aby som na ňom nechýbal. Do Košíc sa chystá veľa kvalitných slovenských bežcov. O titul, medaily a najmä kvalitné časy by sa malo pobiť približne desať mužov. Najbližší víkend nás čaká test na majstrovstvách Slovenska na 10 km v rámci Telekom Night run-u v Bratislave. Čakám, že už tam sa začneme trochu hecovať pred Košicami,“ povedal bývalý vodný slalomár behajúci za Našu atletiku Bratislava.

Prominentné miesto v štartovom poli štafiet bude mať štvorica športovcov ovenčených celkovo 10 zlatými olympijskými medailami. Najviac ich má na konte bývalý poľský chodec Robert Korzeniowski (zlatý na 50 km v Atlante 1996, Sydney 2000 a v Aténach 2004, a aj na 20 km v Sydney 2000), po tri najcennejšie kovy získali slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová (Vancouver 2010, Soči 2014, Pjongčang 2018) a maďarská rýchlostná kanoistka Gabriella Szabóová (Londýn 2012 a 2-krát Rio de Janeiro 2016). Český šport bude reprezentovať majster sveta v behu na lyžiach z Val di Fiemme 2003 a člen bronzovej štafety na 4×10 km vo Vancouveri 2010 Martin Koukal. Zlatí olympijskí medailisti však budú na štarte až štyria, pretože víťaz chodeckej päťdesiatky v Riu de Janeiro Matej Tóth sa rozhodol premiérovo zdolať celú maratónsku trať.

„Medzinárodný maratón mieru nie je iba výnimočné športové podujatie, ale nesie so sebou aj oveľa širšie posolstvo mieru a spolupráce. Aj prostredníctvom športovcov chceme odkázať, aké dôležité je starať sa a vážiť si niečo pre nás také samozrejmé, ako je mier. Tu niekde vznikla myšlienka štafety s olympijskými medailistami a som rád, že našla pochopenie u našich kolegov z národných olympijských výborov. Teším sa, že prídu prezentovať svoju krajinu a predstavia aj časť svojich športových úspechov,“ vyzdvihol prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel.

Pre účastníkov, ktorí ešte riešia najvhodnejší spôsob dopravy do Košíc a späť, môže byť alternatívou Maratónsky expres. Vypravia ho z bratislavskej hlavnej stanice v sobotu 30. septembra o 9.12 h a pôjde po severnej trase s možnosťou nástupu a výstupu v Bratislave, Trnave, Trenčíne, Žiline, Liptovskom Mikuláši a Košiciach. Po slávnostnom vyhlásení výsledkov maratónu a po jeho ukončení sa Maratónsky expres v nedeľu 1. októbra vydá na spiatočnú cestu zo železničnej stanice v Košiciach o 15.50 h. K dispozícii bude aj párty vozeň so zaujímavým sprievodným programom.

(jm)

FOTO JÁN LUKY, PETER JESENSKÝ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk