Košický MMM v očakávaní nevídanej kvality, organizátori 98. ročníka chcú dostať na štart všetkých prihlásených

Organizátori Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach po lanskej oklieštenej pandemickej – len domácej maratónskej – edícii pripravujú 98. ročník podujatia, ktorý by mal byť už opäť aj s ďalšími sprievodnými disciplínami, čím by sa naplnil sen ľudí zodpovedných za prípravu tohto športového sviatku o možnosti sa opäť slobodne rozbehnúť. Uplynulých deväť mesiacov pracovali na tom, aby sa tento sen stal skutočnosťou.

“Sme pripravení urobiť pre primeraný a bezpečný priebeh MMM maximum. Veríme, že aj keď bude bežcov o niečo menej než v rekordnom roku 2019, prídu do Košíc s nadšením a zahltia mesto príslovečnou energiou a vášňou, ktorá sa určite odrazí aj na podpore divákov a fanúšikov,” želajú si košickí organizátori, ktorí nemusia bojovať o stratu dôvery, hoci aj najstarší maratón v Európe pociťuje dopady pandémie COVID-19.

Aktuálne je prihlásených takmer 6700 účastníkov – z toho 1402 maratóncov, 3035 polmaratóncov, 659 štafetárov, 1389 bežcov U.S. Steel Family Runu, 191 inline korčuliarov a 21 handbikerov. “Vlaňajší ročník bol skromný – len slovenský. Teraz už počítame aj s náznakmi medzinárodnej účasti, hoci početne omnoho nižšej. Musíme však rešpektovať existujúce obmedzenia. Celkové čísla padajú. COVID veľmi ovplyvňuje záujem zo zahraničia, prepad je veľký. Najvernejší sú bežci z Česka. Na druhej strane nás teší, že počet slovenských maratóncov je ten istý ako v roku 2019. Je to až neuveriteľné, keď sledujeme prepad u iných podujatí. Pri polmaratóne máme 25-percentný pokles účasti. Z tohto pohľadu sa tešíme, že budeme mať 6,5-tisíc aktívnych bežcov. Podľa nášho prieskumu sú tri štvrtiny zaočkovaných, čo je pre nás veľká satisfakcia a aj určitá úľava pri organizovaní,” uviedol riaditeľ MMM Branislav Koniar na stretnutí s médiami v priestoroch Slovenského olympijského a športového múzea v Bratislave, kde organizátori a ich hostia priblížili kľúčové témy súvisiace s prípravou blížiaceho sa 98. ročníka Medzinárodného maratónu mieru.

V Košiciach bude počas maratónskeho víkendu (2. – 3. 10.) často rezonovať aj meno Etiópčana Abebeho Bikilu. Dvojnásobný olympijský víťaz sa na MMM predstavil presne pred 60 rokmi. Na zaplnenom štadióne Lokomotívy ho v roku 1961 vítalo 30 000 divákov. Aj preto je rok 2021 venovaný spomienke na tohto výnimočného športovca, či už na pripravovanej fotovýstave alebo počas súperenia študentských štafiet v projekte Po stopách maratónskych legiend.

“Očakávania v súvislosti Bikilovým štartom boli obrovské. Pre Košice bola veľká česť, že sem zavítal bežec, ktorý predznamenal neskoršie úspechy afrických vytrvalcov. Tento ročník je venovaný spomienke naňho. V dresoch Bikilu sa predstaví aj stovka mladých, ktorí pobežia v jeho stopách maratónsku štafetu. Záujem prejavilo a prihlásilo sa 38 štafiet stredoškolákov z celého košického kraja,” informoval Koniar.

Slováci môžu mať podľa jeho slov šancu v silnej konkurencii tiež na umiestnenie v top 10. Koho budú musieť najmä najlepší slovenský maratónec súčasnosti Tibor Sahajda a obhajca lanského košického triumfu Marek Hladík zdolať, oznámia organizátori spolupracujúci s agentúrou Global Sports Communication známeho manažéra Josa Hermensa, do ktorej portfólia patrí aj svetový rekordér Eliud Kipchoge, v najbližších dňoch.

Zatiaľ predstavili len najväčších favoritov, ktorými sú Etiópčania Tesfaye Abera s osobným rekordom 2:04:24 h z Dubaja 2016 a Dinnesh Mekashová, ktorej najlepší výkon z Frankfurtu 2015 má hodnotu 2:23:12 h. “V Košiciach sa hlavným favoritom tradične nedarí, ale tentoraz sú z Etiópie, v čom je tiež určitá symbolika s Bikilom. V elitnej skupine sú ďalší mladí a talentovaní bežci, aj víťazi prestížnych podujatí z Rotterdamu, Moskvy, Barcelony, Madridu, Dubaja… Víza a letenky sú pre nich pripravené. Verím, že všetkých do Košíc aj dostaneme,” zaželal si riaditeľ MMM.

Na celom svete je aktuálne úbytok maratónov, čo na druhej strane prináša zvýšený záujem elitných vytrvalcov. Ten pociťujú v Košiciach, kde avizujú veľmi kvalitnú konkurenciu. Sedem bežcov, z toho štyria muži a tri ženy, majú lepšie osobné rekordy ako sú aktuálne traťové rekordy MMM (2:07:01, resp. 2:26:01 h). Všetci z 18 elitných zahraničných zabehli maratón pod 2:10 h (muži), resp. pod 2:30 (ženy).

“Hlad elity po štartoch je obrovský, obzvlášť keď na jeseň padli maratóny napríklad v Prahe či Frankfurte. Uvidíme o rok, či je ľahšie k nám dostať špičkového bežca. Máme však dobré renomé. Nikdy sme nezostali nikomu nič dlžní a snažíme sa bežcom utvoriť dobré podmienky,” poznamenal Koniar.

V rámci MMM sa uskutoční aj národný šampionát v maratóne. “Sme veľmi radi, že sa tohtoročný MMM môže uskutočniť v neokresanej podobe, ale zároveň sme vďační aj za minulý rok. Tešíme sa na súboje našich najlepších, keďže majstrovstvá Slovenska v maratóne zorganizujeme práve v Košiciach, ktoré sa tešia veľkej popularite. Maratónsky šampionát je ako podujatie 7. kola aj súčasťou Bežeckého pohára SAZ, čo je ďalšia motivácia k účasti. SAZ je hrdým partnerom MMM,” skonštatoval generálny sekretár SAZ Vladimír Gubrický.

Príprava maratónu s dôrazom na všetky detaily je krédo košických organizátorov, ktorí sú pripravení na rôzne alternatívy. Najťažšia úloha je zvládnuť masu ľudí na štarte, aby boli dodržané všetky opatrenia aj bezpečnosť účastníkov zo zdravotného hľadiska. Majú nachystaných šesť rôznych riešení, pod palcom to budú mať štartoví komisári.

“Momentálne nacvičujeme a simulujeme rôzne scenáre, aby sme všetkých dostali na štart. Pri pozitívnejšom variante musíme zvládnuť 9, v horšom 20 štartov. Štart je najkomplikovanejší, preto sme pripravili rôzne farebné riešenia. V cieli sa už nikto nezdržiava a po krátkom čase odchádza do verejného priestoru. Robíme všetko, čo je v našich silách, hoci dostávame kritiku za naše podmienky štartu,” priznal šéf košického maratónu.

V tejto chvíli ešte organizátori nevedia, ako bude situácia vyzerať o dva týždne. Múdrejší budú v strede nasledujúceho týždňa. “Toto je pre nás najväčší stres. Ideme už do finále, diskutujeme s autoritami a hľadáme riešenia. Uvidíme, ako sa dovtedy upraví COVID automat. Zatiaľ platí, že pre nás je režim OTP (očkovaní-testovaní-po prekonaní) zvládnuteľný. My selekciu robiť nebudeme, pokiaľ nebudeme donútení prijať iné opatrenia. Snažíme sa o to, aby to bolo v režime OTP. Verím, že čísla nakazených koronavírusom sa udržia na prijateľnej úrovni, aj keď nezatvárame oči pred ich nárastom. Približne v stredu 22. septembra by sme mali vedieť, ako to bude vyzerať v týždni od 27. septembra do 3. októbra, keď sa uskutoční aj naše podujatie. Účastníci by v pondelok 27. septembra mali dostať už záverečné pokyny,” vysvetlil Branislav Koniar a dodal: “Pre nás bude kľúčové porozumenie, že ide o udalosť, ktorá má miesto v našich životoch. Operovať chceme aj tým, že ide o nadpriemerne fyzicky pripravenú a zodpovednú skupinu, ktorá bude len 15 minút v malom priestore s prekrytými hornými dýchacími cestami. V argumentácii sa opierame, že na jedného účastníka pripadá 80 štvorcových metrov plochy, čo je napríklad z pohľadu nákupných centier neporovnateľné. Verím, že tieto argumenty zavážia.”

Neutícha ani záujem o program “Môj prvý maratón”. Je určený pre tých, ktorí sa v Košiciach rozhodnú prvýkrát absolvovať celú maratónsku trať. Opäť prináša množstvo inšpiratívnych príbehov. Každý rok sa nájde 400 maratónskych nováčikov. “Som šťastná a dojatá, že môžem ako amatérka štartovať na podujatí, kde súťažia tí najlepší. Je to pre nás ako niečo z inej planéty, v každom prípade obrovská česť a motivácia,” podotkla Gabriela Zubríková, ktorá si premiéru na kráľovskej trati musela vlani o rok odložiť.

Značky ako MMM sú hybnou silou pre rozvoj turizmu na Slovensku, aby sa k nám vracali ľudia zo všetkých kútov. Aj preto Košičania nadviazali spoluprácu s agentúru Slovakia Travel. “Medzinárodný maratón mieru spĺňa atribút výnimočnosti. Keďže má takmer 100-ročnú históriu, je to partner, prostredníctvom ktorého vieme naplniť naše ciele a odprezentovať Slovensko v dobrom svetle,” uviedla Miriam Benčíková, zástupkyňa Slovakia Travel.

(LB)

Text k foto:

Štart lanského “covidového” 97. ročníka MMM a účastníci bratislavskej tlačovej besedy k 98. ročníku.

FOTO SITA/MAREK LUKÁČ a SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk