Urban maratón v Hamburgu nedokončil: “Tempo som neprepálil, lenže od začiatku som bežal sám”

Trojnásobnému slovenskému maratónskemu šampiónovi (2012, 2013, 2017) Jozefovi Urbanovi nevyšiel pokus splniť limit 2:21:00 h na augustové ME v atletike v Berlíne. Na nedeľnom 33. ročníku maratónu v Hamburgu sa jeho snaha skončila už pred polovicou trate. Urbanove úvodné medzičasy (5 km – 16:50, 10 km – 33:29, 15 km – 50:29) signalizovali, že beží na čas medzi 2:21 a 2:22 h, no na méte 20 km sa už neobjavil.

Pre 32-ročného Urbana, ktorého osobný rekord z lanského MMM v Košiciach má hodnotu 2:21:51 h, to bol 12. štart v maratóne, druhýkrát v kariére preteky na najdlhšej vytrvaleckej trati nedokončil.

“Hamburský maratón mi nevyšiel, pocitovo sa mi nebežalo dobre,” vysvetľoval pre www.atletika.sk Jozef Urban. “Najhoršie bolo, že od začiatku som bežal sám. O prepálenom začiatku nemôže byť reči, začal som v tempe 3:20 na kilometer, čo bolo presne to, čo som chcel, a ktoré moje nohy veľmi dobre poznajú.”

Napriek tomu sa dostavila kríza už po štvrtine dĺžky maratónskej trate. Na 10. kilometri strácal Urban na limit 9 sekúnd, ale to nebolo je nič hrozné, s tým sa ešte dalo čosi urobiť, veď mal na to vyše 30 kilometrov. “Keď však prídu komplikácie, môžete na čokoľvek zabudnúť. U mňa sa objavili už na trinástom kilometri, na pätnástom som strácal na limit až 29 sekúnd. Vtedy som začal uvažovať, či to v požadovanom tempe utiahnem sám až do cieľa. Na šestnástom kilometri som spomalil na 3:30, a keď som sedemnásty zabehol len za 3:41 min, povedal som si – radšej skončím a skúsim šťastie na inom maratóne,” opisoval vytrvalec TJ Obal servis Košice okolnosti, ktoré ho primäli k rozhodnutiu zísť predčasne z trate.

“Keď bežíte od štartu sám v tempe na osobný rekord, je to nesmierne náročné. Rekordy sa totiž dosahujú zväčša vtedy, keď bežíte v skupinke, tak ako ja vlani na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach. Kde pobežím ďalší maratón, ešte neviem. Natrénované mám, v tom problém rozhodne nie je. Možno som však v posledných dvoch týždňoch prepálil špeciálne tréningy a dostavila sa únava. Tam môže byť pes zakopaný, prečo sa mi v Hamburgu bežalo zle. Som sklamaný a mrzí ma to najmä kvôli ľuďom, ktorí mi verili, klubu i sponzorom. Ale nevzdávam sa! Verím, že už v najbližšom štarte ukážem, čo som natrénoval,” vravel odhodlane Jozef Urban a vyhlásil, že o miestenku na ME v Berlíne ešte zabojuje a verí, že bude oveľa úspešnejší ako v nedeľu v Hamburgu.

Hamburský maratón vyhral Solomon Deksisa z Etiópie časom 2:06:34 h s náskokom 20 sekúnd pred krajanmi Tadum Abatem, tretí skončil Ayele Abshero (2:07:19). Olympijský víťaz z Londýna Uganďan Stephen Kiprotich obsadil piatu priečku výkonom 2:07:57 h. Najlepší Európan bol na 11. mieste Philipp Pflieger z Nemecka (2:13:39). Súťaž žien vyhrala Shitaye Esheteová výkonom 2:24:51 h. Na štarte maratónu bolo 14 250 bežcov.

V minulosti vyhrali maratón v Hamburgu dvakrát aj slovenskí vytrvalci. V 3. ročníku v roku 1988 bol najrýchlejší Martin Vrábeľ (2:14:55) a v 11. ročníku (1996) triumfoval Petr Pipa za 2:16:22.

GABRIEL BOGDÁNYI

FAKTY Z HAMBURGU

Muži: 1. Solomon Deksisa 2:06:34, 2. Tadu Abate 2:06:54, 3. Ayele Abshero (všetci Et.) 2:07:19, 4. Solomon Yego (Keňa) 2:07:37, 5. Stephen Kiprotich (Ug.) 2:07:57, 6. Vincent Kipruto (Keňa) 2:10:31,… Jozef Urban (SR) nedokončil.

Ženy: 1. Shitaye Esheteová (Bahr.) 2:24:51, 2. Birke Debeleová (Et.) 2:25:28, 3. Mimi Beleteová (Bahr.) 2:26:06, 4. Sylvia Kibetová (Keňa) 2:30:27, 5. Kuftu Tahirová (Et.) 2:34:35, 6. Isabellah Anderssonová (Švéd.) 2:34:52.

Text k foto:

Maratónev Jozef Urban nemal v Hamburgu šťastie, miestenku na ME v Berlíne nezískal.

FOTO SITA/MARKO ERD

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk