Zaujímavosti zo zákulisia svetovej atletiky

Dibabovej neuveriteľné časy

Japonská spoločnosť Seiko Timing, ktorá mala na starosti meranie časov na halových MS v Birminghame zverejnila vďaka transpondérom zaujímavé čísla z viacerých bežeckých disciplín. Napríklad: Etiópčanka Genzebe Dibabová zabehla záverečných 800 m vo víťaznej tisícpäťstovke (4:05,76) za 1:59,82 min a druhých 1500 m vo víťaznej tritisícke (8:45,05) za 4:03,76 min! Jej krajan, zlatý v najpomalšom finále na 1500 m mužov (3:58,19) v histórii HMS Samuel Tefera prešprintoval predposlednú stovku za 12,59 sekundy, strieborný Poliak Marcin Lewandowski si vybojoval cenný kov zásluhou expresnej záverečnej dvojstovky (25,77) i štvorstovky (51,90).

Má rád to, čomu sa práve venuje

Američan Grant Holloway, ktorý minulý víkend získal na prestížnych univerzitných halových majstrovstvách USA (NCAA) v College Station zlato na 60 m prekážok (7,47), striebro v diaľke (813) a bežal na druhom úseku (44,91) bronzového kvarteta Floridskej univerzity na 4 x 400 m sa pre portál TrackandFieldNews.com vyjadril, že nemá obľúbenú disciplínu. „Najradšej mám vždy tú, ktorú mi kouč odporučí v danej chvíli trénovať,“ vyhlásil 20-ročný líder tohtoročných svetových tabuliek na 60 m prekážok (7,42), ktorý pre povinnosti na šampionáte NCAA nemohol štartovať na halových MS v Birminghame.

Čičerovová sa už asi nevráti

Olympijská víťazka v skoku dovýšky z Londýna 2012 Anna Čičerovová sa po vypršaní trestu za dopingový prehrešok (30. 6. 2018) už zrejme nevráti na atletickú scénu. „Či sa vrátim? Skôr nie ako áno. A či môj návrat závisí od možnosti súťažiť na medzinárodnej scéne? Čiastočne áno,“ vyhlásila 35-ročná Ruska pre Sport Express. Čičerovová vlani vrátila bronzovú medailu z OH 2008 v Pekingu, kde  pôvodne skončila tretia. Po opätovnom testovaní jej vzorky ju však diskvalifikovali, pretože bola pozitívna na turinabol. Čičerovová sa síce odvolala na Športový arbitrážny súd v Lausanne, ale neuspela.

Pozemok za birminghamské zlato

Halový majster sveta na 3000 m z Birminghamu 2018 Yomif Kejelcha prezradil, že za svoje zlato získal od etiópskej vlády pozemok s rozlohou 500 m2 v hlavnom meste Addis Abeba. „Vláda aj v minulosti darovala úspešným športovcom pozemky, napríklad Hailemu Gebrselassiemu, no potom sa takéto odmeňovanie skončilo. Vlani sa však táto tradícia po MS v Londýne opäť obnovila,“ prezradil Kejelcha pre denník The Independent. V rovnakom článku sa objavila aj informácia, že skvelá Genzebe Dibabová už netrénuje s kontroverzným Jamom Adenom, ale od septembra minulého roka ju už pripravujú Hussein Shibo a Tolera Dinka.

Kam zmizli tisíce dolárov z IAAF?

Stáva sa naozaj všeličo: napríklad IAAF nedávno omylom poslala na účet Nigérijskej atletickej federácie (AFN) grant 150 000 dolárov namiesto 15 000. IAAF na chybu pri prevode financií prišla, požiadala Nigériu o vrátenie, no k rozdielu 135 000 dolárov sa stále nemôže dostať. Peniaze totiž zmizli nevedno kam… IAAF už AFN viackrát urgovala, ale márne. O peniazoch vraj nik nič nevie. Viacerí predstavitelia AFN preto požiadali o zvolanie mimoriadneho kongresu, ktorý by sa zaoberal výhradne touto nepríjemnou záležitosťou.

Gatlin obdivuje Van Niekerka

Majster sveta v behu na 100 m z Londýna 2017 Justin Gatlin je veľký fanúšik svetového rekordéra, olympijského víťaza a majstra sveta v behu na 400 m Wayda van Niekerka. „Keď sledujem jeho beh, je to ako keby poézia pohybu. „V rovinke sa kĺže ako gazela ežiaca domov. Je úžasné sledovať ho. Som Waydov veľký fanúšik,“ priznal Američan pre internetový portál timeslive.co.za. Apropo: aj najrýchlejší Slovák Ján Volko uvádza ako svoj vzor Van Niekerka, od ktorého dostal vlani po semifinále dvojstovky na MS v Londýne dres  jeho autogramom.

(GB/EME NEWS)

Text k foto:

Posledné metre víťazného behu Yomifa Kejelchu na 3000 m na halových MS v Birminghame.

FOTO SITA/AP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk